Büyükşehir’den arıcılara destek

Büyükşehir’den arıcılara destek

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarımsal hizmetler anlamında çiftçilere ve üreticilere yönelik destekleri ana arı dağıtımı ile devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğünce gerçekleştirilen programda yüzde 60 hibe destekli ana arı dağıtımı yapıldı.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Açılış konuşmaları bölümünde kürsüye ilk gelen Kahramanmaraş İli Arı Yetiştiricileri Birliği Dernek Başkanı Yemliha Öksüz, “Arı Yetiştiricilerin Dernek Başkanı olarak emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Başkanımız geri adım atmak yok ileri adım atacağız diyerek bizlere destek verdi. Türkiye dışarıdan arı üretimi ithal etmemeli, kendi kaynaklarımızdan sağlamalıyız. Kahramanmaraş olarak bizde elimizden geleni yapacağız” dedi.

arıcılara destek (13)

Daha sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, birer konuşma yaptılar.

Açılış konuşmaları bölümünde kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: “Büyükşehir Belediyesi yasası ile hizmet alanı il geneli oldu ve hem bütün şehir haline geldi. Biz de büyükşehir Belediyesi olarak kanunun bize vermiş olduğu yetkilere dayanarak kırsalda çok önemli çalışmalara imza atıyoruz. Baş ta alt yapı çalışmaları olmak üzere gurup yolları alt yapı içme suyu, kanalizasyon bunun dışında özelikle tarımı desteklemede göreve geldiğimiz günden bu yana elma, ceviz, zeytin, çilek fidesi birçok alanda destek veriyoruz” dedi.

BAL ÜRETİMİNDE 1. OLMALIYIZ

Kahramanmaraş’ta arıcılıkla ilgili planlama yaptık. İnşallah ilk etabı bu yıl içerisinde başlatıyoruz ama daha çok bu arıcılarının meralara yaylara ulaşımında kolaylaştırır. Çalışmalarımız artarak devam edecek biz biliyoruz bunların yaylalara taşınması özelikle bu aylarda çok yükseklere meralara taşınmakta ve taşınmasında sıkıntıları biliyoruz ama ana gurup yollarında yoğun çalışıyoruz, bunlar bittiğinde arıcılarımızın yayladığı, arıları götürdüğü yaz aylarında yüksek yaylarımızla ulaşımı ve yaşamı kolaylaştıracak çalışmalar yapacağız arıcıların daha rahat iş yapması için elimizden gayreti göstereceğiz. Tabi Kahramanmaraş Türkiye’de arıcılık alanında çok önemli bir yere geldi. Arıcılık konusunda Türkiye’de ikinciyiz bize ikincilik yakışmaz hep beraberce inşallah gayret göstereceğiz her alanda Türkiye’miz Kahramanmaraş’ımız inşallah birinci olacak bunun içinde sizlere büyük görevler düşüyor” diye konuştu.

Kuralık konusuna değinen Başkan Erkoç: “Kış aylarında fazla yağış yağmadı mevsim normallerinde metre kareye 750 kilo gram yağış düşmesi gerekirken 350’yi bile bulmadı. Bugünlerde hava sıcaklıkları arttığı için kuraklık baş göstermeye başladı. Buradan tüm Kahramanmaraşlı hemşerilerimize sesleniyorum. Su tüketiminde içme suyunu kullanırken ve de tarımla uğraşan kardeşlerimiz lütfen suyu tasarruflu kullansınlar” dedi.

Ak Parti Milletvekili İmran Kılıç ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç konuşmaların ardından, üreticilere ana genç arı dağıtımı yapıldı ve üretici başına 10 ana arı olmak üzere 8 bin ana arı üreticilere teslim edildi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co