Çetinkaya, “Bulanık Domates Festivali Yapılacak”

Çetinkaya,  “Bulanık Domates Festivali Yapılacak”

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, “Bulanık “Köyümüz” Mahallemizde bu yıl birinci Bulanık Domates Festivalini yapacağız” dedi.

Bertiz Üzüm Festivali, Kiraz Festivali, Dondurma Festivali derken, Ünlü Bulanık Domateslerinin tanıtmak için festival hazırlıkları başladı.

Dulkadiroğlu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, gazeteci Bekir Doğan, Mehmet Fiskeci, Neşe Yıldızhan, Adem Gemci, Halil Hınaz ile sabah kahvesini birlikte içerek çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Mehmet Çetinkaya, gazetecilerin sorularını cevaplandırarak:  Bulanık Domatesi’nin festivalinin yapılacağı müjdesi, Bulanıklı domates üreticilerini sevindirdi.

Bulanık Domatesi festivali

Sonunda Bulanık Domatesi’nin hak ettiği ilgiyi ve desteği gördüğünü söyleyen Dulkadiroğlu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, geçen yıl kuraklık ve hastalıklar nedeniyle tam anlamıyla verim alamadıklarından bu festivalin gerçekleşmediğini, ancak bu yılda yağışların ve iklimin beklenenin üzerinde mükemmel olduğundan söz ederek, muhtemelen Eylül ayı sonlarına doğru bu festivalin gerçekleşeceğini söyledi.

SONY DSC

Buğday hasatından sonra mısır tarlasına gittiğimiz Ziraat Odası Başkanı Çetinkaya, pamuktan sonra mısır ekimine geçiş olduğunu belirterek, “Pamuk fiyatlarının düşük olması, toplayacak işçi bulunamaması sebebiyle pamuk ekimini terk ediyor. Pamuğun girdilerinin çok (mazot, ilaç, gübre vs.) ve fiyatlarının düşük olması sebebiyle pamuklar tarlalarla kalıyordu. Ziraatçılar, alternatif olarak mısır ve soya ekimini seçti. Bu yıl şehrimizde 22 milyon ton mısır rekoltesi bekleniyor. Buğdayı aratamayacak mısır hasatımız olacak. Bu çiftçinin pamuğa küsmesi anlamına geliyor. Mısırın ve soyanın ekimi ve hasatı zahmetsiz. Soya daha zahmetsiz, suyu da az istiyorken, desteği de çiftçiyi memnun ediyor. Kahramanmaraş’ta artık mısır pamuğun yerini aldı diyebiliriz.” dedi.

SUYUMUZ VAR, AMA SUDA SIKINTIMIZ VAR!

Çetinkaya’ya bu yaklaşımını ilginç bulduğumuzu söylediğimizde, “Bu yıl beklenen yağışlar gelince, su ihtiyacımız yok aslında. Doğru suyumuz var, ancak sulama birliği gerçek manada hizmet veremiyor. Her yere de yetişemiyor. Selimiye ve Araplı bölgelerine yeterli su gelmediği için, kuyu sularını tarlalara veriyoruz. Deliçay geçişlerinin ve bağlantılarının yapılmaması da buna etken.  Oysa barajlarımızda su dolu bu bölgede on bin dönüme yakın arazi var, sulama birliği suyundan yararlanamıyoruz” diye konuştu, domates festivali ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Bu yöremizin domatesini tanıtacak ve öne çıkartacak düşüncemiz geçen yıl vardı, dediğim nedenlerden ötürü kaldı, önümüzdeki günlerde, domatesin verime geçtiği haftada bu festivali yapacağız. Bunun için o bölgedeki yetiştiriciler ve muhtarlarla da görüşüyoruz. Organizasyonun altyapısını oluşturup, Bulanık’ta bir festival yapmak en büyük arzumuz” ifadesini kullandı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co