Çocuklar da Meclis Üyesi Oldu

Çocuklar da Meclis Üyesi Oldu

 

PAZARCIK/ Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde Türkiye de ilk defa Belediye Çocuk Meclisi kurularak ilk toplantısını yaptı.

Pazarcık Belediyesi 1. Çocuk Meclisi toplantısında renkli görüntüler yaşandı, Çocuklerden büyük projelerin çıktığı : Pazarcık Belediyesi 1. Çocuk Meclisi İlk Toplantısını Yaptı

Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ öncülüğünde oluşturulan Çocuk Meclisi, ilk toplantısını 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bu gün yaptı.

Türkiye de ve Kahramanmaraş bölgesinde ilk defa böyle bir toplantı yapıldığı belirten Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ : “ Çocuklar yarınımızın geleceği, yarınımızın belediye başkanı , belediye meclis üyesi, valisi, kaymakamı, milletvekili, bakanı Cumhurbaşkanı olacaklar onlar bugünden meclis çalışmasını öğrensinler,” dedi..

Pazarcıklı orta okul öğrencileri : ilk meclis toplantısına gelirken projeleri ile gelerek ortaya çok güzel projeler sundular..

Pazarcık Belediyesi Çocuk Meclisi İlk Toplantısını Yaptı (6)

Pazarcık Belediyesi Çocuk Meclisi ilk toplantısına, Pazarcık Yatılı Bölge Ortaokulu, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, Pazarcık İmam Hatip Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Narlı 26 Ocak Ortaokulu, Pazarcık İstiklal Ortaokulu, Çimko Ortaokulu ve Yumaklıcerit Ortaokulu’ndan 40 öğrenci katıldı.

Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi  Bozdağ yaptığı açıklamada, Çocuk Meclisi’nin ayda bir kez toplanacağını ve gençlerin düşüncelerinden faydalanacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Bozdağ toplantının açış konuşmasında şunları dile getirdi: “Öğretmenler günü nedeniyle, bu güne denk gelmesi ve bir sevinç yaşayalım diye Çocuk Meclis’i oluşturalım istedik. Bunun bölgemizde de ilk olduğunu düşünüyorum, buradaki asıl amaç çocuklarımıza öz güven kazandırmak. Öncelikle demokrasi bilincini yerleştirmek. Okullarda sıkıntı olduğunu biliyoruz, çocuk kendisini ifade etmede rahatsızlık hissedebiliyor, o öz güveni bulamıyor. Ürkek bir nesil yetişiyor, halbuki biz güçlü, kuvvetli bir milletin nesilleriyiz. Geleceğimize önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Demokrasi bilincinden sonra vatan sevgisini, bayrak millet sevgisini ve devlet şuurunu verebilmek, buna inanarak bu yola çıktık.

Başkan Bozdağ: “ Bunlara sadece öğretmenlerimize bırakmanın yanlış olduğu bilincindeyiz. Öncelikle anne baban bu şuuru, maneviyatı verecek, ondan sonra da öğretmenlere teslim edecek. Anne baba gerekli donanımları, bilgileri verirse öğretmen de onu şekle sokar. Ondan sonra güçlü, bilinçli nesiller yetişir. Bilinçli nesillerin yetişmesi de güçlü devletleri doğurur.

Pazarcık Belediyesi Çocuk Meclisi İlk Toplantısını Yaptı (5)

Bu meclis 1 yıl boyunca devam edecek, her ayın 15’i ve sonunda toplanacak. Kendi düşüncelerini, gündemlerini, ülkemizde olması gerekenleri dinleyeceğiz. Kahramanmaraş’la, yakın illerle ilgili düşüncelerini dikkate alacağız ve bunlardan gerçekten faydalanacağız, kanunlar ve ekonomik olarak yapıla bilen projeleri hayata geçireceğiz.”

Japonya yediği bir atom babası ile çocuklarını her yıl Hoşimaya götürerek gösterdiler, sonra da Japonya oldu, bizde son 10 yıldan beri 250 bin şehit verdiğimiz çanakkaleye gidiyoruz ve o ruhu yakalamaya çalışıyoruz..

Türkiye ateş çemberi içinde, Türkiye Cumhuriyeti Büyük Devlet ve büyük millet bu sebeple bugün dim dik ayaktayız tüm oyunlara rağmen ayaktayız,” diye konuştu.

Başkan Bozdağ’ın konuşmasının ardından, Çocuk Meclisi üyeleri tanıştı. Daha sonra ikinci toplantının günü ve saati kararlaştırıldı. Pazarcık Çocuk Meclisi toplantısı görüş ve önerilerin alınmasının ardından sonra erdi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co