BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE POPÜLİST YAKLAŞIM MI OLDU? « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE POPÜLİST YAKLAŞIM MI OLDU?

Bu haber 24 Nisan 2019 - 17:30 'de eklendi ve 4.953 kez görüntülendi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde bu güne kadar popülist yaklaşım içerisinde Büyükşehir Belediyesi’ne fazla personel doldurulduğu iddia edildi.
“17 Ocak 2015 tarihinde gerçekleşen Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığı’nın 5. Olağan kongresi ile Yönetim Kurulu Üyeliği ve daha sonrasında Tanıtım Medya Başkanlığı’ndan sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevine getirilen ve o günlerde yaptığı açıklamada; “Halkımızın üzerimize yüklediği sorumluluğun bilincinde ve beklentileri doğrultusunda hizmetler üreterek aziz milletimize hizmet etmek hepimizin boyun borcudur” diyen Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkan Yardımcısı Mehmet Beşen, aradan geçen 4 yılın ardından geçtiğimiz günlerde bir internet sitesine yaptığı açıklamada; “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde bu güne kadar popülist yaklaşım içerisinde Büyükşehir Belediyesi’ne fazla personel doldurulduğu’nu iddia etti”.
Beşen yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Bugüne kadar popülist yaklaşım içerisinde belediyeye adam doldurulduğunu sende biliyorsun Bir belediye düşün…Nerdeyse 1000 personel fazla…Şunun oğlu demişler, şunun akrabası, yeğeni demişler, doldurmuşlar…Bunların maaşı, sosyal güvencesi nasıl karşılanacak düşünmemişler. Bence Hayrettin Güngör’den başka bu işin altından kalkabilecek bir babayiğit yok” dedi.

Beşen açıklamasında ; “Bundan sonra belediyede Liyakate önem verilecek. Adama göre iş değil. İşe göre adam görevinin başına konulacak. Torpilmiş, hele hele siyasetten gelecek baskı ile belediyeye adam doldurma devri bitecek. Yani anlayacağın abi, işinin ehli bir Başkan şu an görevde. Her ne kadar işi zor olsa da, bu zor görevin üstesinden ancak onun gibi tecrübeli bir isim kalkabilir.
Ben gözlemlerimi, izlenimlerimi ancak bu kadar söyleyebilirim” dedi.
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile ilgili açıklamasının ardından kamuoyu şu soruları sorulara cevap arıyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinde bugüne kadar, liyakatsizlik mi vardı? Adam kayırma mı vardı? Parti baskısıyla belediyeye yakınları mı dolduruldu? Milletin parası hizmet yerine işinin ehli olmayan kişileri işe alarak belediye bütçesi boş yere mi harcandı? Bu güne kadar neden bu tür açıklama yapmadı. Neden Hayrettin Güngör’ün Başkanlık koltuğuna oturduktan ve KMTSO heyeti olarak Başkan Hayrettin Güngör’e, “Hayırlı olsun” ziyaretinden sonra açıklama yaptı? Bu kadar önemli konularda; “Geçen 5 yıllık süreçte Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Fatih Mehmet Erkoç döneminde, adam kayırma var ise, parti baskısı ile eş, dost, akraba belediyeye dolduruldu ise, 1000’den fazla ihtiyaç dışı personel çalıştırılarak belediye bütçesi boş yere harcandı ise, liyakat yok ise bu zamana kadar neden sustu? İl Başkan Yardımcısı olarak neden bunlara göz yumuldu? Bu tür usulsüzlükler varsa neden engel olunması için yetkili mercilere ya da genel merkeze bu durumu bildirmedi? Bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapması gerekir.