Çerkes (Adige) Kültürüne Katkı Sağlamak Çabasındayız

Çerkes (Adige) Kültürüne Katkı Sağlamak Çabasındayız

“Germenicia Çini Hediyelik‘’ firması, “Kahramanmaraş Tarihî Kapalı Çarşı” da faaliyet göstermektedir.

Kuruluşundan günümüze kadar yaptığı birçok kültürel ve sanatsal çalışmayla özellikle Çerkes toplumundan büyük takdirini kazanmıştır.

Bilindiği üzere, Kahramanmaraş’ta 23 köyle yaklaşık 30 bin Kafkas kökenli insan yaşamaktadır.

Bu bölgede yaşayan Çerkesler yüksek okuma oranına sahiptir. Dolayısıyla çoğunluk devlet memuru veya özel sektör çalışanıdır.

Ayrıca sosyal yapıları, dürüstlükleri ve iletişim özellikleriyle üst düzey yönetici olmayı hak eden pek çok Çerkes asıllı Kahramanmaraşlının varlığı da bir gerçektir.

Dolayısıyla bu toplumun esnafı, ticaretle uğraşan birey sayısı oldukça azdır.

Kırsal kesimde önceleri genellikle hayvancılığa dayalı ekonomi söz konusuyken, son zamanlarda klasik tarım yerini,modern meyvecilik, özellikle elma yetiştiriciliğine bırakmıştır.

Bölgede yetiştirilen kaliteli tarım ürünleri özellikle Arap ülkelerine ihraç edilmektedir.

Sanayi üretimi alanında yatırım yapan Çerkes işadamı sayısı ne yazık ki istenilen seviyede değildir.

Bu bağlamda Çerkeslerin ticarete ve siyasete neden sıcak bakmadıkları ayrı bir merak konusudur.

Yaklaşık 150 yıldır Türkiye’de yaşayan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna büyük katkı sağlayan Çerkesler, oldukça sosyal bir toplumdur.

Düğün ve cenazelerinde yüzyıllardır yaşayan özgün kültürel özellikler, bu gün de canlılığını korumaktadır.

Çerkesler, büyüklere saygıda kusur etmeyen, sosyal yaşamda bay ve bayan ayrımı yapmayan belki dünyanın sayılı toplumlarından biridir.

Çerkesler, bugün de farklı aile ve mutfak kültürleriyle, kültürel değerlerini koruma ve yaşatma gayretini sürdürmektedir.

Bu bölgedeki Çerkesler, her türlü gelenek ve göreneklerini, yani kültürel değerlerini yaşatabilmek için birlik ve uyum içinde çalışmaktadır.

adige (2)

Afşin, Göksun ve Kahramanmaraş merkezdeki “Kafkas dernekleri” uyumun ve birlikteliğin pekiştirilmesi, kültürel bilincin geliştirilmesi için yoğun programlar uygulamaktadır.

Özellikle Kahramanmaraş “Kafkas Kültür Derneği” gerek sosyal, sanatsal ve kültürel çalışmaları gerekse diğer STK’larla uyum içinde çalışması daima alkış almıştır.

Bölgedeki bu Kafkas derneklerinin uyumu, gençlik ve aile merkezli kültürel, sosyal, sanatsal ve sportif çalışmaları takdir-i şayandır.

Özellikle Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği, sosyal, sanatsal ve kültür alanda büyük ve etkili çalışmalar yapan önemli bir STK’dır.

İşte “Germenicia Çini Hediyelik” Kahramanmaraş’ın kültürel ve sanatsal değerleri yanında Çerkes toplumunu özgün kültürel özelliklerini de hesaba katarak bu alanda çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

“Germenicia Çini Hediyelik”  bir tarafta Kahramanmaraş’ımızın bakırcılık, ağaç oymacılık, yemenicilik ve diğer özgün el sanatlarındaki zenginliğini tanıtmayı iş edinirken diğer taraftan oldukça ilgi çeken özgün Çerkes motiflerini üretmeyi ve sergilemeyi kendisine görev bilmiştir.

Üretilen ve halkın hizmetine sunulan, Türkiye’de ilk defa gerçekleşen Çerkes motifleriyle süslü Kahramanmaraş el oyma sandıkları oldukça ilgi görmüştür.

Çerkeslerde her sülaleye özel damgalar (motifler) vardır. Çerkezler bu motifleriyüzyıllardır evlerinde, atlarında, mezar taşlarında gururla taşımışlardır.

İşte “Germenicia Çini Hediyelik” bu köklü geleneği günümüzün çağdaş yaşamında da devam ettirmek amacıyla bu özgün motifleri kendi atölyelerinde hazırlayarak halkın hizmetine sunmuştur.

Firmamız, diğer yandan, Çerkes motifleriyle süslü kahve takımları, el işi çini tabaklar,saatler, cam tabaklar, kupa bardaklar, magnet dolap süsleri, sticker, etiketler, bayraklar, maskot anahtarlıklar ve birçok ürünle Kahramanmaraşlı Çerkeslerin ihtiyacını karşılamaktadır

Bu çalışmalarla da yetinmeyen firmamız, talepler doğrultusunda Kahramanmaraş’ı aşarak ürettiği ve sattığı ürünleri Türkiye genelindeki Çerkeslere ulaştırmaktadır.

Bu özgün çalışmalarla firmamızın kısa sürede gördüğü büyük ilgi bizleri oldukça mutlu etmektedir.

Biz, toplumumuza kültürel ve sanatsal boyutta bir şeyler katabiliyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Toplumumuzun mutluluğu, mutluğumuz olacaktır.

adige (1)





Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co