Cami üzerindeki Ağaç dalları tehlike saçıyor!

Cami üzerindeki Ağaç dalları tehlike saçıyor!

Kahramanmaraş Merkez Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Uzunoluk Bektutiye Çınarlı  Cami’nde başlatılan restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor.

Cami içerisinde gerçekleştirilen çalışmalar büyük ölçüde tamamlanırken, caminin çevre düzenlenmesi ise sürüyor.

Kahramanmaraş’ın Kurtuluş Savaşında ilk kurşunu atan ve Şehrin kurtulmasında büyük rol oynayan Sütçü İmam’ın kabrinin bulunması ile de ayrı bir öneme sahip olan Uzunoluk Bektutiye Çınarlı Camii turistlerinde adeta uğrak yeri olması ile de dikkatleri çekiyor.

Fevzipaşa Mahallesinin ve Uzunoluk Caddesinin en eski esnaflarından olan Kadir Bayraktar’da Cami Restorasyonunu yakından takip eden isimlerden biri olarak göze çarpıyor.

Restorasyon çalışmaları ile görüşlerini aldığımız Bayraktar, Çınarlı Cami ANAP döneminde Devlet Bakanlığı yapan ilimiz milletvekili Ali Doğan tarafından restorasyonu yapılmıştı. O tarihten bu yana camimizde hiçbir çalışma yapılmamıştı, şimdi ise yeni bir restorasyon yapılıyor. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Fakat restorasyon çalışmaları sırasında biz esnaf olarak bazı eksiklerin giderilmediğini gördük. Camimizin içerisinde bulunan çok eski bir çınar ağacı var bu çınar ağacının dalları cami minaresine ve cami çatısına büyük zarar vermekte, bu ağaç dallarının caminin çatısına zarar vermeden kesilmesini istiyoruz.   Bu konuda Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile irtibata geçtik durumu izah ettik, oradan yetkililer geldi, baktılar incelediler, Ağaç dallarının kesilmesi için Belediye’ye yazı yazdıklarını söylediler, şu ana kadar Belediye yetkililerinden hiç biri gelmedi. Buradan bu yetkililere sesleniyorum. Bu ağaç dalları kesilmezse ileriki zamanlarda caminin çatısı uçabilir buna meydan verilmemesini istiyoruz. Ayrıca,  Kahramanmaraş’ın Kurtuluşunda ilk kurşunu atan Sütçü İmam’ın türbesinin de burada olması şehrimize gelen turistlerin ilgisini çekiyor ve buraya ziyaretlere geliyor. Buraya gelen yerli bayan turistlerimiz namaz kılmakta zorluk çekiyorlar. Cami içerisinde bir yere bayan mescidi yapılmasını istiyoruz. Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co