ÇOCUKLARIMIZI YANLIŞ MI EĞİTİYORUZ

ÇOCUKLARIMIZI YANLIŞ MI EĞİTİYORUZ

Öğretmenlik hayatım boyunca, çocukların davranışlarını hep yakından gözlemledim. Neden, sonuç ilişkisi kurarak başarı ve başarısızlığın nedenleri üzerinde durdum. Tespitim şu ki, bir öğrencinin başarısızlığının temelinde büyük oranda aile var. Elbette sağlık, ekonomik sebepler v.b etkendir ama, temel de aile başarıyı etkileyen en önemli unsur.  Aile ilgili, birikimli, kültürlü doğru yaklaşımlar sergiliyorsa, çocukta Allah’ın verdiği zekâ ve yetenekleri kullanarak çizgisinde gidiyor. Ailede çatışma varsa, çocuk öksüz ya da yetim kalmış ilgisizse, sağlık sorunları yaşıyor, kötü bir çevreden geliyorsa çocukta sınıfta ve hayatta problem olmaya devam ediyor. Elbette istisnalar var ama istisnalar bildiğiniz gibi kuralları bozmuyor, bu nedenle bu konuya girmeyeceğim.

YOKSULLUK MU, İLGİ Mİ?

Ekonomik şartların iyi olmayışı çocuklarımızın başarısında aslında olumlu sonuçlar doğuyor. İşte Kahramanmaraş’ta ilçeler bazında başarı oranına baktığımızda öğretime en fazla önem veren, daha doğrusu sınav başarısı yüksek olan ilçenin Andırın olduğunu görüyoruz. Biliyoruz ki, Andırın ilçemizde sanayi yok, ekonomik imkânlar kısıtlı, çocuklarımız okumaktan başka çare görmüyor. Dolayısı ile daha fazla ders çalışıp, bir yere memur oluyorlar.

Birde Elbistan ilçemizi ele alalım, aslında bütün unsurları dikkate aldığımızda gerçek birincinin Elbistan olduğunu görürüz. Elbistanlılar, çocuklarının eğitim ve öğretimlerine önem verirler. Bilinçli bir aile kitlesi vardır. Eğitim adına aile her türlü yatırımı yapar.

Bunun nedenlerini pek bilmiyorum ama Elbistan Merkez ilçeye göre sınav başarısında çok üst sıralarda yer alır. Elbistanlı, eğitim bilinci yüksek, kültürlü insanların olduğu bir beldedir. Biraz da beylik kültürü vardır burada, çünkü bir dönem Dulkadirli Beyliğine başkentlik yapmıştır. Her neyse, bu sosyologlar, psikologlar ele alacağı bir konu, bildiğim tek şey, Elbistanlı aileler, merkez ilçemize göre çocuklarının eğitimi ile yakından ilgilenirler.

Andırın ve Elbistan karşılaştırmalarda iki gerçek ortaya çıkıyor, birincisi çocuklarımızın eğitim öğretim başarısının artmasını istiyorsak, yokluğu, hayatın gerçeklerini, para kazanmanın zor olduğunu göstermemiz gerekiyor. El bebe, gül bebe çocuklar yetişmiyor. Çünkü onların her istedikleri önlerinde, çocuklar nereye koşacak ki?

Bizim nesil yokluk yıllarında büyüdü, okumaktan başka çaremiz yoktu, bu nedenle hem çıraklık yaptık, hem okula devam ettik. Bakırcılık, eczacılık, fırıncılık, tatlıcılık gibi yaz dönemi yaptığım mesleklerin dışında, ortaokul ve lise hatta yüksek okul eğitim boyunca muhasebecilikte çalıştım. Anne ve babamıza hiç külfetimiz olmadı. Olsa bile onlarda yok tu ki, okumak zorundaydık.  Şimdiki çocuklar şartlar gereği ezilmedi, ezemedik böyle olunca da çocuklarımıza istenilen davranışları kazandıramadık. Varsa yoksa sınav başarısı!

Aynı hatayı batılı toplumlarda yaptı, çocuklarına her türlü imkânı verdiler ama çocuklar anne ve babalara evlatlık görevlerini yapmadılar. Onlar şimdi çocuk yapmıyor, onun yerine kedi köpek besliyorlar. Eee evlattan fayda olmayınca, bu yola başvurdular. Ancak yeni eğitimciler şimdi çocuklara her türlü imkanı vermiyor. Hayatın zorlukları içinde çocuklarını okutma çabası içindeler.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum. Her çocuk adam olur, yeter ki onun yetenek ve zekasına göre bir mesleğe yönlendirelim. Meslek sahibi olacak ise çocuk teorik ve pratik eğitimi birlikte götürmeli.

Bana sorsanız, Andırın metodu mu, Elbistan metodu mu daha doğru? Elbette Elbistanlıların yöntemi doğru!

Her aile çocuğu ile yakından ilgilenmeli, ancak çocuğuna aşırı ilgi göstermemeli. Aşırı ilgi ne kadar yanlış ise, aşırı ilgisizlikte o kadar yanlış. Çünkü Andırınlı okurken çok eziliyor, bunu biliyorum.

Vermek istediğim mesajı galiba vermişimdir.

Yanlıştan dönmek erdemdir, gelin bu erdemi gösterelim.

Çocuklarımızı hayata hazırlarken, hem okula gitsin, hem çıraklık yapsın. Korkmayın ezilmeyeceklerdir. Böylece ustalarda çıraksız kalmayacak, çocuklarımızda mesleksiz.

Sonuçta üretmenin keyfine varan bir toplum oluşturacağız, şimdikiler durmadan tüketiyor, bırakın üretsinler. Sistem de buna sağlamalı diyor, saygılar sunuyorum.

Kalın sağlıcakla

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co