Cumhuriyet ile yaşıt lokanta

Cumhuriyet ile yaşıt lokanta

Kahramanmaraş’ın en eski, aynı zamanda eskimeyen bir lokantası var. Cumhuriyet ile yaşıt olan bu işyerini kent halkı çok iyi biliyor. Tabi ki Cumhuriyet Lokantasından bahsediyoruz.

Hafta sonu lokantanın şimdiki işletmecisi Zafer Ayranpınar ile bu lokantamızın tarihçesi ve Katip Han’ın Turizmi açılması ile ilgili bir söyleşi yapıyoruz. Ayranpınar, Cumhuriyet Lokantasının ilk kurucuları olan Mehmet Çelebi ve Hanefi Soğancı’ya rahmetle anarken, onlardan hemen sonra bu tarihi lokantanın Yaşar Aytemiz’e ordan da kendilerine geçtiğini belirterek şunları söyledi; “ Lokantamız ismini Cumhuriyet’in kuruluşundan almaktadır. 1923 yılında o günün şartlarında, yaptığı yemek ve tatlıları ile meşhur olmuş. Yıllarca kalitesinden taviz vermemiş ve haklı olarak da lokantacılıkta bir numara olmuş. Bizde o ağabeylerimizden aldığımız bayrağı taşımanın gururunu yaşıyoruz. Şimdi Katip Han’ın hemen üzerinde lokantacılığı devam ediyoruz. Paça ve Çorbamız, geçmişte tatlımız hep isim yapmıştı. Şimdi tatlı hariç yemek çeşitlerimizi yine kaliteli şekilde yapmaya devam ediyoruz” dedi.

KATİP HAN TURİZME AÇILMALI

Tarihi Cumhuriyet Han ve diğer adı ile Katip Han’ın restorasyonunu yapanlara teşekkür eden Zafer Ayranpınar, çarşı merkezinde modern bir lokantaya ihtiyaç olduğunu belirterek, çarşı esnafının dışarıdan bir misafiri gelse götürecekleri yerleri yok. Şahsen biz talibiz, yani ihaleye çıkarsa, girmek isteriz. Amacımız, geçmişte olduğu gibi Cumhuriyet Han’ı, Cumhuriyet Lokantası olarak kullanmak istiyoruz.

Burada Maraş Yemeklerinin yapıldığı, klasik ile modern yemek kültürünü bir araya getirmek gerekiyor. Bizim birikimiz de buna müsait dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co