Çağlayancerit’de Festival Coşkusu

Çağlayancerit’de Festival Coşkusu

Çağlayancerit Belediye Başkanı Üzeyir Kızılseki

30 Eylül 1 Ekim de Cevizlerimiz Görücüye çıkıyor

 

 

ÇAĞLAYANCERİT/ Çağlayancerit Belediye Başkanı Üzeyir Kızılseki: “30 Eylül- 1 Ekim 2017 tarihleri arasında Çağlayancerit Ceviz Festivalini yapacağız, Çağlayancerit halkını ilçemize davet ediyorum” dedi.

5’inci Ceviz Kültür Festivali

Kahramanmaraş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bekir Doğan, Özgürhaber Gazetesi Sahibi Neşe Yıldızhan, Medya Gazetesi Sahibi Halil Hınaz’a açıklamalarda bulunan Çağlayancerit Belediye Başkanı Üzeyir Kızılseki: “Bu sene 5. Ceviz Kültür festivalini yapacağız. Geçmiş dönemde ki belediye başkanları Çağlayancerit’in ceviz tanımını yaptılar. Geçen sene tanıtımı yapılacaktık ama 15 Temmuz darbe girişimi sebebi ile yapamadık.

ceviz

Bu festivali Çağlayancerit’in her yerinde bu havayı hissettirmek isteyeceğiz. Festival 30 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında yapılacaktır” dedi.

Kızılseki: “Neden bu tarihi seçtik derseniz sebebi şudur; Biz festival de en kaliteli ceviz yarışması ve en iyi ceviz bahçesi yarışmaları yapacağız. Dolayısıyla en iyi ceviz bahçesi tespit edilebilir ama en iyi ceviz hasatın olduğu zaman iyi olur. Yüksek kesimlerde cevizi olan vatandaşlara haksızlık olmaması için bu tarih seçildi. Festival programımız dolu dolu olacak. Festival alanımızda her gün çocuklarımızın ve ailelerin eğlenebileceği Talk Show, Stamdap Showlar, palyaço, tiyatro, müzik yarışma bunlar olacak. 2 gün boyunca sahne alacak sanatçılarımızın yanında, yetişkinlere yönelik Çağlayancerit’in kültürünü yansıtacak yöresel yarışmalar olacak. Yöresel yemek yarışmaları, cevizden tatlı yarışması olacak. Çağlayancerit ceviz güzelini seçeceğiz. Çağlayancerit’in en güzel sesini seçeceğiz. Program dolu dolu geçeceğini düşünüyoruz. Bu vesileyle herkesi etkinliğimize davet ediyorum” diye konuştu.

277201765003mErHEitGF2shtMm12uDYyTFl4

Sesimizi Türkiye Duyuracağız!

Çağlayancerit Belediye Başkanı Üzeyir Kızılseki: “Çağlayancerit cevizinin ne kadar önemli olduğunu tüm Türkiye’ye duyurmayı hedefliyoruz.

Çağlayancerit cevizi Türkiye cevizleri içerisinde coğrafi işaret belgesi olan tek ürünümüz. Coğrafi tescil belgesi aldık ürünümüze. Çağlayancerit cevizi Sütçü imam üniversite tarafından gerekli seleksiyon çalışması yapıldıktan sonra özellikle fidan üretimi noktasında özel bir şirkete üretim sertifikası verilmiş ve Maraş 18 adı altında Türkiye’nin çok değişik yerlerinde dikildi ve üretilmeye çalışılan bir ürün. Her ne kadar Çağlayancerit teki gibi olmayacaksa bile nihayetinde potansiyel olarak Türkiye’nin her tarafında yetiştirmeye çalışıldığı için çoğalacak. Bizde bu çoğunluktan Çağlayancerit cevizinin azınlıkta kalmasını istemiyoruz, marka değerinin korunmasını istiyoruz. Tabi bunlar yeterli mi? Yetmez, işte bunların entegre tesisleri noktasında da çalışmalarımız devam ediyor, şu an araştırıyoruz.

