Çıldıyorlar

Çıldıyorlar

ÇILDIRIYORLAR, AGRESİF OLACAKLARMIŞ!

Dünkü yazımızın sonunu, ABD’nin Obama dönemindeki stratejesinin tutmadığını belirterek, tamamlamıştık.  Özetle; “Rusya- ABD için hala karşı düşmandır. Diğer düşmanı ise  İslam, bu nedenle islam-i fobi projesi de körükleniyor, dolayısi ile proje sahiplerine göre Rusya Türkiye eliyle durdurulması gerekiyor.  Böylece bir taşla iki kuş vuracaklardı…  Ancak şu ana kadar hedeflerine ulaşamadılar. Bundan dolayı çıldırıyorlar.  Bir tespit daha, bölgede güçlü Türkiye istenmiyor, derleri bu” demiştik.

Nitekim, gelinen noktada, kendileri de yaptıkları  stratejinin hesapladıkları gibi olmadığını kabul ediyorlar. Bu konuda ulusal basına düşen haber şöyle; “ABD Başkanı Barack Obama’nın “geriden liderlik” stratejisinin ülkeyi terörle mücadelede pasif bıraktığını savunan ABD Kara Kuvvetlerinin eski komutanı Raymond Odierno, Amerika’nın Orta Doğu’da liderliği Rusya’ya kaptırdığını söyledi.

Odierno şunları kaydetti: “Biz, her nedense, şimdiki yönetim altında geriden liderlik yapmayı seçtik. Şimdi önden liderlik yapmanın, ulusları bir araya getirmede, kendi politikalarımızda ve hükümetimizin kabiliyetlerini bir araya getirmede agresif olma zamanıdır.”

Mevcut yönetimin terörle mücadele stratejisinin ABD’yi Orta Doğu’da pasifleştirdiğini savunan Odierno, “Dürüst olmak gerekirse bölgede liderliği Rusya’ya bıraktık.” dedi.

Odierno, ayrıca seçilmiş başkan Donald Trump’ın savunma bakanlığı için seçtiği emekli Orgeneral James Mattis ve diğer üst düzey yöneticilerin ABD’nin Orta Doğu politikasına daha proaktif bir boyut kazandıracağına inandığını ifade etti.” Bu ifadeler bile üst aklın emir eri derin ABD’nin heran çılgın şeyler yapacağını göstermektedir.

DOĞRU OKUMAK ZAMANI

Yukarda üç konunun altını çizdim, dediğim gibi Derin ABD bundan sonra daha ağresif olacak, dolayısı da yeni başkan döneminde de dış polititada, proaktif bir boyutta mücadele devam edecekler? Onlara diyoruz ki, toplumlar ne yaparsa kendi kendilerine yaparlar. Zulüm(ateşi) gözyaşı, mazlumun ahı yerde kalmaz. Vallahi böyle, tarih buna defalarca şahitlik yapmıştır…

Bu açıklamalardan anlıyoruz ki, ABD akıllanmayacak. çünkü yeni başkanları da Derin ABD’ye hizmet edecek hem de açıktan yapacak bunları.

Neyse biz bu stratejinin bize dönük yüzü ile ilgili değerlendirmemize devam edelim: “Obamanın 4 Temmuz 2009 da Kahire Üniversitesinde yaptığı konuşmada İslam ve terörizmi birbirinden ayırma yönünde verdiği sözü yeni stratejiyle resmileştirmesi beklenmekteydi. Ancak, gelişmeler yaptığı açıklamaların cılız kaldığını görecek ve terör örgütlerini kullanarak İslam dünyasına karşı asimetrik savaşına devam ettirecek, islam korkusuna yaymak için her türlü çabayı sürdürecek, maalesef müslümanları birbirlerine kırdıracaktır!

TÜRKİYE’YE DÖNÜK YANSIMALARI

Aslında bu güvenlik stratejisi yayınlandıktan sonra kimi yorumcu ve akademisyenler çok olumlu değerlendirmeler yapmışlardı. Ama herhes yanıldı.

Bu arada Türkiye hesapların üzerinde bir büyüme gösterdi, İngilizlerin hesapı da tutmadı, Türkiye her yıl birkaç dev projeyi hayata geçirdi.

Kendi silahını kendisi yapmaya başladı, denizaltısını, uçağını, otomobilini millileştirme yolunda ciddi adımlar attı. Dünyanın en büyük hava limanını yapar oldu, deniz altında 130 yıllık hayal gerçek oldu ve birbiri ardı sıra yatırım atağı yapıldı. Türkiye’de son bir yılda, yatırım bütçesinin büyüklüğü ve teknolojisi dolayısıyla merakla beklenen dev projeler hizmete alındı.

Dünyanın en genişi olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, deniz altından karayoluyla iki yakayı birleştiren Avrasya Tüneli, İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indiren Gebze-İzmir Otoyolu Projesi , ve bu kapsamında inşa edilen Osman Gazi Köprüsü hizmete alındı.

Avrasya Tüp Geçişi, denizin 106 metre altında inşa edildi Dünyada, denizin en derininde yapılan ilk projenin uzunluğu 14,6 kilometre ve bunun 3,4 kilometrelik kesimi denizin altından tünelle geçiliyor. Daha dün  35 dakikada aşılan Ilgaz Dağı tüneli  için tören yapıldı, geçiş süresi, 8 dakikaya düştü.(Darısı Maraşımıza, inşallah bize de bu mega projelerden düşer)Tünelin ekonomiye katkısının 38 milyon 200 bin lira olacağı tahmin ediliyor. Yeni uyduların uzaya gönderilmesi v.s. Bunlar bir zaman hayaldi, hayal gerçek oldu.

İşte bu nedenle  Türkiye durdurulmak isteniyor, işte bu nedenle çıldırıyorlar. Ama kaderin sahibi böyle istiyordu, bunu hesap edemiyorlar.

Hadi kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co