Çavuş görürse !..

Çavuş görürse !..

Çavuş görürse !

Askerlik görevimi Ankara Kara Harp Okulunda yaptım.. 30 Ağustos da mezuniyet töreni yapılmakta genç subaylar, teğmen olarak şanlı ordumuzda yerini almaktadır..

Kara Harp Okulu içinde bulunan Stadyumun girişlerini birinde bizim Yeşilyöre den aynı yerde askerlik yapmakta olan Fevzullah Şahin de görev almaktadır..

Konumuz benim askerlik görevim değil:

THY Kahramanmaraş Dövme Dondurmasına bakışı..

Yaklaşık 1 ay ayrılıktan sonra yeniden yurdumuza dönerek bugün sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum..

Kahramanmaraş İstanbul- Taif doğru yol alacaktık.. giderken dondurma götürelim dediğimizde :THY Kahramanmaraş’ta dondurmayı uçak içine almadığını öğrenerek nasıl bir paket yaparız hesabı içine girmiştim..

Sonra uçak saatleri değişti Kahramanmaraş yerine : Gaziantep İstanbul, İstanbul Taif olunca mesele kalmadığını Gaziantep de THY dondurma ve Baklavaları içeri aldığını öğrendim..

Doğrumu ? Yanlış mı ? düşüncesi ile Gaziantep’e vardık.. işlemler yapıldı. Dondurma elimde THY uçağına bindik.. yerime oturdum.. Gaziantep’liler elinde baklava tepsisi ile geliyorlar.. uçakta her yer baklava tepsisi ve dondurma paketleri ile doldu..

Düşünmeye başladım.. THY kanunları Gaziantep de farklı işliyor, Kahramanmaraş’ta farklı işliyor diye.. : Ya çavuş görürse !..

Sonra : İstanbul – Taif gitmek üzere dış hatlar terminaline geçerken , yine dondurma paketi elimde, Gazianteplilerin baklava tepsileri ile aynı uçağa bindik ve Taif ‘e kadar gittik..

Şehirler arası : Otobüslerde , Uçak’ta , Trende , Gemide elbette bir şey yenmesi içilmesi doğru bir hareket değildir.. medeni insanlar bunu bilir..

Kendini bilen , medeni insanlar bunu yapmaz, ne varsa hep birlikte yenir , yani yapılan ikramlar gibi.. uçakta otobüs de yapılan ikramlar gibi..

Bizim iç ve dış hatlar uçuşunda : hiçbir yolcu elindeki dondurma paketini açarak dondurma yemedi !.. Gaziantep’lilerde Baklava yemedi !..

Hediye aldığı ürünü yolda yiyecek hali de yoktu..!

Kahramanmaraş’tan Taif’e kadar 12 saat süren yolculuğum süresince hep bunu düşündüm ve dönüşte bunun bir kaleme almam gerektiğini gördüm..bugün size dondurmamızı yazmak istiyorum..

Her ilin yöresel ürünleri vardır..

Bundan hediyelik alındı ise : el bagajı olarak uçağın içine girer ! Gaziantep Baklavası, Fıstığı, Ezmesi gibi..

Uçak yolcusu medeni insan demektir.. hediyelik aldığı ürünü açıp uçak içinde yiyecek değildir..

Kahramanmaraş’ın dünyaca ünlü dövme dondurması, Gaziantep ve Adana da uçak içine girerken, Kahramanmaraş’ta girememesi ne kadar sahipsiz olduğumuzu göstermektedir..

THY uçak saatlerinin yanlış olması sebebi ile Gaziantep ve Adana hava alanını kullanan iş adamlarımız ve yurt dışı gidecek vatandaşlarımızın ne kadar haklı olduğu bir kere daha ortaya çıktı..

THY Kahramanmaraş hava alanını çalışmasını istemiyor.. İstese bütün bu sebepleri ortadan kaldıracaktır.. ama bu konuya sahip çıkacak yönetici nerede ?…

Bütün bunlar bize şunu gösterdi ki : Kahramanmaraş sahipsiz olduğu gibi dondurmamızda sahipsiz, dondurmacılarımız bu konuya bir el atmaları gerekirken sesiz kalmaya devam ediyorlar.. sesleri çıkmıyor.. oysa bu konu birinci derecede onları ilgilendiriyor..!

Sözün özü : Çavuş görürse !…

Kara Harp Okulunda Mezuniyet töreni var !.. Bizim Fevzullah kapıda görevli, bir albay eşi ve çocukları ile subayların içeri girdiği kapıya , yani Fevzullah’ın yanına geliyor..

“Fevzullah : Dur toprağım yasak buradan subaylar içeri girecek !..

Albay : Oğlum ben Albayım !

Fevzullah: “ Şapkan yok, elbisen yok, olmaz toprağım olmaz buradan giremezsiniz !..

Albay : Peki girmem için ne yapmam gerek !..

Fevzullah : Çavuştan izin almalısınız..!

Albay : Oğlum  ben albayım !

Fevzullah: Olmaz toprağım , ya çavuş seni içeri aldığımı görürse !..

Çavuş görürse ne olacak toprağım !. olmaz toprağım olmaz !..

Kahramanmaraş Dondurmasının THY uçağına bindiğini ya Çavuş görürse !..

Çavuş görürse ne olacak ?…

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co