Çağlayancerit ilçe tarihinde bir ilk

Çağlayancerit ilçe tarihinde bir ilk

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit İlçesi Düzbağ  (Helete) ortaokulu Çağlayancerit tarihinde bir ilki gerçekleştirdi.  Düzbağ ortaokulu’ n da TÜBİTAK Bilim Fuarı sergisi açıldı. Öğrencilerin birbirinden ilginç buluşları açılışa gelenlerin takdirini topladı. Öğrenciler gelecek için umut verdi.

Düzbağ Ortaokulu’nda düzenlenen Tübitak Bilim Fuarı Sergisi’nin açılışını Çağlayancerit Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Saygaz, DSİ 201 Şube Müdürü Selim Esoy, Çağlayancerit Büyükşehir Belediye Meclis üyesi İsmail Sarıçerçi ve Düzbağ Ortaokulu l Müdürü İsmail Celfin yaptı.

ismailcelifin (3)

Çağlayancerit İlçe Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Saygaz; “Bu mucitler bizlere umut verdi. Bunlar geleceğin mühendisleri. Gelecekte çok güzel işler yapacaklar. Çağlayancerit tarihinde ilk defa Tübitak Bilim Fuarı Sergisi   açılması çok güzel. Ben Başta Okul Müdürümüz İsmail Celfin Hocamız olmak üzere, öğretmenlere ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Çağlayancerit Tarihi’ nde bir ilki gerçekleştiren  ve gelen davetlilerle tek tek ilgilenen Düzbağ Ortaokulu  Müdürü İsmail Celfin TÜBİTAK Fuarı hakkında şunları açıkladı; “Çağlayancerit ilçesi Düzbağ ortaokulu öğrencileri tarafından ilçede ilk defa 22 Mayıs  Cuma günü TÜBİTAK Bilim Fuarı sergisi düzenlendi.Koordinatörlüğünü  Fen Bilimleri Öğretmeni Soner Özsoy’un yaptığı  fuarda 27 proje sergilendi. Sergiye siyasiler, kurum müdürleri, vatandaşlar, Öğrenciler  ve öğrenci yakınları çok yoğun ilgi gösterdiler. 34 öğrencinin görev aldığı projede öğrenciler hazırlamış oldukları çalışmaları ayrıntılı bir şekilde gelen davetlilere anlattılar.

ismailcelifin (2)

Projelerin  büyük emeklerle hazırlanmış olması ve hepsinin de birbirinden ilgi çekici olması davetlilerce büyük takdiraldı. Bu serginin ilçemizde ilk defa düzenleniyor olması ve bununda kendi okulumuzda olması bizim için gurur verici bir durum.  Bu yıla kadar TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergileri  genelde özel okullar ve şehir merkezindeki büyük okullar tarafından düzenleniyordu. Çünkü o okulların imkanları vardı ve bu çalışmalar kırsal kesimdeki okullar tarafından yapılamıyordu. Bunun içinde TÜBİTAK kırsal kesimdeki imkanı olmayan okullarında bu çalışmalara katılımını teşvik etmek amacıyla illere belli kontenjanlar vermiştir ve illerde sıralamaya giren okullara 5 BİN TL. TÜBİTAK maddi destekte bulunmaktadır. Tübitak’ ın vermiş olduğu bu 5 BİN TL maddi destekle en ücra yerdeki okullar bile artık bu çalışmalara katılabilecektir. Ben bu anlamda TÜBİTAK’a bu anlamlı destekten dolayıda teşekkür ediyorum. Tabi bu çalışmada en büyük teşekkürüde koordinatör öğretmenimiz Soner Özsoy ve projede görevli öğrencilerimiz almaktadır. Çünkü bu çalışmalar emek isteyen çalışmalardır. Arkadaşlarımız  5 aydır bu çalışmalara emek vermektedirler.

20150522_083459

Bu çalışmalar öğrencilerimizin aynı zaman da özgüvenlerini arttırmaktadır. Çünkü bugüne kadar televizyonlarda gördükleri çalışmaları bizzat kendileri yapmıştır buda öğrencilerimize özgüven kazandırmış, öğrencilerde farkındalık oluşturmuştur. Diğer öğrencilerimize de güzel bir örnek olmuştur. Artık bu çalışmalar inşallah okulumuzda daha da yaygınlaşarak devam edecektir.

ismailcelifin (8)

Dışarıya göç vermemiz nedeniyle her ne kadar öğrenci sayımız düşsede eğitim ve öğretimdeki kalitemizde bir o kadar artmaktadır. Milli eğitim bakanlığının yapmış olduğu merkezi ortak sınavlardaki okulumuz öğrencilerinin durumuda bunu göstermektedir. Ben bu bağlamda da okulumuz öğretmenlerine ve velilerimize teşekkür ediyorum çünkü eğitim ve öğretim ekip işidir. Eğitim ve öğretimde başarının en az üç ayağı vardır. Bir ayağı öğrenci, bir ayağı öğretmen ve bir ayağı da velidir. Bu birliktelik ve koordinasyon sağlandığında başarıda kendiliğinden gelmektedir.

Ben  tekrardan bu projede görev alan hocamızı ve öğrencilerimizi kutluyorum. Bize bu imkanı sağlayan TÜBİTAK’a ve Bakanlığımız bünyesindeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çok değerli zamanlarını ayırarak sergimize gelen konuklarımıza ve Kahramanmaraş’tan buraya kadar zahmet edip gelen siz değerli KAHRAMANMARAŞ GAZETESİ’ ne de teşekkür ediyorum” dedi.

ismailcelifin (11)

PROJEDE GÖREV ALAN ÖĞRENCİLER VE ÇALIŞMALARI

 

Sıla Küpelikılınç, Fadime Cinlibaş-  Fen Sokağı.   Neslihan Yando,  Rahime Küpelikılınç- Buhar Motoru. Mehmet Tapar, Eray Tatlıgün- Sütten Plastik Yapımı.  Hamza Baştatar- Hava Yastıklı Uçak.  Gizem Keserli- Sihirli Metal Kutu.  Ali Celfin,  Emre Vasi- Sis Bombası. Ayşe Sütyemez- Pot Pot Tekne. Sıla Vırıt- Suyun Elektrolizi. Emel Vizir, Elif Tatlıgün- Reosta. Mücahit Solak- Su Arıtımı. Duygu Barak-Deniz Altı. Mesut Vırıt- Yumurta Yutan Şişe. Birsen Kuzkaya- Hidrolik Vinç. Çağlar Sümen- Kararsız Nişasta. Hacer Corcu- Yoğunluk Kulesi.  Kübra Vizir- Şişedeki Balon.  Boran Barak, Hüseyin Kazsızer- Asit Ve Bazların Etkisi. Necmettin Barak- Maden Savar.  Tuğçe Küpelikılınç- Cebimizdeki Düşman Sigara. Mehmet Karabalcı- Hızlı Tren. Ali Baştatar- Söndür Doldur. Seher Tatlıgün- Akıllı Ev. Nazlıcan Aslan- Yolmatik. Elif Cinlibaş- Accident Stop.  İbrahim Kıyık- Kalkanmatik.  Muhammed  Sürmelisoy- Açılır Tavanlı Cami. Ömer Karais- Asaking.

Açılış sonrasında gelen davetlilere çeşitli ikramlar ve yemek verildi.

ismailcelifin

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co