Çocuklarda madde bağımlılığı

Çocuklarda madde bağımlılığı

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü çocukların madde bağımlısı olmaması için aileleri uyardı. Konu ile ilgili bir mesaj yayımlandı;

“Ebeveynlerin çocuklarıyla açık, duygularını anlamaya dönük ve güvenli iletişim kurabilme, çocuğun ergenlik sürecinde yaşadığı ruhsal değişimlerinde destekleyici, yol gösterici yaklaşımlar yanı sıra ihmal ve şiddetten kaçınılmalıdır. Ayrıca çocuğun sınırlarını, yaşamın kural ve değerlerini oluşturabilmesi için rehberlik etmeli ve sağlıklı model oluşturabilmelidir.

Madde bağımlısı çocuklar, çevresinde var olan kötülük karşısında sınırlarını belirleyememe ve kendisini madde kullanımına teşvik eden arkadaşlarına hayır diyebilmek ile ilgili güçlükleri var. Burada ana-babanın koruyucu, bağımlı veya otoriter ve baskıcı tutumlarda kaçınmaları çocukların hayatın sorumluklarını gelişimine uygun olarak vermeleri, yanlışlıklar karşısında önce ebeveynlerin hayır diyerek örnek davranışları önemli rol oynamaktadır.

Çocuğumuza hayır diyebilmeyi, sınırlarını oluşturmayı eğiterek öğretebilmeliyiz. Çocuklarımızın kendi bağımsız sınırlarını oluşturabilmelerine rehberlik etmeliyiz. Aksi halde müdahaleci koruyucu ve baskıcı ebeveyn tutumları ile birçok olumsuz alışkanlık karşısında çocuğumuzu koruyamaz hale gelebiliriz. Çocuklarımızı etiketleyici, damgalayıcı, özellikle aile ve toplumda dışlayıcı yaklaşımlardan kaçınmalıyız. Çocuklarımızın gelişim dönemlerinde yaptığı yanlış tutumları suçlamak, yargılamak yerine doğru, olumlu ve güzel tutumun nasıl gerçekleştireceğini model olarak somut şekilde çocuklarımıza göstererek, değer ve ahlaki tutumlarını geliştirmelidirler.

Genel olarak çocukların kullandığı maddeler Sigara, alkol, esrar, kokain, kafein, eroin, uçucu maddeler (tiner, bali, uhu, benzin, çakmak gazı), uyuşturan ve enerji veren bağımlılık yapıcı haplar…

Madde ve uyuşturucu kullanan bir çocuğun her şeyden önce tutumu, davranışları ve psikolojisinde belirgin değişikler yaşanır. İçine kapanabileceği gibi aşırı hareketlilik gözlenebilir, öfke, kızgınlık patlamaları yanı sıra yalan söyleme gibi uyum ve davranış sorunları ile çocuğun derslerinde düşme, sınıfta kalma ya da okulda öğretmenleri tarafında sürekli uyarı cezaları aldığını gözlemleriz.

Çocuğun bedeninde belirgin değişiklikler ortaya çıkar. Aşırı kilo kaybı, kollarında iğne izleri, sürekli öksürmesi, gözlerinde kızarıklık, uyku düzeninde bozukluk olur, arkadaş grubu değişir, giyim tarzı değişir kollarında dövme ya da kesikler görülür. Bu nedenle ailelerimiz uyanık olmak zorunda olup çocuklarımızı karşılaşabileceği her türlü kötü alışkanlıklardan uzak tutmalıyız ve çocuklarımızı telafisi mümkün olmayan zararlardan korumalıyız ve onlara örnek bir aile olup geleceğimize sahip çıkmalıyız”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co