Cep Telefonu Mankurtları !

Cep Telefonu Mankurtları !

Sabah otobüsle işe geliyorum..

Teknoloji ve Cep telefonları toplumun büyük bölümünü Mankurtlaştırmış, kendisine köle etmiş ve bir köle olarak istediği gibi kullandığını gördüm.. üstelik de Mankurtların bundan haberi bile yok.. köle olduklarını bilmiyorlar..

Diyeceksiniz : Mankurtlaşmak veya Mankurtlar ne demektir..?

Yakalanan esirlerin saçı kesilir, başı usturaya vurulur.. yaş deve derisi başının üzerine bağlanarak, onun verdiği acı ile geçmişini unutur ve efendisinin her söylediğini yapan bir köle haline getirilindi.. bunun adına da Mankurt denir..

Mankurtlaşmak

Dilimizde “mankafa” sözcüğü argo da olsa yaygın biçimde kullanılmakla beraber, “mankurt” sözcüğünün aynı yaygınlıkta olmadığını biliriz. Mankurt sözcüğünü Cengiz Aytmatov gündemimize yeniden soktu. Mankurtlaşmak, ulusal kimlikten uzaklaşma, topluma ve kültüre yabancılaşma, zihnin yeniden inşası yoluyla bilinçsizleşme, egemen güçlere ve süper devletlere yaranmayı içeren sosyo-kültürel bir kavramdır.

Bugün gencimiz, orta yaşlımız Cep telefonu ve internetin kölesi konumuna gelmiştir..

Sanal ortamda ne görürse doğru kabul ediyor: ki tıpkı bir köle gibi..

Sabah otobüs de kimse kimseye selam vermiyor.. bir biri ile konuşmuyor..

Akşam oynanan Fenerbahçe – Galatasaray derbisinin yorumunu yapan yok, siyaset yorumu yapan yok, şehit haberlerinin yorumunu yapan yok.. herkesin elinde bir cep telefonu sürekli çeteleşiyor.. gözünü ondan alı koyamıyor ve gideceği yeri de utunuyor..

Yanımda : esmer bir kız 13/15 yaşında ancak, yanında aynı yaşta bir oğlan kafa kafaya vermişler.. okula gidiyorlar ama nereye gittiklerini bilmiyorlar..

O kadar cep telefonu mankurtu olmuşlar ki , dünyadan bir haber genç köleler !..

Sonra Şoföre bağırmaya başladılar: “ Durağı kaçırdık dururumsunuz okula gideceğiz ! diye oysa cep telefonu kölesi olan bu çocuklar akıp giden zamanın farkında değiller..

Bu çocuklardan üniversite kazanma veya Liseyi bitirmesini beklemek bence hayal prenslik olur..

Teknoloji Mankurtları ve köleleri

Diyeceksiniz bu da nereden çıktı ? Mankurt nedir ? : ”Zihni yeniden kurgulanarak mankurtlaştırılan kişi, düşmanını “efendi” kabul ederek kendi halkına ve değerlerine karşı savaşan bir köledir. Okumuşlar kolay mankurtlaştırılabilirken halk aynı kolaylıkla ve kısa zamanda mankurtlaştırılamaz. Kültür kodları halkı kendi değerleriyle ayakta tutarken, aydın ya da yöneticiler gerek arayış içinde olmaları, yeni değerlere kontrolsüz biçimde açık olmaları ve bireysel çıkarlarını toplumsal çıkarların önünde tutmaları onları mankurtlaştırma sürecine sokar ya da bu süreci hızlandırır.

Bugün bakıyorum: insanımız o kadar Mankurt olmuş ki : Misafir varıyoruz.. cep telefonu ile oynuyor.. bizim yüzümüze bakmıyorlar..

Taziye evinde cep telefonu ile oynuyor

Düğünde cep telefonu ile oynuyor

Otobüs de cep telefonu ile oynuyor..

Elektronik köleler: verilen mesajı alıp ona göre hareket ede biliyor..

Olayın acı yanı ise : köle olduğunun farkında değil..!

Canlı bombanın biraz sonra öleceğinin farkında olmadığı gibi..!

Bir süre önce : Akraba ziyareti yapalım, Sılayı Rahimdir, diyerek akraba ziyaretine gittim, herkesin elinde bir telefon sürekli yazışıyorlar.. internette geziniyorlar bir kelime konuşamadan geri evimize döndüm..

Bir iki araya girdim: konuşsunlar diye ama bizi dinleyen yok..

Oysa bugün toplam cep telefonu kölesi olmuş

Bu milleti kurtarmak gerek..

Aman nasıl ?

Türk Milletini Markurtluktan kurtarmak devlette düşüyor..

Resmi ve özel kurumlarda : Mesai saatlerinde cep telefonunu yasaklayacaksınız.. AB ülkelerinde bu yasak uygulanıyor..

Maliyede vatandaş sıra bekliyor: Memur cep telefonu ile oynuyor.. okula gidirsun öğretmen ders anlatıyor, öğrenci telefon ile oynuyor.. Toplantı yapıyorlar, seminer yapıyorlar hoca anlatıyor ama Mankurtlar cep telefonu ile oynuyorlar..

Toplumun en tepesinden köyde ki çoban Mehmet ağaya kadar herkesin elinde bir telefon sürekli internette oyun ile vakit geçiriyoruz..

Türkiye bu hastalıktan kurtulması ve konuşmaya başlaması, kitap, dergi, gazete okumaya başlaması gerekiyor..

Bir süre sonra köle sayısı artarsa : halimizin ne olacağını düşünmek bile istemiyorum.

Markurtsuz günler diliyorum

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co