ÇALIŞAN GAZETECİLER ÜZERİNE

ÇALIŞAN GAZETECİLER ÜZERİNE

Yazıma başlarken, Kahramanmaraş yerel basını başta olmak üzere, tüm yurtta ve dünyada gazetecilik mesleğinden ekmek yiyen,  alın teri döken gazetecilerin gününü kutluyorum.

Bilindiği gibi çalışan gazeteciler günü, 1961 Anayasasında gazeteciler lehine yer alan hükümlerden sonra “Çalışan gazeteciler bayramı” olarak kabul edilmiş,  fakat 12 Mart 1971 askeri darbesinden sonra bu hakların bir kısmının geri alınması üzerine ” 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiş.

Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı da,  gün dolayısı ile ilin yöneticilerin de katıldığı yemekli bir toplantı yaptı. Yaklaşık iki yüz kişinin katıldığı toplantı ya köşe yazarı olarak bizi de davet ettikleri için icabet ettik. Hani davete icabet gerekiyor.  Bizi dedim, toplantıya Fatih Erdoğan hocam ile birlikte gittik.  Milletvekillerimiz Sayın Dr. Ramazanoğlu,  Sayın Güvenç, Valimiz Sayın Güvençer, Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Erkoç , 12 Şubat Belediye Başkanı  Sayın Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı  Sayın Okay Beylerin  yanı sıra,bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri,  iş dünyası temsilcileri,gazete patronları, muhabirler, yazarlar, internet sitesi sahiplerinden bazıları oradaydı.

Toplantının açılış konuşmasını Cemiyet Başkanı Kemal Sayın yaptı, günün anlam ve önemine değindi, çalışan gazetecilerin sorunlarını anlattı, gazete sahiplerinin beklentilerini söyledi.

Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Fatih Erkoç Bey, gazeteciliğe ve çalışanlarına bakış açısını söyledi, konuşmasında Ahir Dağ eteklerine dev bir Türk Bayrağı dikeceklerini, ya da yapacaklarını bunun için gerekli izinlerin alınmaya çalışıldığını söyledi.

Valimiz Sayın Mustafa Hakan Güvençer, gazetecilerin şehrin vizyonuna katkıda bulunduklarını, kentin sorunları çözmede katkıları olduğunu vurguladı. Kahramanmaraş için el ele birlikte güzel şeyler yapacaklarını belirtti.

YAŞAR ABİYE PLAKET

Gazeteci  Ahmet Yaşar Başer ağabeye gecede plaket verildi. Sayın Başer, en yaşlı daha doğrusu yaşlanmayan gazetecilerimizdendir. Kendisinin gazetesi Kahramanmaraş’ın Sesinde de ben uzun yıllar köşe yazarlığı yaptım. Eli kalem tutan, fikirlerini açıkça yazan, bundan dolayı da mahkemelere çıkan bir isim. O da plaketini aldıktan sonra gazetecilik yaşamında karşılaştığı zorlukları dile getirdi. Sonra, genç gazetecilere dönüp, yalansız, dosdoğru habercilik yapın, kimseden korkmayın, diyerek bana göre gecenin en vurgulayıcı ifadesini kullandı.

GÜÇLÜ YEREL BASIN İÇİN ELE ELE

Bugün Gazetesi Köşe Yazarlarından Serdar Erdoğanyılmaz, Fatih Erdoğan, Devrim Başer, Ali Aydın, Kemal Sayın, Ali Eskalen, Bekir Doğan diğer gazeteci arkadaşlar sırayla yanımıza gelerek bizlerle sohbet ettiler. Televizyonda yapılan Maraş’a ait programlar, yazılan köşe yazıları ve etkileri üzerinde sohbet uzadı gitti. Kendim, her zaman yazmışımdır, Türkiye’nin en temiz gazetecileri Kahramanmaraşlıdır. Çünkü şehrimiz insanları birbirlerini tanır, yüz yüze bakır, zaman zaman küçük eleştiri ve kırıcı yazılar yayınlansa da, kırgınlıklar uzun sürmez, bakarsınız ki yazan da yazılanda yan yanadır. Önemli olan belden aşağı vurmamak, iftira atmamak, kalemini satmamaktır. Bizim arkadaşlarımızda çok şükür bunları yapmıyorlar.  En azından ben böyle biliyorum.

Sözün özüne gelelim, gazetecilik zor ve onurlu bir meslek, her zaman yazdığım gibi toplum öğretmenliği görevini üstlenmiştir. Bire bin veren bu meslek sahiplerine destek olunmalı. Gazetelerine abone olunmalı, hatta yazı ve haber desteği verilmeli, çünkü biz bu şehirde birlikte yaşıyoruz.

Gazete patronları ise mesleklerine yatırım yapmalı, modern teknolojiden yararlanmalı, çalışanları için kurslar düzenlemeli, nitelikli elemanlar yetiştirilmeli.

Gazete patronları geleceği iyi okumalı, gazetelerini okunabilir hale getirmeli. Yazarları ile zaman zaman bir araya gelmeli, şehrin vizyonunu belirlemede fikirleri ortaya çıkartmalı. Yani Maraşlılar, Maraş gazetelerine, Maraş gazeteleri de kentin sorunlarını çözmede kent halkına ve idarecilerine daha fazla destek olmalı. Güçlü yerel basın, yaşanabilir şehirler oluşturmada önem taşımaktadır.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co