277201765003mErHE

Her yerde Ceviz Yetiştireceğiz

Çağlayancerit Belediye Başkanı Üzeyir Kızılseki: “Elimizde en güçlü olan cevizi daha fazla üretmek için tüm arazileri sularla buluşturup buralarda ceviz yetiştirmek istiyoruz. Bununla ilgili de gölettir barajdır hükümetimizden bazı taleplerimiz oluyor sağolsunlar bunları karşılıyorlar. Zorkun göletimizin inşaatı bitti sulama kanallarında bir sıkıntımız var. Vatandaşla kamulaştırma noktasında mahkemelik olduk. Bunların çözülmesini bekleyeceğiz. Kanallarımız hazır suyu vereceğiz. Çağlayancerit de su gitmeyen arazilere suyu ulaştıracağız. Devlet su işleri ile görüştük. İhalesi yapıldı, Çağlayancerit de ki arazileri suyla buluşturacağız. Çağlayancerit cevizinin mutlaka sulanması lazım kaliteli olması için. Burada ki insanlarımıza ceviz yetiştirmeyi teşvik ederek Kahramanmaraş’ı ve komşu illeri tarım işçisi olarak gitmelerini engellemek, sırf buradan Kahramanmaraş’ta ki tekstil fabrikasında asgari ücret çalışmaları için Maraş’a göçenleri tekrar ilçeye döndürmek gayemiz.

149201721164geYrEoRFshcNKp2

En önemli sözlerden birisi yoldu? verdiğiniz sözü tuttunuz, bu yol ne aşamada ne zaman bitecek?

Başkan Üzeyir Kızılseki: “Göreve talip olduğumuzda Çağlayancerit deki küçük problemleri çözümünün ulaşıma bağlı olduğunu çözümlemiştik. Yani ulaşımı çözemezseniz Çağlayancerit deki diğer problemleri çözmeniz mümkün olamazdı. Biz bunun bilincindeydik. Malumunuz Çağlayancerit çok zor bir coğrafyada. Ve şehir merkezine de çok uzak. Yani Pazarcık üzerinde Kahramanmaraş a yolunuz 105 km. Birde Çağlayancerit’i Dulkadiroğlu ilçemizden bağlayan 63 km lik bir yol ağımız var. Biz bu göreve talip olurken ilk beş yıllık dönemimizde Çağlayancerit’i Pazarcık üzerinden Kahramanmaraş’a bağlayan yol problemini tamamen çözeceğimize, Dulkadiroğlu yolumuzu da en azından yatırım hedefi koyduğumuzu söylemiştik. En kısa süre de Pazarcık yolunu da bitirmeye çalışacağız. Kışın idari işlerimizi hallederek baharda hızlı bir şekilde şehrin girişine kadar yapıp vatandaşımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Dulkadiroğlu Çağlayancerit yolu ile ilgili bazı görüş ayrılıkları oldu. Necati Okay başkanım der ki Çağlayancerit Dulkadiroğlu arasında mevcut yolda mevcut projeyi devam edersek sadece ilçe standarttı bir yol olarak çok kısaltmadan bir yol olacak, şu anda ki proje de o şekilde hazırlandı. 63 km yolumuz sadece 6 7 km kısalıyor. 56 km düşüyor. Bu da Necati Okay’ın işine gelmiyor. Fakat bizde diyoruz ki Necati Okay’a eldeki bulgurdan olmayalım diyoruz. Zamanla yapılır diyoruz. Türkiye büyüdükçe, geliştikçe ekonomik anlamda belli bir aşamaya geldikçe belki tüneller ilave edilebilir sonunda. Biz bu projeyi yaptıralım diyoruz. Yol her ne kadar kısalmayacaksa bile standartları yükselecek. Net 10 mt asfalt olacak, 15 mt yol platformu olacak. Şu anda bu proje bitmek üzere, karayolu genel müdürlüğü 2018 yılı yatırım programına teklif ediyor. Necati Okay’da diyor ki yok biz iller arası yol yapalım. İller arası yollar bölünmüş oluyor diyor. Buna da karayolları genel müdürlüğü sıcak bakmıyor. Maraş’ta siyaset bunu bu şekilde sıkıştırınca onlarda mevcut proje için acele ediyorlar. Hemen bu projeyi yatırım programına alıp yapmak istiyorlar. Bu konuda ben şanslıyım ben mevcut projeye razıyım.

