Çopur; “Gençler LYS için ne kadar hazırsınız”

Çopur; “Gençler LYS için ne kadar hazırsınız”

Pi Analitik Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Sevil Çopur, “Yoğun geçen YGS günlerinin ardından LYS maratonu kaldığı yerden devam ediyor. Peki, siz sevgili gençler kendinizi ne kadar hazır hissediyorsunuz” diye sordu.

Yaklaşan LYS sınavları öncesi genlere yönelik açıklama yapan Pi Analitik Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Sevil Çopur şunları belirtti; “Kimileriniz YGS’ de çalışmaları doğrultusunda beklediği sonuçları aldı kimileriniz ise beklentilerinin altında puanlarla karşılaştı. Sonuçların ardından birçoğunuzda keşkelerle başlayan cümlelerin sayısı çoğaldı ve sizin bir adım öteye gitmenize engeller silsilesine zemin hazırladı. İçinde bulunduğunuz anı değerlendirme fırsatınızı birçoğunuzun  elinden aldı. Mantık muhakeme gücünün ağır bastığı soruların yer aldığı YGS’de yorum yapabilen ve sorular arasında bağlantıyı kolayca kurabilenlerin başarıları artarken sadece bilgisine güvenenlerin başarılarında düşüşler gözlendi. Bu da öğrencilerin LYS çalışma tempolarının düşmesine “Ben zaten çalışsam da olmuyor” düşüncesinin oluşmasına neden oldu.

Sevgili gençler, geleceğinizi şekillendiren, YGS’ de istediğiniz başarıyı yakalayamamış olmanız sizlerin LYS’ de de başarısız olacağınız anlamına gelmez. LYS daha çok bilgi ağırlıklı bir sınav olduğundan; düzenli, disiplini ve gerçekten öğrenerek çalışanlar YGS’ nin çok üzerinde başarı gösterebilecekleridir. Olumsuz düşünceler beraberinde birçok olumsuzluğu ve performans düşüklüğünü getirecektir.Ders çalışmak için oturan öğrenci her seferinde olumsuz düşüncelerle başlangıç yapıyorsa baştan  kaybetmeyi göze almış olacak ve o andaki çalışma isteğini de kendi elleriyle yok etmiş olacaktır. İnanmak her zaman başarı kapılarını açan yegâne anahtardır. İnanarak bir işe başlamak sizi motive eder ve çalışma isteğinizin artmasına yardımcı olur.

İnanmanın yanında sizlerin hedefleri de geleceğiniz için önemli bir basamaktır. Çoğu insan gücü olmadığı için değil, hedefi olmadığı için yol alamaz. Özellikle sınava hazırlanan her öğrenci “Ben ne istiyorum?” Hangi meslek benim özelliklerime daha uygun?” “hangi meslekte daha başarılı olurum?” gibi soruların yanıtını net bir şekilde verebilmelidir.  Çünkü her bölüm farklı puan türüyle öğrenci aldığından hedefin net olması, öğrencinin hangi derse ne kadar ağırlık vermesi konusunda yardımcı olacaktır. Örneğin sayısal bölüm öğrencisi Tıp fakültesi, Diş hekimliği ya da Eczacılık gibi sağlık alanında bir bölüme gitmek istiyorsa Fen testlerine; Eşit ağırlık öğrencisi Psikoloji ya da PDR gibi bölümleri istiyorsa Edebiyat-Coğrafya da yüksek net yapmanın yanında Matematik ve Geometriye de ağırlık vermesi gerekecektir.

Sevgili gençler, disiplinli çalışma, kendine güven, inanç, isteme,  zamanı iyi kullanabilme, çok çalışmak yerine yeterli çalışmak, geçmiş başarısızlıklardan ders çıkarıp aynı hataları tekrarlamamak… İşte bütün bunlar sizlerin başarısına başarı katacaktır.

Değerli Veliler, çocuklarımızın büyük bir heyecan ve stresle geçirdiği günlerde “Bunu mutlaka başarmalısın. Başarılı olacağını biliyoruz. Bizi mahcup etme. Kazanman gerekir. Kazanacağını biliyoruz.” şeklindeki yaklaşımlar, çok sık tekrarlanırsa, öğrenci kendini bir kuşatılmışlık altında hissedecek; mutlaka başarmak zorunda olduğuna inanmaya başlayacaktır. Çocuğa sağladığınız imkanları onun gözüne sokmamak, ‘Neyin eksik ? Biz senin gibiyken…’ gibi sözler sarf etmemek öğrenci üzerinde olumlu etki yapacaktır. Çocuğun yaptıklarını yetersiz görmek yerine; yapılanları takdir etmek, yapılması gerekenleri ise yeni hedefler olarak önüne koymak, bu sınavın sadece bir fırsat olduğunu, bu fırsat kaçarsa hayatta daha başka fırsatların da kendisini beklediğini çocuğa anlatmak siz değerli velilerimizin öğrencilere yapacağı büyük bir iyilik olacaktır” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co