Cennet Kapısından dönen adam

Cennet Kapısından dönen adam

CEHENNEM KAPISINDAN DÖNEN ADAM

Ölüm ötesi hayatı gören bir arkadaşımın rüyasını sizinle paylaşmıştır, hatırlarsınız. Öteleri gören bu adamın rüya âleminde nasıl cehenneme gittiğini ve ölüm ötesi hayatta neler yaşadığını yazmıştık. Aslında arkadaşımın rüyasının devamı vardı, özel olduğu için anlatmak istememiştim, yazımı okuyan dostlar bu rüyanın sonunu merak ettiklerini ve yazmam gerektiğini belirtince bende kıramadım.

O rüyayı önemli kılan geçen hadiselerin, Kuran’a ve hadislere dayanıyor olmasıydı ve rüyanın sonunda arkadaşımız cehenneme atılacağı zaman, şimdiki anlatacağım hadise gerçekleşiyor ve adam, cehennemin kapısından geri dönüyor. Nasıl mı oluyor? İşte rüyanın devamı…

Bu arkadaşımız mizan terazisinin başındadır ve günahları sevaplarından fazla gelmiştir. Artık cehenneme atılması için zebaniler yanına gelirken, uzaktan tanımadığı birisi gelir, elinde küçük bir kâğıt vardır, bu kağıdı mizan terazisinin sağ kısmına atar, terazinin sağ kefesi büyük bir ağırlıkla almış gibi basar ve artık cehenneme gidecek bu kardeşimize, cennettik müjdesini alır.

Tabi arkadaşım, bu kişiyi ve kâğıdın içindekini merak eder? Meleklerde merak eder, açar bakar ki, adamın sağlığında söylediği salâvatlar vardır. Getiren ise Efendimiz(sav)’dir….

SALÂVATLARIN ÖNEMİ

Kendisini büyük bir saygı beslediğim, uzum yıllar ilminden faydalandığım Hayır İhsan Vakfı Başkanı Ömer Paksu hocam bu konuda birkaç ders yapmıştı.

Bu rüyayı dinledikten sonra akşam bu konuda biraz daha araştırma yaptım, Efendimiz kim bana sağlığında selam gönderirse, benim ruhumu Rabbim bana iade eder ve bende sağ bir insan olarak onunu selamını alırım. Allah, Allah ne muhteşem bir şey değil mi?

Biliyorsunuz, Efendimiz sağlığından sonra sünnetini yaşayan bizlere kardeşim olarak hitap etmiştir. Düşünün bir kere, biz Efendimizi (sav) hemen şimdi bir selam göndereceğiz, o da anında bizim selamımızı alacak ve bu salat-ı selamlar ahrette bize sevap olarak dönecek, hem de büyük bir ağırlık şeklinde…

NASIL YAPILIYOR?

Biz özellikle Cuma geceleri dostlarla çay içmek için bir araya geldiğimizde, bunu toplucu yapardık, nasıl oluyor biraz bilgi vereyim. Tabi tek de yapılabilir, yer ve zaman yoktur. Yatarken bile yapabilirsiniz. Hocamız bize şöyle anlatmıştı; “ Salâvat getirmek, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’i (sav) anmak ve O’na selam göndermektir. Peygamberimiz üzerine salâvat getirirseniz, Allah da (c.c) sizin üzerinize salâvat getirir demiştir. Allah’ın Resulüne salâvat getirmek, en bereketli, en faziletli olan, saadeti dareyn için en faydalı ibadetler arasındadır. Hakkıyla yapıldığında sevabı da çok fazladır. Amelleri tahrir eder, yapılan hataları örter, kişilerin manevi derecelerini yükseltir. Salâvat getirmek için sadece “Allahümme salli ala Muhammed” demek de yeterlidir. Ancak bunun yanı sıra pek çok salâvat çeşidi bulunmaktadır. Bunların arasında en çok okunanlar arasında, namazlarda tahiyyattan sonra okunan salli ve barik duaları yer alır. Bu çok kıymetli sözleri içeren salâvat, Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) adının geçtiği zamanlarda söylenmesinin dışında, ayrıca zikir olarak da söylenmektedir. Hz. Muhammed’e salat-u selam getirmek, hem Allah’ın rahmetini hem de meleklerin dua ve istiğfarını kazanmak için vesile olacağına göre, bu imkânı ve fırsatı iyi değerlendirmek gerekmektedir.

Yine hocamız anlatmıştı, Rabbimiz kendisini de Efendimizi salât getiriyor, hatta bir zat Peygamberimiz kendi kendine salât getirmiştir…

Yine hocamız bize bunu ders olarak verirdi, haftada en az dört bir salavat çekerdik ve bir çok salavat içinde   “Allahumme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedin bi’ adedi ilmike ” Manası; Ey Allahım ! efendimiz Hz. Muhammed’e (S.A.V.) ve efendimiz Hz. Muhammedin (S.A.V.) aline nihayetsiz olan ilminin adedince salatu selam ve bereketler ihsan eyle.

Kuran’da Rabbimiz buyuruyor ki mealin yazıyorum, “Kim ki Peygamberimizi severse, beni sevmiş olur, O’na tabi olan bana tabi olmuştur. Elim onların elleri üzerindedir…”

Evet, rüyalar bazen insana çok ders verir. Bakınız, bu vesile ile Efendimizi andık, salatı selamların mizan terazisi başında büyük sevaplardan olacağını öğrendik. Dolayısı ile dilimizi kontrol edip, boş zamanlarda kelimeyi tevhit veya diğer zikirleri çekmek gerek.

Şu Ramazan günlerinde sevapların sınırlarının kalktığını düşünürsek, inşallah bunlar kurtuluşumuzua vesile olacaktır diyor, dualarınızı bekliyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co