126201792222h7ueZtlTuUIHMgIE0LdPoEp1e

Erkoç Başkanımıza teşekkür

Başkan Kızılseki: “Fatih Mehmet Erkoç ile çok uyum içerisindeyiz. Biz büyükşehir belediye başkanımızla konuştuk seçim öncesi. Çağlayancerit yollarını beş senede bitirebilir miyiz diye sordum, bitiririz sen vaatlerinde bulun dedi. Ve şuanda da hedeflediğimiz yerdeyiz. Birbirimize destek oluyoruz. Mesela tüm iş makinelerini büyükşehir belediyesi emrine verdim. Karaköy Soğukpınar yollarında çalıştırılıyor. İş makinelerimizin büyükşehir makineleri ile birlikte Oruçpınar bozlar arasında ki 18 kmlik en uzun grup yolumuz var inşaatı devam ediyor. 3 tane yolumuzu hemen hemen bitirdik. Helete’yi aksuya bağlayan aksımızın şu anda %75 fiziki gerçekleşme var, %25 lik de bsk çalışmaları devam ediyor. Aksuyu küçük Cerit’e bağlayan 5 kmlik bir aksımız vardı ki en büyük köylerimizden bir tanesi orayı da bsk ile kapladık, çok güzel bir yol oldu. Çağlayancerit Engizek mahallesi 10 kmlik bir yol. Enzigek, Çağlayancerit’in merkez mahallesi konumundaydı. Kaleköy Soğukpınar’ı yollarımızın cls dediğimiz kaplama çalışmaları devam ediyor. İnşallah bu sene onları tamamlayacağız. Bir yolumuz kalıyor, Oruçpınar Bozoyuk yolumuz tamamlandığında grup yollarımız vatandaşlarımıza vermiş olduğumuz tüm sözleri gerçekleştirmiş olacağız. Ulaşım demişken ana arterlerimizin dışında sokaklarımızda ilçe merkezlerinde dışarısında çamurdan gidilemeyecek kadar kötü yerlerimiz vardı. Tüm mahallelerimizde kilit parke çalışması yaptık. Şu an itibariyle 100 bine yakın büyükşehir belediyesinden destek çıktı, 400 bin mt kare de Çağlayancerit belediyesinin bütçesiyle kilit parke yaptık. Tüm mahallelerde kilit parke oranı %80’lerde, son %20 kaldı. İnşallah kısa sürede bu yüzde 20’yi de tamamlayarak vatandaşımızın ayağına çamur değdirmeyeceğiz. Meydanlarda verdiğimiz sözlerden biride buydu 5 yıl sonunda hiçbir vatandaşımızın ayağına çamur değmeyecek dedik. Zor bir coğrafi konuma rağmen bu sözümüzü yerine getiriyoruz.

