Çanakkale Diyorlar-2

Çanakkale Diyorlar-2

Biga- Lapseki, Çanakkale, diye girdiğimiz il merkezinde Sabah geziyorum.. Troia yani tahta dan yapılan bir at: bende diyorum ki aceba bizde Kahramanmaraş merkez’e tahta dan bir Mamut heykeli mi yapsak !..

Niye olmasın : Bugün nesli tükenen bu hayvanların ana vatanı Maraş Gavur gölü, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Beyoğlu belediye başkanı iken birtane küçük betondan yaptırmıştı ama biz dev gibi tahkatan yapa biliriz.. bir teklif ilgilere !..

Gelibolu Yarım adasına geçmek için otobüsümüz feribot’a yolcuları ile bindi tabi bizim otobüs değil belki 20 otobüs bindi. Sonra Eceabat ‘a geçtik..

Buradan otobüsümüze Rehber hanım Deniz Karatay Kılıç otobüsümüze binerek anlatmaya başladı..

Ecaabat hareketle ilk : ilk ziyaret Ağadere Şehitliği oldu. Hastane olarak da kullanılan bu yerde binlerce şehit yatmakta..

Çanakkale boğazının en dar yeri olan Kilitbahir Tabyası, gezdik, resimler çektik ve özellikleri hakkında bilgiler aldıktan sonra yine otobüsümüzle : Namazgah Tabyası

Namazgah tabyası : Sahile sıfır noktasında sığınak korumalar ve açık alanda namaz kılınan bir yer olduğu için buraya Namazgah tabyası adı verildiğini göreniyoruz..

100 yıl sonra 2015 de çimenlerin üzerinde şehitlerin kanının kokusunu alıyorum, toprak halen kendi rengine dönmediğini görüyorum..

Seyit Onbaşının topunu inceliyoruz, resim çekiniyoruz, sonra ise yola çıkarak, Havuzlar Şehitliğini ziyaret ediyoruz..

Burası da bir havuz gibi denizden içerde : Hastane olarak kullanılan şehit olan yaralıların defin edildiği bir yer olduğunu göreniyoruz..

Behramlı köyü ve bugünkü durumunu gördükten sonra ise Nuri Yamut Anıtı , içenden geçtiğimiz Alçıtepe köyü de halen barut izlerinin görmek mümkün..

Sonra Çanakkale boğazına açılan en nefis tepenin üzerine temsili yapılan Şehitler Abidesini , görüyor, resimler çekinerek hatim duasını burada yaptık..

36 hatim indirdik ve dua ile ayrılarak, Seddülbahir Kalesi, Yahya Çavuş Şehitliği gezdik..

Zamanımız yetmediği için Kabatepe Simülasyon merkezini gezemedik, Ancak koyu Arı Burnun 57. Alay şehitliği Conkbayırı

Çiftlik de köy usulü ekmek arası Eceabat köftesi yedikten sonra geldiğimiz CONKBAYIRI çok önemli, Atatürkün bir zaat buradan savaşı yönettiği yer olması sebebi ile görülmeyi değer bir yer..

Tarihe Saygı anıtı, Atatürk evi, Kabatepe, Bilgalı Kalesi, Yalova , Kum köy, Yolağız, Kireç Tepe Anıtı, Küçük Kemikli, Tuz gölü, Küçük Anafarta , Büyük Anafatra, gibi yerleri gezmeye vaktimiz kalmadığı için akşam gezimizi noktalayarak yeniden Eceabat feribot iskelesine doğru yol alırken, herkesin yorulduğunu görüyoruz..

Çanakkale ve Gelibolu Yarım adasını gezmek için en az 3 gün ayırmak gerekiyor, bunu görüyoruz ve yaşadığımız zorlukları biz biliyoruz..

Çanakkale’ye gelinirde aynalı çarşı gezilmez mi ?

Aslında : Çanakkale ile alakalı ne kadar kitap varsa almak istiyordum, bir de baktım ki fiyatlar el yakıyor, maalesef alamadan geri çekildim. Aynalı çarşıyı gezdik..yöresel ürün aradım maalesef ki yok !

Oysa ben : aynalı çarşıda Çanakkale ürünü ne varsa onu görmek isterdim.. yani Çanakkale de imal edilen yöresel ürün..

Çanakkale’ye gitmeden nereye gide bilirim diye bir liste hazırlamıştım.. şöyle listeme bakıyorum daha uğramam gereken 38 yer var ama bizim süremiz bitti..

Çanakkaleye geldiğinde bir 10 gün kalıp her gün bir bölgeyi gezmek gerek, bir rehber eşliğinde gezmek gerek..

Çanakkale Belediyesi- Çanakkale Valiliği, yazarların kitaplarına destek olarak gelenlere ucuz Çanakkale kitapları almalarını sağlamalıdır..

Çanakkale diyorlar !

250 bin şehit, Seyit Onbaşı, manevi havası var, Çanakkale görülmeli değerlendirilmeli, Çanakkale ruhu yaşatılmalı.. ama o topraklarımıza sahip çıkılmalı ve Çanakkale koruma altına alınmalıdır..

Akşam yemeği- hareket, Sabah namazı ise Ilgın da Sıcak suyla Abdest alarak yerden ısıtmalı camide namaz kılmanın keyfini yaşadıktan sonra yola çıktık..

Pozantıda Sabah kahvaltısı ve Kahramanmaraş’a gelişimiz..

Çanakkale bu derseniz : Çanakkale diyorlar da yazılacak çok şey var söylenecek çok söz var ama Çanakkale için yazdığımız haberleri okuyun..

Büyükşehir Belediye Başkan vekilimiz Muharrem Erantepli güzel bir konuşma yaptı.. onun sözleri aslında her şeyi anlatıyor Çanakkale diyorlar yaşamak gerek görmek gerek..

Yeni bir Çanakkale turunda buluşmak dileği ile..

İyi günler diyorum..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co