Büyükşehir’den Makedon İtfaiyecilere Eğitim

Büyükşehir’den Makedon İtfaiyecilere Eğitim

  Kısa adı KABİTEM olan ve 2016 Mayıs ayından itibaren Karacasu Mahallesi’nde hizmete giren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi ülkemizin çeşitli illerinden gelen itfaiyecilerin yanı sıra yurt dışından gelen itfaiyecilere de eğitim vermeye başladı.

  Daha önce 20’şer kişiden oluşan 5 gruba eğitim veren KABİTEM’in bu dönemki kursiyerleri ise 5’i Makedon olmak üzere, Hatay, Nevşehir, Giresun, Diyarbakır, Amasya, Sinop ve Şanlıurfa’dan itfaiyecilerden oluşuyor. Kafilede Makedon itfaiyeciler için bir de tercüman bulunuyor.

  Türkiye Belediyeler Birliği ile işbirliği içerisinde yapılan ve 14 gün sürecek eğitimlerde, kursiyerlere, Büyükşehir İtfaiyesi Eğitmenleri tarafından; yangın, ileri düzey kurtarma, trafik kazaları, kentsel arama, KBRN ve İş Sağlığı-Güvenliği alanlarında pratik ve teorik eğitimler veriliyor. Kursiyerler, iki haftalık eğitimlerinin ardından düzenlenecek törenle sertifikalarını alacaklar.

  Büyükşehir İtfaiyesi Dairesi Başkanı Cahit Küçükönder yaptığı açıklamada; günümüzde itfaiyeciliğin teknik bilgi ve donanım da gerektiren profesyonel bir meslek olduğunu, Karacasu’daki eğitim merkezinin liyakatlı personel yetiştirilmesinde önemli işlev gördüğünü ve hedeflerinin ülke genelindeki itfaiyecilerin yanı sıra Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin itfaiyecilerine de hitap etmek olduğunu belirtti.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co