Bulgur tanıtımına festival katkısı

Bulgur tanıtımına festival katkısı

Gastronomi dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na alınan Gaziantep’te, Türk mutfağının binlerce yıldır önemli gıdalarından olan bulguru tanıtmak için büyük bir etkinlik düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi ve Ticaret Borsası işbirliği ile Festival Park’ta düzenlenen etkinliğe, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, bulgur sanayicileri, gıda alanındaki akademisyenler, yemek uzmanları ve vatandaşların da katıldığı festivali değerlendiren Kolukısa Saffir Bulgur Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kolukısa, Anadolu’nun en doğal ve kutsal yiyeceği olan bulgurun 4 bin yıllık geçmişinin olduğunu söyledi.

Bulgurun her ne kadar yoksul yiyeceği olarak bilinse de aslında sağlıklı beslenmenin en önemli gıdalarından olduğuna dikkati çeken Kolukısa, “Türkiye bulgur üretiminin yaklaşık yüzde 70’i Gaziantep’te gerçekleşiyor. Dünyanın en eski buğdayının bu bölgede yetiştiği ve binlerce yılı aşkın bir süredir bulgur üretildiği göz önüne alındığında bu festivalin önemi ortaya çıkıyor” dedi.

Bakan Şimşek, Başkan Şahin, TİM Başkanı Büyükekşi ve GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu başta olmak üzere stantlarında kendi ürettikleri bulgurla hazırladıkları pilav, dolma, çiğköfte ve benzeri lezzetleri tattırdıklarını kaydeden Kolukısa, “Festival ilk kez düzenlendi ama ilgi büyüktü. Amacına ulaştı. Saffir Bulgur olarak bu tür etkinliklerin pazar genişletme hedefinin yanı sıra, toplumun sağlıklı beslenmesine katkı anlamında da önem taşıdığına inanıyoruz” diye konuştu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co