Çöplükten ekmek arayanlar

Çöplükten ekmek arayanlar

Çöplükte ekmek arıyorlar !..
Bugün Pazar : Pazar günü olunca tüm çalışan aileler- ailece kahvaltı yapma keyfini yaşarız..yaşamaya çalışırız..
Sevgili ağabeyim : Sabah Kervanhan da Kuşluk yemeği yiyelim ailecek diyerek bizi davet etti..
Açık sofra- Kuşluk yemeğine saat 10 00 gibi bizim patron, çocuklarla geldik, bir masaya yerleştik, sonra açık sofradan yiyeceklerimizin bir bölümünü alarak kuşluk yemeğini yemeye başladık.. keyif kahvesi ile gazetelere yöneldim..
Bugün Pazar sabah sadece yemek olmaz biraz gazete okuyalım , şehrimizde okuma oranını yükseltelim..diyerek gazete bölümünden, Türkiye, Millliyet, Hürriyet, Posta gazetelerini aldım..
Birinci Sayfada rezil bir haber:
Hakkari Üniversitesi’nde çeşitli kadrolarda görev yapan bazı şahısların, öğrencilere not karşılığında şantaj yaparak cinsel ilişkiye zorladıkları ,” Haberi ki sinir sistemini alt üst etti.
Tüm gazetelerde aynı haber: Haberde : Söz konusu kişilerin, bir suç örgütü yapılanması içinde hareket ettiği tespit edildi. Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile konu hakkında çalışma yapıldı. Hakkari Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapan İ.Y., H.Y. ve R.Y.’nin, çevrelerine topladıkları diğer şahıslarla birlikte suç örgütü yapılanması içerisine girdikleri, cinsel saldırı, rüşvet ve fuhuş suçlarını işledikleri, bayan öğrencilerden kendilerine çıkar sağlayanlara avantaj sağladıkları, kız çocuklarını zor durumda bıraktıkları, görevlerinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak öğrenciler ile birliktelik kurmaya çalıştıkları, kendilerine cinsel menfaat temin ettikleri veya irtibatlı oldukları üçüncü şahıslara aynı şekilde cinsel menfaat sağlamaya çalıştıkları yönünde bulgular elde edildi.
Kendileri ile cinsel ilişkiye girmeyen öğrenciler not vermedikleri, razı olan çocukları ise başkalarına sattıkları ortaya çıktığını okuyuncu moral sıfır sıfı oldu.. Öğrencileri pazarlamak için daire kiraladıkları, bu dairenin giderlerinin şahıslarca ortak karşılandığı ve örgütün kullanımına açıldığı tespit edildi.
Bu haberi okuyunca moralim sıfır oldu.. nasıl olmasın ki herkes gibi benim iki kızımda Üniversitede okuyor..
Gazetelere üstün kötü geçerek : Kuşluk yemeğine döndüm.. arka masada asker olduğunu sandığım bir karı koca ve birde çocukları ile 3 kişilik bir aile var, Allah ne verdi ise açık sofradan alıp getirmişler.. Masayı doldurmuşlar.. 3 kişinin değil 15 kişinin yemesi ile bitirmek mümkün değil..
Bizim hanım ve çocukların dikkatini çekmiş , susun ayıp olur diyerek susturduk, ama yemekler çöpe gitti..gazetedeki haber, kuşluk yemeğinde açık sofradaki israfı görünce moralim çok daha kötü oldu ve çocukların yemeklerini yemesini büyük bir sabırla bekledim.. ve eve dönüş.,.. Beklerken, masalardan çöpe giden yemekleri görünce , yanı başımızda Irak da, Suriye de , Ürdün de , Amman da aç insanları düşününce moralim çok daha kötü oldu..
Çöplükte ekmek arama !..
Bizim manavdan bir iki parça eve bir şeyler alalım diye manavın çöplüğünün yanına aracımızı park ettik..
Kıyafetlerinden belli iki kadın çöplüğü karıştırıyor ve yiyecekleri , daha doğrusu çürük yeri kesilerek yene bilecek ne varsa alıyorlar..
Yanların yaklaştım: “Bacılar ne ihtiyacınız varsa alın parası benden”Sebil”Sadaka “dedim..
Suriyeli kadın, az Türkçesi ile Teşekkür ederiz , hiçbir ihtiyacımız yoktur, diyerek o çöplükten uzaklaştılar..
Biz alış veriş yaparken, karşı tarafta bir başka çöplük karıştırdıklarını gördüm, içime battı, sonra oradan topladıkları ile bizim manavın çöplüğüne yeniden geldiler..
Ben ve hanım çocuklar yanlarına yaklaştık.. Kimsiniz necisiniz diye sorduk.. Ben Türküm , Türkmenim, kocam arap, Halep’ten 2 yıl önce geldik, biraz paramız vardı , bitti, kocam 100 TL haftalıkla aylık 400 TL çalışıyor, 250 TL kira veriyoruz, “ diyerek halinin anlattı.
Hem anne ve babasının Türk olması, hem Maraş’tan gitmiş olmaları, hem de çöplüklerde ekmek aramaları bana bir kere daha bir Osmanlı tokatı olarak indi.
Hanım ve ben çok ısrar ettim, ne ihtiyacınız varsa alın, karşılığında bir şey istemiyoruz, hediye size diye ama onlar o kadar gururlu ve onurlu insanlardı ki kabul etmediler..
“Fransız askerinin atının pisliğinin içindeki tüm arpaları yıkayıp yiyen Maraşlı Ayşe” gibi..
Bir yanda : Açık sofra – kuşluk yemeği yerken yarısını çöpe atan, kahkahalarla gülen insanlar, çok değil 100 yıl önce buradan Halep’e giden bir ailenin torunları onurlu duruşu ile çöplükten ekmek toplaması ve hediye kabul etmemesi..
Maraş ve iki çarpık manzara : Irak- Ürdün ve Amman da kalan Suriyeliler çok kötü durumda , Çadırkentlerde yaşayanlar çok iyi durumdalar.. Ancak Pasaport ile gelerek ev kiralayıp oturan Suriyeli kardeşlerimiz çok kötü durumda..
Aç ve çaresiz kalan bu kardeşlerimizi haftalık 100 liraya ayda 400 liraya çalıştıranlar ise : Esat kadar zalim ve Beşar Esat kadar şerefsizdir..(Çırak olarak çalışan çocuklar hariç)
Bunun üzerine Kahramanmaraşspor da 2-0 yenilince Pazar günü bizim için kara bir Pazar oldu..
İyi günler
11 Kasım 2013

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co