Çiftçilere Şeker otu fide dağıtımı yapıldı

Çiftçilere Şeker otu fide dağıtımı yapıldı

Kahramanmaraş İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Çiftçilere Tarımsal yenilikler kapsamında Alternatif Ürün Olarak 15.000 adet Stevia (Şeker otu) Fide Dağıtımı gerçekleştirildi.

Stevia yetiştiriciliğinin adaptasyon demonstrasyonları Kahramanmaraş’ta kuruldu.

Anavatanı Paraguay olan genellikle Çin, Hindistan ve Güney Amerika’da yetiştirilen STEVİA (şeker otu) Ülkemizde 5-6 yıllık bir geçmişe sahiptir ve şu ana kadar birkaç ilde yetiştirilmektedir.

Bilinen şekere alternatif ve şekerin kullanıldığı tüm alanlarda kullanılan sağlıklı bir şeker kaynağıdır. Bilim insanlarınca yapılan araştırmalar neticesinde şimdiye kadar hiçbir yan etkisine rastlanmamıştır.

Bilinen normal şekerden 30 kat, işlenmiş haliyle kullanıcılarına 300 kat daha şekerlilik hissi veren stevia, hiçbir kalorisi ve protein (sıfır kalori ve sıfır protein) içermemektedir.

Araştırmalarda İnsan sağlığına bir çok faydası olduğu tespit edilen stevia şekerini diabet (şeker)  hastaları da kullanabilmektedir. Nikotin isteğinin azaltmakta ve sigarayı bırakmaya yardımcı olmaktadır.

Stevia (Şeker otu) yapay tatlandırıcıların yerine daha sağlıklı şeker kaynağı olarak tercih edilmektedir.

Şeker kaynağı olarak kullanım alanları çay, kahve, meyve sularından, gazlı içeceklere, çikolata, bisküvi, pasta ve kek, reçel ve marmelat a kadar birçok gıda ürününde kullanılmaktadır.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co