Çitil: “Lösemili çocuk sayısı artıyor”

Çitil: “Lösemili çocuk sayısı artıyor”

KAHRAMANMARAŞ- Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Dr. M.İlker Çitil, Lösemi; bir kan hastalığıdır, halk arasında kan kanseri olarak bilinir. Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35’ini lösemiler oluşturur ve birinci sırada yer alır. En çok 2-5 yaşlarındaki çocuklarda görülür. Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir.

İlter Çitil: “ Lösemide, bağışıklık sistemimizin önemli bir parçası olan beyaz kan hücrelerinin (akyuvarlar) kontrolsüz çoğalır ve normal kan hücrelerinin yerini alır. Bu nedenle hasta, enfeksiyon ve kanamaya açık hale gelir.  Kemik iliğinden başlayan hastalık, vücudun farklı yerlerine de yayılabilir.

Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzin ve türevleri (bali, tiner vs.) böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı virüslere bağlı hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir.  Bu nedenle çocuklar kanser yapıcı maddelerden uzak tutulmalı ve organik gıdalarla beslenmelidir. Beyin ve vücut gelişimlerinin en hızlı ilerlediği büyüme çağındaki çocukların beslenmeleri büyük önem taşımaktadır.

Soluk görünüm, ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, nedensiz burun ve cilt altı kanamaları, lenf bezlerinde büyüme, kansızlık, karaciğer-dalak büyümesi belirtiler arasındadır. Tedavi yöntemine gelince lösemi tanısı olan vakalara haftada, ayda bir damardan verilen çok sayıda ilaç ve kemoterapi tedavisiyle uzun soluklu bir tedavi uygulanır. Bu tedavi sonucunda % 70-85 oranında tamamen iyileşme sağlanabilir. Yalnızca % 5 oranındaki vakalarda ve uygun durumlarda kemik iliği nakli yapılabilir

İnsanların en değerli varlıkları hiç kuşkusuz sağlıklarıdır. Bu nedenle daha çocukluk ve öğrencilik çağlarında sağlığın değeri iyi kavranmalı ve gereken önem verilmelidir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co