Cizre Notlarım

Cizre Notlarım

CİZRE NOTLARIM

Geçtiğimiz hafta içerisinde oğlumun yeni göreve atanması nedeni ile daha önce hiç görmediğim Cizre’ye gittim.

Öğleden sonra saat Perşembe günü 15.00’de başlayan yolculuğumuzda sırasıyla Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin il sınırları içerisinden geçerek Cizre’ye ulaştık. Sabah 04;30’da sabah ezanı okunurken ilçeye giriyoruz. Etrafta sessizlik var, İhya Vakfından kardeşler bizi karşılarken, vakıfta namazımızı kılıp, dinleniyoruz.

Resmi işlemleri tamamladıktan sonra, İlçe Milli Eğitim Müdürümüzü M.Emin Bozkuş hocamın çayını içtik, ilimiz Milli Eğitim personeline selamları oldu sonra, Artukoğlu İlkokulu Müdürü Abdullah Çatı’yı ziyaret ediyoruz. İlk atanan öğretmenlere gösterilmesi gereken bütün ilgi ve alakayı kendisinden görüyoruz. Daha sonra öğrendik ki, Cizre’nin en sevilen eğitimcilerden birisiymiş hocamız.  Aynı zamanda Eğitim Bir Sen Şube Başkanı olunca, bizde aynı sendikaya kayıtlı olduğumuz için muhabbet eğitim ve sendikacılık üzerine oluyor tabi ki…

Önceliğimiz önce ev bulup yerleşme olunca, tabi ki bu konuya odaklanıyoruz, Göksunlu hem şehrimiz Bahadır Bolat, nezaket gösterip evini bizimle paylaşacağını söylediğinde gurbetti, hem şehri olmanın faydalarını kavrıyoruz. Aynı odada gecelediğimiz Elazığlı Sınıf Öğretmeni Düzgün Kayar kardeşimizle uzun uzun sohbet ettikten sonra, elektriklerin sık sık kesilmesi dikkatimizden kaçmıyor.

İlçenin sosyal, fiziki, ekonomik ve alt yapıları hakkında hocalarımız bizi bilgilendirdi. Tabi ki, ilk sorduğumuz soru terörle ilgili oluyor.

Cizre insanı dindir, birçok cami ve tarihi medreseler de var. Dicle nehri içinden geçiyor. Verimli bir araziye sahip, terörle anılmasına tabi ki üzülüyoruz. Halkı bize çok yakınlık gösteriyor. Yani Maraşlıları seviyorlar. Nede olsa, aynı bölgenin insanı sayılırız. Cizre ilçesine Maraş’tan bir çok insan gidip, ortaklık pamuk ekmişler, ya da tarla kiralamışlar. Karşılıklı bir muhabbet var. İnanın küçük bir bölge dışında sıkıntı yok. Halk barış ve kardeşlikten yana.

Tabi gazeteci olunca gözlemlerinizde biraz daha dikkatli bakıyor çevreye. Mesela orada sigara, çay ve şeker fiyatları düşük, Maraş’ta 30 TL olan bir kilo çerez, orada 20 TL, peynir 15, dediğim gibi şeker ve çay çok ucuz…

Cuma Namazında, katılım yüksek, hemen Kaymakamlığın karşısındaki merkez camideki kalabalık dikkatlerimizden kaçmıyor.

Anladığım kadarı ile barajlarından bol balık üretimi var, oldukça iri balıklar su gibi satılıyor. Bayanlar, çarşaf içerisinde güzel kıyafetlerle çarşıya çıkıyor, alış verişlerini yapabiliyorlar.

İlçeye atanan 400 yakın sınıf öğretmeni ilçede boş ev koymayıp, kiralamışlar. Öğretmen evinde hiç yer yoktu. Hatta kiraların bir haftada 500 TL’den 600 TL’ye çıktığını öğrendik. Arz- talep meselesi…

İlçede harika bir iklim var, bana Osmaniye’yi hatırlattı. Yazları sıcak, kışları ılık geçiyormuş. Kaloriferli ev çok az, evlerde sadece elektrikli soba yakıyorlar ya da klima takılı. Maraş, Antep çok soğuktu, oradaki ılıman iklimi hiç beklemiyorduk. İki günde terledik inanın.

YOLLAR, HİZMET HARİKA

Yanımda getirdiğim ve siyah beyaz basılan Cizre Gazetesi, yeni atanan öğretmenlerle ilçede öğretmen açığının %90 giderildiğini, bunun da pozitif bir ayrımcılık olduğunu belirtmesi, doğuya yapılan yatırımların bize doğru  yolda olduğumuzu göstermesi açısından önemliydi.

Benim burada şahsen bir önerim olacak, bu bölgeye giden öğretmenlerin yöre halkı ile kaynaşması için Kürtçeyi de bilmesinde fayda var. Nitekim, cami imamı hutbeyi hem Kürtçe, hem de Türkçe okuyunca memnun oldum. Çünkü ilk okuduğunda söylediklerini anlayamamıştım. Muhtemel ki onlarda tek dilde yapılan hutbeyi anlamıyorlar. Anlaşılmayan hutbe de  yararı açısından sorgulanır diye düşünüyorum.

TERÖR BİTER Mİ?

Terör bana göre biter, kardeşlik projesi inşallah başarılı olur ama büyük yaraların kolay kapanmadığını hatta doktorların bazen ameliyat yaptıklarını bilmem hatırlatmama gerek var mı, mesele şu ki, bu bölgede görev yapan personel ile halk kaynaşmalı, projenin başarısı için bu olmazsa olmazlardandır…

Sonuç olarak bu topraklarda yaşayan farklı dil, din, ırk, mezhepler zenginliğimiz görülmeli, birbirimize eşrefi mahlukat olarak görüp, kardeşliğimizi tesis edip, annelerin ağlamasının önüne geçmeliyiz. Millet olarak bunu başarmak zorundayız. Fitneyi içimize koyanların oyununu bozmalıyız.

Zoru başarmak, bizim gibi büyük milletlerin işidir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co