Can Elbistan

Can Elbistan

CAN ELBİSTAN…

Tarih kokan can Elbistan… Sana hasret yüreğim; kavuşma günleri sayarken, hasretimin vuslata dönmesini beklerken, yüreğime hüzünler bırakan haberle irkildim.

Elbistan’da su zehirlenmesinden halk, hastaneleri doldurdu. Onlarca, yüzlerce, binlerce derken rakam on binlere ulaştı. Can Elbistanlım yıllardır hava kirliliği ile mücadele veriyor. Şimdide su deryası memleketimin çektiği çileye bak. İnsanlar bulantı, baş ağrısı, yüksek ateş ve ishal şikâyetleri ile doktora koşuyor.

Bu kadar toplu bir zehirlenme oldu mu? Bendeniz hatırlamıyorum. Elbistan Türkiye’nin dördüncü büyük ovası, otuz civarındaki ilden daha büyük olan bir ilçe. Bu nasıl bir tedbirsizlik ki, on binlerce insanın zehirlenmesine sebep olunuyor? Kim, kimler verecek bunun hesabını? Bu vaka belli bir mahallede olan bir durum değil, yüz elli bin nüfusa sahip bir ilçeden bahsediyoruz.

Sağlık bakanı Recep Akdağ on binlerce kişinin etkilendiği salgına neden olan norovirus denilen bir bulaşıcı virüsün olduğunu açıkladı. Bu demektir ki; bulaşıcı olduğu belirtilen bu hastalığın önümüzdeki günlerde rahatsız olmayanlarında virüsten etkilenme riski var demektir. İnşallah önlem alınır. Su kullanımının yoğun olduğu aylardayız neden tedbir alınmaz demekten kendimi alamıyorum. Nasıl tedbir alınır, nasıl işin köklü çözümüne kavuşturulur zaman gösterecek.  Bu vakanın çözüm noktasındaki neticesi sağlık bakanlığının sınavıdır. Temennim ve dua’m odur ki; başarılı olmasıdır.

Su kaynağı Elbistan sudan zehirleniyor. Pırıl pırıl akardı Ceyhan nehrim. Ceyhan Camii’nin önünde abdest alınırdı. Pınarbaşı’nda tası daldırıp su içerdik. Hayal ediyordum tekrar aynı şekilde su içmeyi, ama ne yazık ki bu özlemimi gideremeyeceğim.

Şimdi kim bilir ne haldedir o güzelim nehrimizin doğduğu yer Pınarbaşı. Elin adamı çamurlu sudan, denizden su arıtıyor, sağlıklı su elde ediyor. Oysaki biz temiz suyu ne hale getiriyoruz.

Termik santrali ile hava kirliliğine muzdarip olan Elbistan şimdide su zehirlenmesi ile boğuşuyor. Bu son olmalıdır. Hava kirliliğinin önlenmesinde ve Ceyhan nehrinin temizlenmesi yolunda süratli tedbirler alınmalıdır. Su şebekeleri yenilenecekse yenilenmelidir. Tabii bunu yaparken her tarafı delik deşik ederek yılan hikâyesine dönmemelidir.

Yazımı yazarken yeğenim İhsan aradı. Tatilde olan bacımla görüştüm. Kardeşlerimin, annemin, yeğenlerimin bu zehirlenme etkisinden rahatsızlıklarının ağır geçtiğini söyledi. Ses tonundan da anlaşılıyordu bitap düşmüş bir hali vardı.

Ne diyeyim can Elbistan aileme ve tüm can hemşerilerime geçmiş olsun diyor, Allah-ü Teâlâ acil şifalar ihsan eylesin. Dua ediyorum can özlerim.

Bu son sıkıntınız olsun inşallah…

Güzel günlere açılan bir milat olsun…

Az kaldı sizlerle hem-dem olmaya geliyorum…

Can Elbistan…

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co