“Çok katlı otopark ve köprülü kavşak beklentimiz var”

“Çok katlı otopark ve köprülü kavşak beklentimiz var”

Kahramanmaraşlı vatandaşlar, şehir içi trafik sorununun çözümünde köprülü kavşaklar yapılmasını istediklerini belirterek, uzun süredir devam eden bu beklentilerinin yeni belediye yönetimi ile çözeceklerine inandıklarını söylediler.

Kahramanmaraş çevre illerle kıyaslandığında, özellikle ulaşım noktasında yeterince hizmet almayan illerin başında yer alıyor. Kayseri yolu başta olmak üzere, şehirlerarası bağlantı yolları, kent girişlerinin düzenlenmesi, üst ve alt geçit sorunu, otopark azlığı v.b sorunları ile bilinen Kahramanmaraş için neler yapılabilir, esnaflara gittik,  vatandaşlarımızın bu konudaki görüşlerini aldık.

Cafer Üzüm, Şehir girişlerinin, büyük şehire yakışır hale getirilmesi gerek dedi

Cafer Üzün(Esnaf), Öncelikle Kahramanmaraş Gazetesine böyle bir konuyu gündeme getirdiği için teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz günlerde il dışına çıktım, bazı illeri gezdim. Oradan, tekrar şehrimize döndüğümde, şehrimizin bu konudaki eksikliklerini daha yakından müşahede ettim. Bir defa otomobil sayımıza göre caddelerimiz yetersiz kalıyor. Otopark sorunumuz üst düzeyde. Çok katlı otoparklara ihtiyaç duymaktayız.

Bunun yanında biz orta hal esnafı olarak geçmişten beri köy garajının şehrin dışına çıkmasına karşı olduğumuzu söyledik durduk, köylü artık şehre girip alış veriş yapmıyor. Köy garajındaki esnaflardan alış verişini yapıp, köyünü dönüyor. Bu da bizim işlerimizi yüzde elli olumsuz etkiledi. Kahramanmaraş halkı olarak üst geçidi, köprülü kavşakları hayal ettik. İnşallah bu hayalimiz bu dönemde gerçek olur, dedi.

Yüksel Poyraz , köprülü kavşaklarla, kent içi trafik sorunu çözülebilir, bu konuda belediyemizin projesi olduğunu biliyorum, dedi.

Faruk Bekereci(Esnaf) “ Belediye Pasajı yıkıldığında buraya bir alt geçit yapılsın dedik, dinlemediler. Şimdi halkarasında Suriyeli Parkı olarak bilinen bu park birkaç işi olmayan insanın durak yeri oldu, çarşıya artı bir değer katmıyor. Diğer illere gidin bakın, yetkililer esnafın yararına olan projeler yaparlar, bizimkiler böyle düşünmüyor. Ben şahsen, bu parkın altına çok katlı bir otopark yapılmasını isterdim, ama yapmadılar. Bari bundan sonra üst ve alt geçitler yapılsın. Ulucami önünü köprülü kavşak yapacaklarmış, hasretle bekliyoruz” dedi.

Saadettin Tatlı(Esnaf) “ Bence Kahramanmaraş’ın en büyük sorunlarının başında kent içi trafik sorunu geliyor. Artık, caddeler yükü taşıyamaz oldu. Bazı yollardan geçilemiyor, Salı/sollu yapılan parklar, geçit vermeyen caddeler, sağa dönüş yasak, sola dönüş yasak levhaları… Bunlara bir son verilip, Ankara ve Kayseri’de olduğu gibi caddelerimiz düzenlenmeli. Yeni açılan yollar mesela hiç geniş tutulmuyor. İmar yasaları buna göre düzenlenmeli. Bazı yollarda park ücretli değil. Örneğin Albara Türk’ünü böyle olunca yoğunluk oluşuyor. Buralarda paralı olsun, dedi.

Yüksel Poyraz(Esnaf) Belediyemiz artık büyük şehir oldu, çözülmeyi bekleyen trafik ve park sorunlarımız bir bir çözülecek. Ben bunu başkanımızdan bekliyorum. Bildiğim kadarı ile köprülü kavşaklar başta olmak üzere bazı projelerini hayata geçirmek üzere. Bizim yer altı çarşısı esnafı olarak bu konuda bir talebimiz var. Büyük otobüsler çarşının batı kısmındaki yoldan geçmesinler, çünkü yollarımız dar, onlar üst yoldan geçerlerse iyi olur.

Biz çarşı esnafı olarak da ada şeklinde kaldık, yer altı çarşısından karşıya alt geçit yapılsın, istiyoruz” dedi.

Yeraltı Çarşısı batı kısmındaki yoldan otobüslerin geçilmesi yasaklanmalı, diyen esnaflar kent içi trafik sorunu acilen çözülsün istediler.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co