Büyükekşi’ den uçuşlar hakkında cevap

Büyükekşi’ den uçuşlar hakkında cevap

Kahramanmaraşlı Mahir ünal’dan THY uçuş saatlerinin düzeltilmesini bekliyor.

     Kahramanmaraş’tan güçlü isimler Ak Parti’de siyaset yapmaktalar.  Ak Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, Mehmet Sağlam ve Başbakanın doktoruyum diyerek milletvekili seçilen Yıldırım Ramazanoğlu gibi isimler siyaset yapıyor. Ancak gel görelim ki kendilerini bu kadar güçlü hissettrien ve Özellikle Ak Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal’dan Kahramanmaraş’tan İstanbul’a yapılan uçuşların saatinin düzeltilmesini ve Kahramanmaraş’a gümrük Müdürlüğünü’Nün kurulmasını ve yurt dışı uçuş bağlantılarınında verilmesini ve yeni bir abron binasının yapılmasını acilen  bekliyoruz.
      Diğer yandan   Yıldırım Ramaznoğlu’n un Sene başında müjde Kahramanmaraş’a “Uydu Sinyal Sistemi Kurulacak. BAKAN SÖZÜNÜ VERDİ” AÇIKLAMALARININ ÜZERİNDEN 7 AY GEÇTİ.  Ogün telefonla kendisi ile görüştüğümde  bana şunları söylemişti. “ ilk defa Van’da denenen “Uydu Sinyal Sistemi”  başarılı olmuştur.  Bende  Daha önce Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü ile görüşmemde  bu sistemin Kahramanmaraş’a kurulması sözünü Genel Müdürden aldım.  Ancak bunu ilk defa Kahramanmaraş Gazetesi ile Paylaşıyorum. Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırımla görüştüm.  Bu sistemin 2013 yılında ilk sırada Kahramanmaraş’a kurulması yönündeki isteğimi ilettim. Sayın Bakan ne demek Yıldırım bey, Kahramanmaraş’a kurmayacağız’da nereye kuracağız şeklinde konuştu. Bu sözü aldık. Aynı zamanda yedek olarak ILS sistemi de kurulacak. Bu müjdeyi ilk defa sizinle paylaşıyorum. Kahramanmaraş halkına hayırlı uğurlu olsun. Diğer taraftan Yeni apron Binası çalışmaları ve görüşmeleri sürüyor. Adana Yolu istikametine doğru yani pisitin batı kısmına bittiği yere yeni bir apron binası da gündemde. Uçaklar doğudan inip Pistin sonunda kurulacak yeni apron binasının önünde yolcuyu indirdikten sonra tekrar buradan aldığı yolcu ile doğu kısma şimdiki apron binasına doğru kalkış yapabilecek bu konu da gündemde . çeşitli alternatifler var konu üzerinde çalışıyoruz” dedi.
Ramazanoğlu diğer yandan 15 ocak 2013 tarihli havaalanı konusundaki açıklamalarında ise  şunları belirtmişti. Ak Parti Grup Başkan Vekilimiz Mahir Ünal, ben ve Milletvekilimiz Sıtkı Güvenç’in de bulunduğu,AK Parti İl Başkanımız Fatih Erkoç’un ev sahipliğinde, 12.01.2013 Cumartesi günü gerçekleşen toplantıda, Petrol İstasyonu sahiplerinin katılımıyla, İl Defterdarımız ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürümüz davet edilerek, tarafların pozisyonları yeniden ele alınarak, tam bir durum değerlendirmesi yapıldı.  Tarafları bir araya getirdiğimiz bu toplantıda, bahsi geçen Petrol İstasyonu sahibi değerli hemşerilerimizi ve ilgili kamu kurumlarımızı zarara uğratmadan, bireysel ve kamusal hakları birlikte gözeterek adaletli bir çözüme ulaşılmasında mutabakat sağladık. Netice alınıncaya kadar, sürecin takipçisi olacağımızı ifade ettik “ diye açıklama yapmasının üzerinden tama 7 ay geçti. Şu ana kadar hiçbir gelişme olduğunu  sanmıyorum. Ayrıca yıl bitecwek neredeyse. Bütün bu çalışmalar ne zaman başlayacak.
      Ben Kahramanmaraş’In uçuş saatleri hakkında THY Yönetim Kurulu Üyesi  Türkiye İhracatcılar Birliği Meclis Başkanı Mehmet Büyükekşi ile yazışmam oldu.  Kahramanmaraş halkının halklı talepleri var.  Halk sabah 06.da İstanbul’a umak ve akşam saat 10-11 gibi tekrar dönmek istiyor.  Diye Sayın Mehmet Büyükekşi ile yazışmamız ise şöyle oldu.
 Sayın Büyükekşi;
Kahramanmaraş halkı sabah 06.00 olur 05.00 olur Kahramanmaraş’tan İstanbul’a ve Ankara’ ya gidip akşam da saat 10. 00 veya 11.00 de Kahramanmaraş’a dönmek istiyor. Daha önce Atlas Jet Kahramanmaraş İstanbul uçuşları bu şekilde olmuş ve ful gidip ful gelmekte idi.  Ancak bize söylenen siz değerli büyüklerimizin  Gaziantep Lobis’nin bundan rahatsız olup bu uçuşu buradan iptal ettirildiği yönünde oldu.