126201723421LL9p3ICmmn

Dedik ki, Çağlayancerit doğal güzellikleri olan yer olabilir, suyu da güzel olabilir dedik, ama teknik anlamda Çağlayancerit’e sosyal tesisler yapılması gerekir dedik. Ve İlk projemiz Çağlayancerit Zorkun deresi ıslah olduktan sonra kenara bir rekraasyon alanı yaptırdık. Büyükşehir belediyemiz yıktı ve burayı yaptı. Yaklaşık 600 bin gibi de para harcanıldı. Fatih Mehmet Erkoç Başkanıma teşekkür ediyoruz. Onun devamında Zorkun Göleti vardı. Benim çok hayal ettiğim bir projeydi. Madem derenin oraya rekreasyon alanı yapacağız devamında ki göletimizin de etrafına mesire alanı ve park alanı yapalım diye düşündük. Mesire alanı ile Şehrin bir kilometrelik arasına da yürüyüş ve bisiklet yolu yapmak için bir hayalim vardı. Birinci ayağını gerçekleştirmiş olduk. Şu anda yaklaşık bir milyon para harcayacağımız bir muazzam mesire alanı yapıyoruz. Toplam 30 bin metrekarelik bir alanı kullanıyoruz. Kahramanmaraş merkezde ki menzelet mesire alanının biraz minyatürünü yapıyoruz. Çağlayancerit Belediyesi’nde tarihinde ilk defa bir Kalkınma ajansından destek alınıyor. Bu yıl ilk etabını bitiriyoruz. İkinci etabı için proje çalışmalarımız başladı.

12109150_1640836579507799_5949742833898765552_n

Göksu Çayı ve Baraj

Başkan Kızılseki: “Az önce konuştuğumuz gibi bir sorun var. Göksu çayının yapılması durumunda ekolojik ve çevresel dengeleri alt üst edeceğini söylüyorlar. Heleteliler rahatsız oluyor. Düşüncelerine saygı duyuyoruz. Tamam Göksu önemli bir sudur. 1960’larda belediye olan bir yer, oraya bir sandalye koyup oturamamış. Gittik Helete’ye hazineden tescili olmayan yeri tescil yaptık. Geniş bir alanı Karaçay parkını yaptık. Şu anda Helete de Göksu çayının orada ailenizle birlikte oturabileceğiniz geniş bir parkımız var artık. Onu da Çağlayancerit Belediyesi olarak biz yaptık. Heleteli vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Yine helete de büyük bir yer. Kahvelerden başka vatandaşlarımızın oturup sohbet edeceği bir yer yok dedik. Eski belediye hizmet binasının önüne kent merkezi inşa ettik. Helete’nin 2 tane önemli kanayan yarası vardı. Birisi Karaçay Deresi, biride Yalangoz Deresi koku ve pislikten geçilmiyordu. Yetkilileri ile oranın ıslah çalışmalarını yaptık. Şu anda Helete yaşanabilir bir yer oldu. Bu da yetmedi belediye başkanı olursak tüm mahallelerimize taziye evleri yapacağız dedik. Ve sözümüzde durduk şu anda toplam 16 mahallemiz var. Bu 16 mahalleden 6 si aşiret mahallesi Cemevlerinin olduğu yerler oralara zaten yapmıyoruz. Geriye kalan 10 mahallemizin 7 tanesinin arsa problemi olmayan yerlerde projemiz tamamlandı, iller bankasından kredi kullandık. 2’sinin temelini attık. İnşallah önümüzde ki yazda 7 tane mahallemizin her biri 170 metrekare olan köy şartlarına ihtiyaçları karşılayan taziye evleri hizmete geçmiş olacak. Bunun dışında gençleri ihmal etmeyeceğiz dedik. Gençlere de yeni spor alanları yapacağız dedik. Çağlayancerit Belediyesi dönemi içinde ilk defa Spor toto başkanlığından destek aldık. Geçen sene ilkini Oruçpınar mahallemize içerisinde basketbol, voleybol, futbol sahası olan, soyunma odası, ışıklandırması olan, 350 bin liraya mal ettiğimiz proje şuanda sonlarına geldik, bitirmek üzereyiz. Arkasından dedik ki yukarda ki soğukpınar’a da yapalım dedik. Oranında temelini attık. Bu sene yılsonuna kadar bu projeyi de bir sorun olmazsa bitireceğiz.

