camiiden kaçanlar !..

camiiden kaçanlar !..

Cami’den kaçanlar !…

Geçtiğimiz Cuma günü akşam: ilk teravih namazı için abdest alıp camiye koştuk.. Camii dolmuş, bahçede hasır üzerinde : Bir ayak basacak yerde namazı kıla bildik..

Cumartesi günü akşam ikinci teravih namazına gittiğimizde aynı yoğunluk yine vardı, bu defa tedbiri elden bırakmadık.. halımızla gittiğimiz için bahçeye sererek huzur içinde namazı kıldık..

Pazar gününe gelince : Bağ bahçe gezmesinden mi bilinmez camide cemaat yarı yarıya düşmesi dikkatimi çekti..

Pazartesi akşam ise caminin içi zor doldu, bahçeye gerek kalmadı.. ama camiiden kaçmalar devam ediyordu..

Salı günü akşam yanı dün akşam Teravih namazı için gittiğim camide iki saf cemaatimiz vardı, birde bahçede olanlar vardı.. Bu kaçmanın bir sebebi olmalı..

Bir ses: Camii dolmadan dışarıda namaz kılmak caiz değil cemaat içeri gelin !..

Dinleyeni getir.. Bahçeye halı serenler duymadı bile..

İçerde hoca efendi sohbet ediyor, Klima açalım mı açmayalım mı oylaması yaptı.. Kabul edenler, Kabul etmeyenler.. oy çokluğu ile klima red edildi , terlemeye devam.. ama diyen kişi sayısı 15 kişiyi geçmezdi.. adil bir oylama olmadı..

Caminin bahçesi içerden kalabalık içerde üç saf var.. yok gibi..

Yatsı namazını kıldık.. teravih namazı başladı.. sıcaktan suyu çıkanlar, birer ikişer dışarı bizlerin yanına kaçmaya başladılar.. Teravih namazının ortasına doğru camii içinde 1.5 saf ancak cemaat kaldı. Kaçan kaçana !..

Birde içeri biz girelim dedik..

Dün akşam Medine caminin içine bir de biz girelim diyerek halık götürmedim içeri girdim, Isınan camii içeri gireni terletmeye yetiyor..

Yatsı namazını kıldık, teravih namazına başladık.. ilk 4 rekattan sonra dışarı baktım, kaçacak yer yok, haydi dayan Bekir dedimsede 12 rekat zor dayandım ve sonra bende teravih namazını yarım bırakarak kaçmak zorunda kaldım.. demek ki kaçanlar haklı..

Beyaz Sakallı Dedeler

Bu camilerimizin hali nice olacak bilemiyorum.. Beyaz sakaklı dedeler, : Çocukları gevezelik yapıyorlar diye ellerindeki bastonla kovalıyorlar..

Oysa biz çocukluk dönemimizde: Camiide birdir bir oynardık.. kimse bir şey demez namaz vakitleri büyükler bizi yanlarına alırlardı..

Çocukları kovalayan yaşlılar..

Sıcaklar ise bir yatsı namazı zor kıldırıyor kaçan kaçana

Hal böyle olunca : camiden kaçanlar , bir anda camiinin boşalmasına sebep oldu..

Atalarımız demişler ya : At var meydan yok, Meydan var At yok..

Camii yapacak arsa yok. Arsa bulsanız bile üzerine proje yapacak mimar yok..

Güneş- Takvim, yıl toplamda 36 yılda bir döner..

Örnek : Ramazan 12 yıl yaza gelir, 12 yıl son bahar kışa gelir, 12 yılda kış ve ilkbahara gelir.. böylece 36 yılda bir dönme yapar..

Bunu iyi bilen ecdadımız camileri yaparken, önce dışarıya büyük bir havlu, etrafına medrese yaparak, yazın namazları bu havluda kılarlardı..

Oniki yıl havluda kılınan namazlar 24 yıl ise içerde kılınırdı..

Bugün arsa bulunamadığı için böyle camiiler yapılmıyor..

Cami olsun diye yapılan camiiler ise ihtiyaç’a cevap veremez hale geldi.

Elektrik parası çok geliyor diye klimaların çalışmaması sebebi ile vatandaş pişmeye başlayınca ya camii dışına kaçıyor, yada camiden kaçarak evini bulur hale geldiler..

Ramazan ayı , rahmet ve bereketin sağanak sağanak üzerimize yadığı bu ayda ne var ki camiiler 4 gün sonra boşalması çok hoş bir görüntü değil..

Sıcak : dayanılır gibi değil uzun yaz günü tutulan oruç sonrası içilen su tüm yemeklerin yedirmesinin yüzde 50 azaldı..

Çocukları kovuyoruz, Gençler sıcak diye gelmiyor, hasta olan dedeler ise  : Amman kızım oğlum diyerek gelmiyorlar.. camiiler boşaldı..

Kahramanmaraş gibi bir yerde camilerin bu görünümü Kahramanmaraş’a yakışmıyor..

Bugün çalıştırmadığımız klimaları aceba ne zaman çalıştıracağız ?

Hoca efendiye dışarı çık bahçede kıldır diyoruz onada razı olmuyor..

Klima çalışmıyor

Kaçan kaçana

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co