Ben bu konuda sürekli telefon alıyorum. En son az önce yine bir telefon aldım bu telefon Almanya’ dan gelen bir telefondu ve Kahramanmaraş’ın uçuşlarını sizin engellediğiniz yönünde bilgi veriyordu.
Ayrıca Anadolu Jet  Kahramanmaraş uçuşları Gaziantep uçuşlarına göre çok yüksek fiyatta olduğu bize gelen şikayetler arasında.
      Biz istiyoruz ki Kahramanmaraş- Gaziantep el ele kardeş şehir olarak birlikte kalkınalım. Ama sizler bu uçuşları engelliyorsanız bunu vebali büyüktür.  Yok sizler engellemiyor sanız, gelin Kahramanmaraşlıları  bu sıkıntıdan kurtaralım. Halkımızın istediği doğrultusunda İstanbul ve Ankara uçuşlarını yeniden düzenlenmesine yardımcı olalım. Gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı şimdiden size teşekkür ederim” diye yazdım.
Sayın Büyükekşi ise bana şu cevabı gönderdi:
 Niyazi bey
Göndermiş olduğunuz maili alınca çok üzüldüm. Ben aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi  Baskaniyim.Benim icin Türkiye’nin her sehri birbirinden değerlidir. Kahraman Maraş da aynı sekilde,ayrıca ihracatımız acısından önemli şehirlerimizden birisi.Biz yönetim olarak tamamen objektif olarak uçuş saatlerini günlerini icraya bırakmış durumdayız.O yüzden icradan bu konu hakkındaki istemiş oldugum bilgi notunu size gönderiyorum.Selamlar.
Bilgi notu ise şu şekildeydi.
1.8 milyon nüfusa sahip olan Gaziantep’e ortaklığımız haftada 35 frekans sefer icra etmektedir. Bu uçuşlarda taşınan yolcuların %35i transit olarak yurtdışı destinasyonlarına devam etmektedir. Diğer Türk taşıyıcıları da Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanından haftalık toplam 43 frekans sefer düzenlemektedir.
Toplam Nüfusu 1 milyonun üzerinde olan Kahramanmaraş’a  ise Ortaklığımız tarafından İstanbul-Kahramanmaraş hattında haftada 7, Ankara-Kahramanmaraş hattında da  haftada 3 sefer düzenlenmektedir. Bu parkurlarda taşınan yolcuların %’7si transit olarak yurtdışı uçuşlarına devam etmektedir.  Ayrıca Sabiha Gökçen havalimanından Kahramanmaraş’a diğer Türk taşıyıcılar tarafından haftada 3 sefer düzenlemektedir.
                 Bilet fiyatları karşılaştırıldığında ücretlerin Gaziantep’te Kahramanmaraş’tan ortalama %15 daha fazla olduğu tespit edilmiştir.  Ayrıca Kahramanmaraş havalimanındaki teknik yetersizlikler de gün batımından sonra sefer icra edilmesine imkan vermemektedir. AHL’deki slot yoğunluğu da dikkate alındığında uçak imkanlarını network açısından en verimli şekilde kullanabilmek için transit oranı daha yüksek hatlara öncelik vermekteyiz.
 Bilgilerinize arz ederim.
   Bende tekrar Mehmet Bey’e şöyle yazdım.
İlgi ve alakanıza teşekkür ederim.  Peki Atlas Jet Kahramanmaraş’a 6 ay nasıl uçtu. Gece ve yağmurlu havalarda sisli havalarda nasıl indi.             Ayrıca Gaziantep uçuşlarının bir çoğuna Kahramanmaraş’tan çok yolcu gitmektedir.  Kahramanmaraş yolcusunun % 80′ i Gaziantep ve Adana’ da ki uçuşları kullanmakta bunun nedeni ise Kahramanmaraş’taki uçuş saatlerinin yanlış uygulanması.  Bu uçuş saati yanlışlığını sizlerin desteği ile düzeltelim. Bu konu hakkında da bilginizin olmasını isterim. O zaman hep beraber Kahramanmaraş içinde çalışalım. Sizden ricamız Kahramanmaraş halkının bu isteğini yerine getirmek için sizi de yanımızda görmek bizleri çok mutlu eder. Size iş hayatınızda başarılar dilerken sağlıklı ve uzun  ömürler dilerim” diye teşekkür ettik.
    Şimdi meselenin aslına dönecek olursak. Bu kadar güçlü isimleri Ak Parti’de siyaset yaparken biz neden hala bir uçuş saatlerini değiştiremiyoruz.  Adana yolu istakametine doğru tren hattını biraz ileriye taşıyıp pisti uzatamıyoruz. Bu sorunu neden çözemiyoruz. Siyasi irademiz güçlü ise bunu çözmeliyiz.  Sayın milletvekillerimizden bu konu üzerinde durmalarını en kısa sürede çözmelerini bekliyoruz.
Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co