126201710405AGtcfPzAJtry3eHsrHr8

“Karayolu inşaatı dışında kalan karayolları oradan el çekecekti. Biz dedik ki her ne kadar yeni çevre yolu yapılsa da bu iki mahalle arasındaki 4 km yolu biz elden geçirelim dedik. Bu 4 km lik yolda da yılda 3-4 tane kaza olur. Ve mutlaka insanlarımızı kaybederdik. Ben kendi ekiplerimce Akdere Aksu arasında çok ciddi bir mühendislik kullanılmadı ama mevcut yol kadar genişlettik. Çokta takdir topladık, vatandaşlarımız çok beğendi. O yolu kazdık, genişlettik ve karayollarına da rica ettik sizin yolu bozduk buralara asfalt dökün diye sağolsun onlarda bizi kırmadı, şu anda asfaltı döktük. Daha geniş bir hale getirdik. Bunlar yetti mi yetmedi.

Çağlayancerit’te imar planımız çok yetersiz, çok dar bir alan. Bu imar planını genişletmek istiyoruz. Şehrin geleceğini şekillendirmek istiyoruz. Düzensiz bir yapıt yerine planlı bir şekilde kentleşme ve sanayileşme yapalım istiyoruz. İmara açtığımız yeni yerleri uygulama planlarını da yapmak istiyoruz. Bunun için çok ciddi paralar gerek. İmar planından daha ağır bir iş diyebilirim. O aşamaya da geldiğimizde gidip devletimizin yetkili birimlerine gidip derdimizi anlatacağız. Çağlayancerit Belediyesinin imkanları kısıtlı diyerek desteklerini alacağımızdan hiç şüphemiz yok. Çağlayancerit’in geleceğine inşallah armağan etmek istiyoruz. Mevcut imar planında Çağlayancerit de toplam 10 km ye yakın imar ve kadastro yolları açtık, stabilize yaptık bir kısmına asfalt yaptık. Ve daha onlarca km imar planında gözüken açılmayan yollarımız var. İnşallah onları da yapmaya çalışacağız.

İlçemize milletvekillerinin desteğini alarak çok güzel yatırımlar alıyoruz. Karayolu inşaatımız, Türkiye genelinde özel olarak ilçeye yol yapılmaz biz bunu başardık.

Biz göreve geldikten sonra Çağlayancerit’te toplam 15 okul yapıldı. Bu bölgeye yapılmayacaktı ama benim ısrarlarımla Çağlayancerit’e yapılmasını sağladık. Şu anda 24 derslikli 300 yatak kapasiteli imam hatip lisesi olarak inşaatına başladığımız toplam 12 Milyon TL’ye ihalesini yaptırdığımız bir yatırımımız var şu anda. Önümüzde ki eğitim öğretim yılında açılmasını planlıyoruz. Şu anda belki imam hatip olarak bu kapasite yüksek olabilir ama belki ilerde bunu değiştiririz diye yüksek kapasiteli yaptırıyoruz. En önemli eksiliklerimizden biri de Kahramanmaraş ilçelerinde kapalı spor salonu olmayan birkaç ilçeden bir tanesiydik. 5 Milyon TL’ye ihalesi yapıldı. 750 seyirci kapasiteli bunun için çok uğraştık. Şu anda zemin kazısı bitti, temel aşamasına geldi. Önümüzdeki yıl Çağlayanceritli gençlerimizin hizmetine sunacağız.

Kaski ile çok güzel işler yapıldı. Alt yapı ve içme suyunda sıkıntı çekiliyordu. Suyu gitmeyen birçok yerleşkeye su götürdük. Ben tekrardan teşekkür ediyorum belediyemize ve ekibine.

Hedefimiz Çağlayancerit insanını doğduğu yerde doyurmak. Başka bir yere göndermemek. Kurban Bayramında Çağlayanceritli işçileri taşıyan otobüs kaza yapmıştı. 30 lira için başka yerlerde çalışmaya gidiyorlar. Bunlar bizi üzüyor. Amacımız bunları burada doyurmak. Nasıl doyururuz bunlarla ilgili fikir oluşturacağız. Hedefimiz Çağlayancerit te bir şeyler yapmak, yapıyoruz da” açıklamalarında bulundu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co