Çiftçiler tarımsal yeniliklerle buluşmaya devam ediyor

Çiftçiler tarımsal yeniliklerle buluşmaya devam ediyor

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığınca Uygulamaya Konulan “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projesi” Kapsamında, 2017 Yılında Türkoğlu, Afşin ve Elbistan İlçelerimizde 11 Üreticimize Yaklaşık 38.000 F1 Sırık Domates Fidesi Dağıtıldı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Tarımsal Araştırma Enstitülerince geliştirilen yeniliklerin üreticilere ulaştırılması, farkındalık yaratması, çiftçilerimizin daha az masrafla daha fazla üretim sağlamaları en büyük gayemiz olup bu kapsamda, Türkoğlu, Afşin ve Elbistanlı Çiftçilerimize domates fidelerini teslim ettik” dedi.

Bakanlığımızca, uygulamaya konulan “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri” kapsamında, Kahramanmaraş İli, Türkoğlu, Afşin ve Elbistan İlçelerinde hayata geçirilen “ açıkta Sırık Domates Yetiştiriciliği ve Biyoteknik Mücadele Yöntemlerinin yaygınlaştırılması projesi hayata geçirildi.

Uygulamaya konulan proje, Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü ile ortak yürütülmekte olup, amacımız ilimiz genelinde oturak tipi olarak yetiştiriciliği yapılan domates üretimini, açık alanlarda sırık domates çeşitlerine kaydırmak ve dekara verim 3-4 ton iken 10-12 tona çıkarmaktır. Ayrıca domates yetiştiriciliğinde önemli bir zararlı olan domates güvesine (tuta absoluta ) karşı Biyoteknik mücadele yöntemlerinin yaygınlaştırılmasını sağlayarak, kimyasal ilaç kullanımını en az düzeye indirmek ve daha sağlıklı ürünler elde etmektir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co