Çanakkale- Seyit Onbaşı

Çanakkale- Seyit Onbaşı

Çanakkale – Seyit Onbaşı maaş almayı reddetmiş

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Okul birincisi 110 öğrenci için Çanakkale turu düzenledi.

Çanakkale Deniz Savaşları’nın mili Kahraman’ı Seyit Onbaşı 276 kiloluk top mermisiyle değiştiren Koca Seyit (Seyit Onbaşı), 250 bin şehit’i rahmetle andığımız o mübarek toprakları gezerken, gözümün önüne, Seyit onbaşı ve bugün belediyeleri soyan soysuzlar geldi.

Seyit Onbaşı maaş almayı reddetmiş

Bugün size Şehit kanı kokan Gelibolu yarım adasının boz kırlarını, çimlerini anlatmak isterdim ama Çanakkale de moralim çok bozuldu.(otobüs mavini olarak)

Çanakkale ziyaretimizde: Rehberimiz Deniz Karatay Kılıç bize 1915 Çanakkale savaşlarını anlatıyor.

Çanakkale Deniz Savaşları’nın en önemli yeri:Koca Seyit (Seyit Onbaşı), yaptığı bu kahramanlığı yaşandığı yerdeyiz.

276 kiloluk top mermisini tek başına kaldırarak Ocean isimli savaş gemisini dümeninden vuran Çanakkale kahramanlarından Koca Seyit’in hayatını bize anlatıyor.

Sonra Kahramanmaraşlı yazar Vehbi Vakkasoğlu Kitabından alıntılar:

Atatürk’ün bölgeyi ziyareti Havran’a geliyor.

Bugün mezarı Balıkesir’in Havran ilçesi Kocaseyit köyünde bulunan Seyit Onbaşı şerefli onurlu hasiyetli bir kişi idi.

Mustafa Kemal Atatürk: bölge ziyaretinde, Havran’a geldiğinde, Nahiye Müdürü’ne benim askerim vardı, Seyit Onbaşı bana onu bulun der.

Köyünü bilmemekte: araştırır soruştururlar.Ediremiten jandarma atla Koca köye bugünkü adı ile Koca Seyit köyüne yola çıkar,

Edremit’ten yola çıkan jandarmalar atla ancak akşamüstü Kocaseyit köyüne varırlar… ama Koca Seyit köyde yok.. dağa odun toplayıp kömür yapmaya gitmiştir..

Jandarmalarla bekler..:Gün battıktan sonra Seyit Onbaşı köye evine gelir.. Jandarma durumu haber verir.. Jandarma ile birlikte Nahiye müdürünün evine gelirler..

Nahiye Müdürü perişan halini görünce : bir banyo, traş, kendi elbiselerini giydirerek..paşanın huzuruna çıkarıyor..

Çıkarır ama: Pantolon, dizinde, Çeket, kısa kollu gömlek gibi, gömleğin yakası önü kavuşmuyor, hali vahim..

Üzerindeki elbisenin emanet olduğu her halinden belli:  kolları kısa geliyor. İki yakası bir araya gelmiyor ve öyle götürmüş. Varmış ve ‘Paşam hoş geldin’ demiş.

Mustafa Kemal Atatürk: Asıl Seyit sen hoş geldin. İki gündür seni bekliyorum. Neredeydin?’ Koca Seyit, ‘Paşam dağda keçilerin yanındaydım. Haberini alınca hemen geldim’ der..

Paşa, ‘Ne işle meşgulsün?’ Koca Seyit’ odun toplar kömür yapar satarım  Paşam’ demiş. Paşa, ‘Seyit sen savaşın seyrini değiştirdin. O anda ne istiyorsun dedik.

Ekmek karne ile dağıtılıyor, Seyit Onbaşı doymuyor, bu sebeple Paşam 9 ekemek, Çift tayin istiyorum dedin’.

Mustafa Kemal Atatürk: Emir verir, belediye işe alın, en yüksek bölümden maaş ödeyin,  diye ..

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk : Emri kanun hemen işe girişi yapılır..

Seyit Onbaşı: köyüne döner yine odun kömür toplayarak ekmek parası kazanmaya çalışır.

MAAŞI REDDETMİŞ

Koca Seyit’in o kahramanlığı para için değil, vatan için yaptığına , vatan ve namurs uğruna 8 yıl askerlik yaptığını söyleyen Seyit Onbaşı 9 aylık maaş hak etmesine rağmen gidip almaz ret eter..

Ankara da bunu öğrenen  “Paşa : Seyit Onbaşı’ya emekli maaşı bağlayın ! talimatını vermiş, bir süre sonra emekli maaşı bağlanmış…’ Bankada biriken emekli maaşını almayan Seyit Onbaşı : ‘Hayır Paşam. Biz o an görevimizi yaptık. Maaş için değil’ Allah için yaptık, vatanımızın kurtulması için yaptık, din ve vatan uğruna yaptım,” der ve gönderilen bir yıl bankada biriken emekli maaşını red ederek geri gönderi..

Göz yaşları içinde : bunu dinledik gözümün önüne : Kendisi emekli, hanımı emekli, çift emekli maaşı alan, çarık – çürüklerin nasıl Kahramanmaraş Belediyesini soydukları gözümün önüne geldi..

Bir yanda : Seyit Onbaşı, bir yanda emekli olduğu halde belediye’yi nasıl tırtıklarım diyen sossuzlar.. !

Ne oldu bize ? : bu kadar bozulduk ? , Sütçü İmam’ın torunları bu olmaması gerekli, Bugün ben biliyorum ki : Belediyelere sadece ayda bir gün veya hiç uğramadan maaş alan binlerce kişi var..

Bir yanda Seyit Onbaşı, Bir yanda: Belediye soyan soyguncular, milletin parasını çarçur eden edepsizler..!

Çok söylenecek söz var ama bugünlük bu kadar yeter !..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co