Çilek ev hanımlarını patron yaptı

Çilek ev hanımlarını patron yaptı

Kahramanmaraş kırsal mahallelerinde son 15 yıldan beri yapılan çilek tarımı sebebi ile herkes kendi işinin patronu oldu.

Daha önce Adana’ya pamuk toplamaya, Portakal kesmeye giden ev hanımları çilekçiliği öğretilmesinden sonra, köylerindeki bahçelerinde yetiştirdikleri çilekleri dünyaya satıyorlar.

Bu sözler Kahramanmaraş, Türkoğlu İlçesi Murat Çakıroğlu Mahallesi Örnek Bayan Çiftçilerinden Bediha Kaplan’a ait.

Geçen yıl %60’ı Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından karşılanan ve Haziran ayında dikimi yapılan çilek fidelerinde hasat başladı.

çakıroğlu çilek (11)

Kahramanmaraş, Türkoğlu İlçesi Murat Çakıroğlu ve Kaledibi Mahallelerinde geçen yıl Haziran ayında dikimi yapılan çilek fidelerinin hasadı yapılıyor, dekardan 3-4 ton ürün alan ve İstanbul’dan, Diyarbakır’a kadar sevkiyat gerçekleştiren çiftçilerde yüzler gülüyor.

Türkoğlu İlçesi Murat Çakıroğlu Mahallesi Çiftçilerinden Bediha Kaplan; kendi işimizi yapıyoruz yevmiyeye işe gitmiyoruz, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin fide destekleri ile kurduğumuz çilek bahçesinin hasatını yapıyoruz, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Kahramanmaraş Göksun, Türkoğlu, Andırın, Afşin ilçelerinde son 15 yıldan beri yoğun olarak ekimi yapılan ve çiftçiye güzel para kazandıran çilek bahçeleri bugünlerde şenlenmeye başladı.

Çilekçilikte söz sahibi olan Kahramanmaraş artık Türkiye ‘ye çilek gönderiyor.

Daha önce gündelik işe giden ev hanımları artık kendi işini kuruyor.

çakıroğlu çilek (9)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co