Büyük Usta Aşık Yener, Kabri başında anıldı

Büyük Usta Aşık Yener, Kabri başında anıldı

Dostluk Kardeşlik ve Kültürün buluştuğu adres olan Afşinder, binlerce eseri bulunan büyük usta Tanırlı Aşık Yener’i vefatının 8. Yılı münasebeti ile meftun olduğu Büyükçekmece mezarlığındaki kabri başında anma etkinliği düzenledi.

Hayatı boyunca dört binin üzerinde şiiri bulunan, bir çok eseri ünlü sanatçılar tarafından bestelenen Aşık Yener 12 Ekim 2009 yılında İstanbul da vefat etti.

Afşin Eshab-ı Kehf Dostluk Kültür ve Çevre Derneği tarafından tertip edilen anma etkinliğine merhum Aşık Yener’in oğlu M. Emin ve Nevzat Yener’in yanı sıra, yakın dostu merhum Cem Karacanın kayın pederi Hasan Hüseyin Erkan, bir çok eserini besteleyen Aşık Arap Ali Gülşen, seslendiren Aşık Yaşar Gören, Arıtaş Dernek Başkanı Adem Çelik ile beraber Afşinli Aşık Yener’in sevenleri katıldı.

Aşık Yener anma programı kabri başında okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve hatim duası yapılarak başladı. Afşinder Başkanı Ahmet Ardıç, gelenlere teşekkür edip, böyle çok sayıda eser bırakan, şiirlerinde, gerek tasavvuf, gerek sevgi ve aşk olan, içinde, Karacaoğlan’dan, Yunus Emre’den, Pir Sultan’dan, Mevlana’dan yansımalar bulabileceğimiz geniş yelpazede eserler bırakmış bir zatın hemşerisi olmak gurur verici. Allah rahmet eylesin, keşke onu hayatta iken de tanıyıp, istifade edebilse idik. Allah hepimize hayırlı ömürler ve arkamızdan hayırla yâd edilecek hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin dedi.

Sonra yakın arkadaşı Hasan Hüseyin Erkan ise vefatından önceki vasiyeti niteliğinde, buraya defin edilme arzusunu anlattığı bir anısını paylaştı. Âşık Yaşar Gören de onu tanımanın kendisine kattığı hazzı anlatıp rahmetle yâd ediyorum dedi.

Âşık Yener’in küçük oğlu Nevzat o hep tanırlı olarak tanındı. Memleketi ile gurur duyardı. Ne mutlu ki bugün hemşerileri bugün burada onu yâd etmeye gelmiş, hepinize teşekkür ediyorum, dedi. Son olarak büyük oğlu M. Emin Yener ise onun yaşam felsefesini, şiirlerinde hangi duygu yoğunluklarının olduğunu anlatıp, şiirlerinden örnekler okudu. Gelenlere ve böyle anlamlı bir anma etkinliği tertip ettiği için Afşinder Başkanı Ahmet beye ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum dedi.

Anma etkinliği, kabir ziyaretine gelenlere üzerinde “Yolculuk var kabristana, Gidiyorum hoşçakalın. Ha bugüne ha yarına, Gidiyorum hoşçakalın…” dizelerinin de yer aldığı lokum ikram edilip, hatıra fotoğrafı çekilerek son buldu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co