Büyükşehirin Farkında Değiliz

Büyükşehirin Farkında Değiliz

Biz okumayı sevmeyiz, öğrenmeyi de sevmeyiz , hep atarız.. hep tutarız..bol keseden sallarız.. ki bugünden belediye başkan adayları sallıyor , bende gülüyorum, “ Bizi bunlar mı yönetecek “
Madem Belediye başkanlığına aday oldun bir kere büyükşehir yasasını oku be adam !..
30 Mart 2014 Pazar günün sandıkların başına giderek , oyumuzu vereceğiz, Belediye Başkanı, Belediye Meclis üyesi , ve ve muhtarımızı seçeceğiz.. sonra saat 17 00 den sonra sandıklar açılacak.. oylar sayılacak.. belki sabaha kadar devam edecek ama 31 Mart 2014 Pazartesi sabah Kahramanmaraş Büyükşehir belediye başkanı ..
13 Belediye başkanımız, bir büyükşehir belediye başkanımız ve binlerce meclis üyesi ile muhtarımız olacaktır..
Büyükşehir yasasından ne adaylarımızın, nede muhtar adaylarımızın nede toplumun haberi bile yok, yol gidiyor biz gidiyoruz haydi hayırlısı..
Büyükşehir yasasını belediye başkan adaylarının çoğunun okumadığını görüyorum.. bir ilçe belediye başkan adayımız konuşuyor: “Milletvekillerimizin destekleri, İl başkanımızın destekleri ile Ankara da fırtına gibi eseceğim paraları alıp geleceğim” diyor.. bende gülüyorum..
Oysa ilçe belediye başkan adayları için Ankara bitti.. öldü , Artık Ankara yok..
İlçelerin Ana caddeleri Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait, Ulaşım içi Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanlığına bağlı, Kanalizasyon su işleri KKSİ Genel Müdürlüğüne ait, bir okusalar mini devletin bakanlıklarını görevlerini öğrenecekler, hangi iş kime ait onu bilecekler.. tüm işleri 24 daire başkanlığınca yapılacak .. ilçe belediyesine ise sosyal belediyecilik, ara sokaklar ve küçük işler kalmaktadır..
İlçe Belediyelerinin Ankara sı artık: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Bakanlıkları ise Daire Başkanlarıdır..
Ne olur az bir okuyun, bilgi sahibi olun,
Her daire başkanı ayrı bir işe bakacak ilin tüm planlamasını yapacak sonra ise ilçe belediyesi ile ortak verecekleri hizmet var, ferdi verecekleri hizmetler var, Büyükşehir yasası başlı başına bir yasa ama okuyup bilen yok..
Türkiye Büyük Millet Meclisi bir benzeri yapılanma : Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığında kurulacak. Mali işlerden sorumlu Daire Başkanlığı, İmardan sorumlu Daire Başkanlığı yani her biri bir bakanlık, Daire Başkanı , Yardımcıları, müdürler ve uzman ekipler..
Bu büyükşehir yasası ile Kahramanmaraş küçük bir devlet gibi yönetilecek onun için artık Ankara yok, konuşurken gülünç duruma düşmeyelim.. Biraz okuyunuz.. en azından bir basın danışmanı tutunuz..
Örnek : Göksun ana caddesi, Elbistan Baddal Gazi Caddei, Afşin Ana Caddesi, yada Kahramanmaraş Merkez Dulkadiroğlu ilçesi Trabzon caddesinde yapılacak her türlü işi büyükşehir belediyesi yapacak, buradaki ilan , reklam vergisini de büyükşehir belediyesi alacaktır..
Bir aday çıkıp bu caddede ben şunu yapacağım derse gülünç duruma düşer , büyükşehir belediye başkanının yetkilerini elinden alır böyle şey olmaz..
Tüm ilçelerin Caddeleri Büyükşehirin köylerden dönüşen mahallelerin yolları Büyükşehirin ara sokaklar ise ilçe belediyesine ait..
Yani ilçe belediye başkanı A partisinden veya B Partisinden olsun, gelecek Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığında , daire başkanlıklarında ilçesinin işini kovalayacak ve yatırım programına alarak iş çıkara bilecektir..
31 Mart sabahı uyandığımızda : Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilçe belediye başkanları belli olacak.. sonra Büyükşehir Belediye Başkanı : Genel Sekreter, Daire Başkanlarını atamak için çalışma başlayacak.. ilçe belediye başkanları ise yeni düzenlemeyi öğrenmek için bir çok eğitim programlarına katılacaklar..
Kimin yetkisi nerede başlıyor , kimin yetkisi nerede bitiyor…bunları yaşayarak öğrenecekler..
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı ve Belediye meclisi bir anlamda orkestra şifi gibi : esas işi genel Sekreter ve yardımcıları yapacak.. sonra daire başkanları devamını getirecek bir bakan edası ile..
Bizim Belediye başkan adayları artık Ankara ‘yı unutmaları gerekiyor.. artık Ankara yok, Kahramanmaraş Büyükşehir belediyesi var .. Genel Sekreter ve yardımcıları var, Daire başkanları var , üzerinde ise bir başkan var.. Ankara burası..
Bunu da zaman içinde öğrenirler diye düşünüyorum..
Her adaya tavsiyem bir basın danışmanı tutsunlar..
İyi günler..
09 Mart 2014

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co