Büyükşehir anız yangınlarıyla mücadeleye start verdi

Büyükşehir anız yangınlarıyla mücadeleye start verdi

Geçtiğimiz yıl, anız yangınlarının sayısını azaltmaya yönelik çalışmalar yapan ve başarılı olan Kahramanmaraş Büyükşehir İtfaiyesi, 2018 yılı yaz aylarına yaklaşılırken daha kapsamlı bir çalışma için start verdi.

Bu amaçla Kahramanmaraş Büyükşehir İtfaiyesi merkez binasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Tarım İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin de katıldığı bir toplantı düzenlenerek yol haritası belirlendi.

Toplantıya katılan temsilciler, İl genelindeki tüm çiftçilerin bire bir ziyaret edilerek anız yangınlarının telafisi olmayan zararlarının anlatılmasına, broşürler dağıtılmasına, okullardaki eğitimlerde anız yangınları-ekoloji dengesinin de ağırlıklı olarak anlatılmasına karar verildi. Ayrıca İl müftülüğü ile koordinasyon halinde, konunun, Cuma Hutbelerinde dile getirilmesi de kararlaştırıldı.

Konu hakkında açıklama yapan Kahramanmaraş Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanı Cahit Küçükönder, ‘’Geçtiğimiz yıl, çiftçilerimizle bire bir görüşerek yaptığımız çalışmanın karşılığını aldığımızı söyleyebiliriz. Zira anız yangınları, bir önceki yıla göre %25 oranında azalmıştı. Bu yıl daha kapsamlı bir çalışma yaparak bu oranı daha yukarı çekmeyi hedefliyoruz. Çalışmalarımızla, çiftçilerimizde bilinç oluşturmaya çalışıyoruz. Zira kanunlardaki cezai müeyyideler caydırıcı olmaktan uzak. Bilgi, her zaman en geçerli yöntemdir. Bu vesile ile Büyükşehir İtfaiyesi olarak, ortak çalışma komisyonunda yer alan ve bize destek veren diğer kurumlara teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Yürürlükteki kanunlara göre, anız yakanlar, suçüstü yakalandıkları takdirde, 212 TL ceza alıyorlar.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co