Büyükşehir Bize Yaramadı !..

Büyükşehir Bize Yaramadı !..

Büyükşehir bize yaramadı !..

Büyükşehir fere doğurdu !..

Siyasilerin söyleyemedikleri gerçekleri yazıyorum: kimse kusura bakmasın !..

Hepimizin büyük hayalleri , büyük beklentileri vardı !.. Büyükşehir bir kurtarıcı gibi görülüyordu oysa : bugün borç batağı ve şişirme personel sebebi ile gelen para personel maaşına bile yetmiyor..

Dağ fere doğurdu derler ya !.. Bizim büyükşehir fere doğurdu..!

ANAP döneminde iyi niyetle kurulan kasaba belediyeleri devletin sırtına her zaman kambur olmuş, sürekli basın gündeminde yer almıştır. Kasaba belediyeleri bulunduğu yerde üç beş kişiye mutluluk vermiş diğer insanlara ise zulüm olmuştur…

Büyükşehir yasası ile Kahramanmaraş’ta kapanan 59 kasaba belediyesi ise Kahramanmaraş büyükşehir belediyesi ve ilçeler belediyelerinin sırtına bir kambur oldu.

En az 50 Trilyon borç batağı yeni eski para ile 50 Kat Trilyon TL. borç batağı..

Yetmedi, son bir yıldan beri alınan personel de büyükşehir ve ilçe belediyelerinin sırtına kaldı.. Personel kamburu sebebi ile Ankara ‘dan gelen para personel maaşına bile yetmez oldu, SSK borcu, vergi borcu , elektrik borçları ile tam bir batak hale geldi.

Yetmedi, Belediye kapatılıyor denilerek hurdaya çıkarılan araçlar, iki yıldan beri alınan şişirme faturalar, geçmişe dönük borçlar ve yeni belediyeye gelmeye başlayan haciz işlemi ?… Petrol borçları, SSK ve Vergi borçları , şahıslara olan borçlar ve batak kapatılan 59 belediyenin borç batakları yakamıza yapıştı bile..

Oğlum işe girer diye hayal kurmayın !..

Şişirme kadroları eritmenin yolunu arıyorlar..

Kızımı belediye girdirim diye hayel kurmayın asla olamaz, olması mümkün değil, 4 binden fazla personel var.. fazla personel başkanların canını sıkıyor..

Seçim döneminde verilen sözler, kimsenin ekmeği ile oynamayacağız herkes çalışacak diye söz verilmesi ve oğlum, kızım işe girer diye bekleyen vatandaşlara şunu ben söylüyorum: Bırakın sizin çocuklarınızın işe girmesi..fazlalık olan  3 bin kişinin acilen işten çıkarılması gerekiyor.. yada başka kuruma gönderilmesi gerekiyor ki , Milli eğitim ve okullara hizmetli kadrosu açık..

Aksi halde belediyelerimiz bir süre sonra çöpümüzü bile toplayamayacak hale gelecek bunun sinyalini verdi.. Maaş ödeyemeyecek çok fazl personel var..

Garip Maraşımıza iyiligi yapan yaptı, çok sayıda işçiyi işe alarak bırakıp gitti.

Dahasını söylemek istiyorum: Borç batağında ki Kasaba belediyelerinin tüm borçları Kahramanmaraş Büyükşehir ve bağlı oldukları ilçelere verildi böyle olunca Kahramanmaraş Belediye başkanları radikal karar almazlarsa bir çivi bile çakamayacaklar..

Bu sözlerimiz acı , biliyorum bir çok kişi kızacak ama , birilerinin doğruları söyleme zamanı geldiğini sanıyorum , şişme kadrolar belediyeleri iflasa götürüyor.. Başkanlarda bugün göreve başladık işçi çıkaramayız hesabındalar ama bu hesap nereye kadar..

Üç ay içinde kurum değiştirin !..

Büyükşehir belediye yasası çıkarılırken, 30 Mart ‘tan sonra 3 ay içinde kurum değiştirmek isteyen personel’e bir hak verildi, Bu personel, diğer devlet kurumlarına geçerek ekmeğini garanti etmeli aksi halde Kahramanmaraş Büyükşehir belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyeleri personel çıkarmak zorunda..

Kapanan Kasaba belediyelerinden gelenler, İl Özel idaresinden gelen personel, Köy hizmetlerinden gelen personel çok fazla ve bir bölümü ya başka kurumu geçecek yada acı gerçek ama işten çıkarılacaktır..

Bu benim yazdığımı bugün Kahramanmaraş Büyükşehir beledie başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve ilçe Belediye başkanlarının hiç biri bugün açık ve net söyleyemiyorlar.. ama ben biliyorum, onları dinliyorum hallerini görüyorum, bugün 4 bin fazla personel var.. belediyelerimiz işçi çıkarmak zorunda, fazla memurları başka korumlara göndermek zorundalar.. Başkanlarımız böyle bir şey yok personel çıkarmayacağız diyecekler ama bu personellede Kahramanmaraş’a hizmet yapılamaz..

Kurum değiştirmek isteyen gönüllü değiştirsin..

Belediye başkanlarımızın önünde iki yol var: Biri bir yazı ile Kahramanmaraş valiliği emrine gönderecek , diğer bir seçenek ise işlerine son vermek olacaktır.. yoksa bu 4 bin fazla personel erimesi mümkün değil..

Reçete acı ve işten çıkarılmak , işsiz kalmak kolay değil !..

Belediye personelleri için önümüzde iki şık var, biri kurum değiştirmek , diğeri ise işten çıkarılmaya razı olmaktır..

Tercih personelin..

Seçimi kazandığı gün: adam çıkarmayı göze alamayan belediye başkanları ise kara kara düşünüyorlar.. ama personel için önümüzde 3 aylık kanuni bir süre var en iyisi kurum değiştirmektir..

Belediye başkanları tepki almamak için açık ve net söyleyemiyorlar ama gerçek bu : Buyurun kurum değiştirmeye..

İkinci bir yol ise emekliği gelenlerin emekli olması , kaç kişi var bilemiyorum ama bu da bir çare olabilir..

En doğru olanı ise Belediye personelinin kurum değiştirmesi dir..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co