Çitil, “Suriyeli Kardeşlerimize kapılarımızı ve yüreğimizi açtık”

Çitil, “Suriyeli Kardeşlerimize kapılarımızı ve yüreğimizi açtık”

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Üyesi Dr. Mehmet İlker Çitil, Suriyeli Misafirlerimizin yoğun olarak yaşadığı Şanlıurfa’da Uluslararası Doktorlar Birliği, Montada AİD ve Şifaeli Derneği tarafından ortaklaşa yaptırılan Suriye Yaşam Merkezinin açılış törenine katıldı.

Suriyeli engelli çocuklarımıza yönelik fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin sunulacağı yaşam merkezinin açılışına, aralarında AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, Şanlıurfa Milletvekili Eşref Fakıbaba, Uluslar arası Dokorlar Birliği Dernek Başkanı Uzm. Dr. Mevlüt Yurtseven, İHH Yönetim Kurulu Üyesi Mukadder Tanok ile yerel yetkililer ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Dr. Mehmet İlker Çitil, Ülkemize sığınan Suriyeli kardeşimize ilk günden beri kapılarımızı ve yüreğimizi açtığımızı ve bu sayede Ensar Muhacir kardeşliğinin en güzel örneklerini sergilendiğini kaydetti.

Dr. Çitil, “Bugün Burada Uluslararası Doktorlar Birliği ile Londra Merkezli Derneğin proje ortağı olarak yürüttüğü çalışma neticesinde yaptırılan ve Suriyeli Misafirlerimizin engelli çocuklarına hizmet edecek fizyoterapi merkezi ve çocuk dostu alanlar içeren yaşam merkezinin açılışı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu vesile ile hepinize ayrı ayrı hoş geldiniz diyor, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Malumunuz olduğu üzere Suriye’de 2011 yılında baş gösteren eden iç savaş ve kaos ortamı nedeniyle milyonlarca Suriyeli kardeşimiz, evlerini, yurtlarını terk etmek suretiyle daha emniyetli ülkelere sığınmak zorunda kalmışlardır.

Dünya üzerinde tahminen 4,7 milyon Suriyeli Mülteci olup bunun yaklaşık 2,7 Milyon civarı ülkemizde misafir edilmektedir.  Avrupa Ülkelerindeki farklı uygulamalara rağmen, Ülkemize sığınan Suriyeli kardeşimize ilk günden beri kapılarımızı ve yüreğimizi açtık. Ensar Muhacir kardeşliğinin en güzel örneklerini sergiledik. Bu kurulan gönül köprüleri ve gönül kardeşliği dünya döndükçe aynı samimiyet ve aynı sıcaklıkla kalmaya devam edecektir.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak kendi vatandaşlarımıza sunduğumuz bütün imkânları aynı şekilde Suriyeli Mülteci kardeşlerimize de sunmaktayız.

Bizler, Türk-İslam kültürü gereği, kapımızı çalan misafirimize çok kıymet verir hürmet gösteririz. Kutlu Peygamberimizin de buyurduğu üzere; “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” düsturundan hareketle, komşumuzun yaralarını sarıp, kol kanat germeyi ve ekmeğimizi onlarla bölüşmeyi bugün olduğu gibi yarınlarda da yapmaya devam edeceğiz.

Kendi memleketim Kahramanmaraş’ta, Hatay’da, Kilis’te, Gaziantep’te, Adıyaman’da, Malatya’da ve bugün içinde bulunduğumuz peygamberler şehri Şanlıurfa’mızdaki Mülteci kamplarımızda; alışveriş merkezlerinden, sağlık tesislerine varıncaya kadar insani yaşam gereklerinin üst seviyelerde sağlandığı bir ortamda Suriyeli kardeşlerimize hizmet verilmektedir.

Bu hizmetler sadece yeme, içme, barınma ile sınırlı kalmayıp; gerek devletimiz gerekse duyarlı sivil toplum kuruluşlarımızın emek ve gayretleriyle pek çok proje de hayata geçirilmiştir ve aynı duyarlılıkla yapılmaya devam edecektir.

Dil kursları, meslek edindirme kursları, hobi kursları, eğitim-öğretim faaliyetleri, ayni ve nakdi yardım kampanyaları, üniversite çağındaki öğrencilerin üniversitelere yerleştirilmesi ve açılan yaşam merkezleri ile savaşın soğuk yüzü ile karşı karşıya kalan özellikle çocuk, yaşlı ve kadınların bir anlamda hayata yeniden tutunmaları ve hafızalarındaki kötü hatıraları silme adına ciddi ölçüde gayret gösterilmektedir.

Uluslararası Doktorlar Birliğimizin; dünya üzerindeki pek çok yerde yardım ve tedaviye muhtaç, mağdur ve hayati tehlikesi bulunan insanın yanında olup, onları tedavi edip yaşama tutunmalarını sağlayarak eşrefi mahluk olan insana hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım yaptığı hepimizin malumudur. Bir hekim milletvekili olarak yakın zamanda, kendilerinin nazik davetleri üzerine birlikte gittiğimiz Bosna Hersek’te de bir merkez ofisi açılışına bizzat katılıp, bu ulvi yolda onlarla kol kola yol yürümenin de ayrıca hazzını ve mutluluğunu yaşadım” dedi.

Uluslararası Doktorlar Birliğinin, iyilik zincirine bir halka daha ekleyerek bugün inşallah açılışını yapacağımız, bu rehabilitasyon merkezimizin; başta Suriyeli Mülteci kardeşlerimiz olmak üzere tüm Şanlıurfa’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum diyen Milletvekili Dr. Mehmet İlker Çitil, “bu binanın yükselmesinde emeği geçen, çorbada tuzu bulunan tüm iyi yürekli kişi-kurum ve kuruluşa da en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesile ile sizlerin ve tüm İslam Coğrafyasının yaklaşan ramazanı şeriflerini de şimdiden tebrik ediyorum” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co