Çocuklarımızı Kuran-ı kerim kursuna gönderin

Çocuklarımızı Kuran-ı kerim kursuna gönderin

ÇOCUKLAR KURAN KURSUNA GİDİYORUZ

 

Diyanet İşleri Başkanlığının her yıl açtığı yaz Kuran Kursları tatile giren çocuklarımızı bekliyor. Kuran Kursları deyip geçmeyen, çocuklarımıza öyle şeyler kazandırıyor ki, göndermeyen aileler ilerde telafisi mümkün olmayan zorluklarla karşılaşıyorlar.

Bir defe bu kurslara giden yavrularımız, boşluğa düşmüyorlar, zira çocuk terbiyesi boşluğu taşımaz. Diğer yandan kurslarda Allah’ın yüce kitabı, insanlığa gönderdiği kutlu mektubu okuma ve anlama imkânına kavuşuyorlar.

Sonra Âlemlerin Efendisi, Sevgili Peygamberimizin hayatını yakından tanıyıp, O’nu örnek alıyorlar. Yalan söylememeyi, yardımlaşmayı, kötü alışkanlıklardan uzak durmayı, Namaz kılma alışkanlığı buralarda ediniliyor. İyi arkadaş seçimi buralarda yapılıyor v.b

Bizim dönemimizde uzun süre bir yerde oturmak sıkıcı olurdu, şimdi camilerde çocuklarımıza sosyal etkinliklerde yaptırılıyor.

Kuran kurslarından açılmış iken konu, iki konuya da dikkat çekmek istiyorum. Birincisi bu kursu verecek olan hoca efendilerin donanımlı ve sabırlı olması gerektiği.

İkincisi, İslam’ın ruhunun ihmal edilmemesi konusu, şunu söylemek istiyorum, Kuran Kurslarında önce Rabbimiz yakından tanıtılmalı. Allah’ın varlığı ve birliği öyle bilimsel açıklanmalı ki, çocuk esmalar ışığında yaratanının tam olarak sevmeli.

Kendim, 1980 yılından beri dini eserler okuyarak bu eksikliğimi gidermeye çalışıyorum. Önce Mustafa İslamoğlu’nun  son olarak da Müftü Vekili Yakup hocanın, Allah’ı Tanımak isimli eserini okuyarak, Allah’ımı daha yakından tanıma fırsatım oldu, bu vesile ile diyorum ki çocuklarımıza önce Allah’ı iyi anlatalım ki, taklidi bir iman değil, sağlam bir iman ile hayat yollarına devam etsinler.

AYRILMAK ZOR, KAVUŞMAK BİR O KADAR HOŞ

Öğrenciler uzun süren tatile girdiler. Karne gününde kimisi sevinirken, kimileri son sınıfta olduklarından, arkadaşları ve öğretmenlerinden ayrıldıkları için ağladılar.

Bizde bu yıl 4.sınıfları mezun ettiğimiz için aynı üzüntü ve sevinci yaşadık. Bir yandan bize emanet edilen çocukları kazasız ve belasız mezun etmenin sevincini yaşarken, diğer yandan da çoğu zaman evladımız olarak gördüğümüz bu yavrularımızdan ayrılmanın hicranını duyduk içimizde.

Onlara son günde iki konuya dikkat etmeleri gerektiğini söyledim, birisi ortaokul dahil bundan  sonra eğitim alacakları okullarda iyi arkadaş seçmelerini, ikincisi namazlarını terk etmemeleri gerektiğiydi.

Evet, ergenlik döneminde biliyorsunuz gençler kendilerini iyi arkadaş seçerlerse, doğru seçim yaparak onlardan etkilenip, doğruya yönelirler.

Namaz kılan insan ise, kendine, ailesine, yaşadığı topluma faydalı, Allah’ın(cc) istediği bir kulu olur. Çünkü namaz dinin direğidir. Din doğru yol olduğuna göre, namazını kılan gencimizde doğru yolun direğini namaz kılarak dikmiş olur…

Ayrılmak zor, dedim ya kavuşmak da bir o kadar hoş oluyor.

Çocuklarımız bizden ayrılacaklar ama uzun süren tatilin ardından, yeni okullarına kayıt yaptıracaklar. Burada yeni bir sosyal çevre, yeni arkadaşlar, yeni öğretmenler olacak.

Geçmişleri ne olursa olsun, bu sosyal çevrede yeni bir kişilik ortaya koyarak, geçmişlerine sünger çekme ihtimalleri vardır.

İlkokulda dersine çalışma alışkanlığı yeterli olmayan bir çocuk, ortaokulda iyi arkadaşlar edinerek, kendine çeki düzen vererek, başarılı bir öğrenci olabilir. Bunu ancak iyi bir arkadaş edinerek sağlamak mümkündür. Bunun için anne ve babalara burada önemli görevlere düşüyor.

Evet , her tatilde nedense, dünyadan göçüp, ahrete kavuşmak aklıma gelir.

Bir yandan ayrılığın verdiği hüzün, diğer yandan vuslatın vereceği lezzetler…

Allah’ım derim, biz ilk doğduğumuzda nasıl temiz isek, sana gelirken de temizlenip gelmeyi nasip et.

Dilimde ismin, kalbimde aşkın ile Efendimize komşu kıl bizleri.

Bu duaya amin diyenleri de, cennetinde bizlere komşu kıl.

Yarap, bu dünyaya  konduk göçeceğiz, dün ilkokulda öğrenciydik, şimdi emekliliğimiz gelen bir öğretmen olduk, bizimde yaşımız kemale erdi, belli ki ötelere iyice yaklaştık.

Sen imandan ayırma, elden ayağa düşürme.

Bütün çocuklara hayırlı tatiller.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co