Çitil; “Türkiye’deki Suriyeli sayısı 3 milyonu buldu”

Çitil; “Türkiye’deki Suriyeli sayısı 3 milyonu buldu”

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili,  Sağlık Aile ve sosyal işler Komisyonu üyesi Dr. Mehmet İlker Çitil, Ulusal bir Televizyon kanalının daveti üzerine gittiği yayında , Suriye konusunu ve düşürülen Rus uçağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çitil burada yaptığı konuşmada şunları belirtti;  “Bayraksız armasız, kimliksiz bir uçak ve aynı zamanda da sınırımızı  ihlal eden bir uçak düşürülüyor. Ve Ruslar uçağımızı düşürdünüz diye Uluslararası toplumu yanlış yönlendirmeye çalışıyor. Rus uçağı  defalarca sınırımız ihlal etmesi ve defalarca yapılan uyarıların ardından angajman kuralları gereği düşürülmüştür.  Rusların kilometrelerce uzaktan kalkıp gelerek, Türkiye’nin sınırındaki  Suriye’de ne işi var.  Müslümanları, Türkmen kardeşlerimizi  neden bombalıyorsun. Sınırımızı niçin ihlal ediyorsun. Biz Türkiye olarak Müslümanların yanındayız. Türkmen kardeşlerimizin yanındayız. Bu gün Türkiye 3 milyon Suriyeli’yi barındırıyor ve hem devletimiz, hem Stk’larımız, hemde vatandaşlarımız tek tek sahip çıkıyor kardeşlerimize” dedi.

Çitil,” Komşu ülkemizde yaşanan savaşı değerlendirirken şunları belirtti; “Dış mihraklar Türkiye’yi başından beri Suriye’deki savaşın içerisine çekmek istediler. Ak Parti ve Hükümetimiz çok sağduyu yaklaşımla bu oyunun dışında kaldı. Tabi ki burada zulüm yapan bir Esed var. Bu nedenle biz her zaman mağdur olan kesimin yanında olduk. Aslında zaten orada topyekun sağ duyulu  bir halkla Esed hiç bir zaman barışık olmadılar. Özgür Suriye ordusu olsun, zulme karşı direnen halk olsun, topyekun mücadelesini veriyordu. Bizde hem soydaşlarımız için, hem Türkmen kardeşlerimiz için, hem Müslümanlar kardeşlerimiz için, aynı zamanda sınırımız. Çünkü buradaki olumsuzluk direk bizi de etkiliyor. O açıdan biz buradaki mağdur olanlara hep yardımlarımızı, desteklerimizi sürdürdük. Tabi ki orada sadece Suriye olarak düşünmemek gerekiyor. Dış Mihrakların Suriye üzerine oyunu var. Bölge üzerine oyunu var. Türkiye üzerine oyunu var.  Hatta Suriye’deki gelişmelerin ve oradaki oyunların çoğu daha çok Türkiye üzerine hatta, orada bir nevi şu an üstü kapalı 3. Dünya savaşı gibi bir süreç yaşanıyor. Amaç Türkiye’ye yakın olduğu için Türkiye’ye  sıkıntı vermek. Türkiye’nin geleceğine, birliğine dirliğine sıkıntı vermek amaçlı dış mihrakların bir projesidir. Yalnız oradaki Müslümanları yalnız bırakmamak bizim en asli görevimizdir” dedi.

ULUSLARARASI ARENA’DA SANKİ TÜRKİYE SUÇLUYMUŞ İMAJI VERİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet İlker Çitil, Rus Uçağının düşürülmesi hakkında ise şunları belirtti;

“Rus uçaklarının defalarca sınırımızı ihlal etmesinden ve bir çok uyarımız sonrası hala sınırı ihlal etmeleri neticesinde Rus uçağı düşürüldü. Tabi ki bu süreçte Türkiye tabi ki angajman kuralları gereği yapması gerekeni yaptı. Uluslararası Arena’da sanki Türkiye Suçluymuş imajı verilmeye çalışılıyor. Biliyorsunuz bizim kabinenin ilk açıklandığı gün Rus uçağı düşürülmüştü. Oda bayraksız armasız, kimliksiz bir uçak ve aynı zamanda da sınırımızı  ihlal eden bir uçak. Tabiki Türkiye angajman kuralları gereği yapması gerekeni yaptı. Fakat uluslar arası Arena’da Sanki Türkiye suçlu imiş imajı verilmeye çalışıldı. Allah’a şükür hem bizim dış siyasetimizde hem iç siyasetimizde, Devlet büyüklerimiz ve siyasi temsilcilerimiz de durumu güzel algıladılar. Kamuoyunda olması gereken oldu. Rusya kilometrelerce uzaktan geliyor ve sınırımıza yakın bir ülkeyi bombalıyor. Özelikle Türkmen kardeşlerimizi bombalıyor ve sınırımızı ihlal ediyor. Onların verdiği imajda suçlu Türkiye, suçlu Türkmenler, suçlu  Suriye gibi. Senin ne işin var kilometrelerce uzaklıktan gelip, Müslümanları, kardeşlerimizi bombalıyorsunuz. Biz sadece orada savunma hakkımızı kullandık.

Biliyorsunuz o süreçten bu yana çok ağır faturalar ödedik. Bir çok Müslüman kardeşlerimiz katlediliyor. Türkiye’ye gelen Suriyeli sayısı 3 milyonu buldu. Özellikle 8-10 ilimizde ok yoğun. Kilis’in 90 bin nüfusu var. 110 Bin Suriyeli misafiri barındırıyor. Hatta sınırdakilerle birlikte 240 bine Suriyeli misafirlerimize hizmet ediyoruz. Kahramanmaraş dahil 8-10 ilde anormal bir sayıyı bulan Suriyeli kardeşlerimizi, misafirlerimizi, ensar muhacir  ilişkisi içerisindeki duyarlılıkla birlikte yardımlar devam ediyor. Hem devletimizin, hem sivil toplum kuruluşlarının yardımı, hem de direk vatandaşlarımızın yardımı devam ediyor. Bu tabi Türkiye’ ye hem güvenlik anlamında, hem ekonomik anlamda bir yük bindirdi” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co