“Bulgaristan ve Litvanya’dan öğrenciler ilimize geliyor”

“Bulgaristan ve Litvanya’dan öğrenciler ilimize geliyor”

Tebessüm Derneği Başkanı Cevdet Alperen,

“Bulgaristan ve Litvanya’dan öğrenciler ilimize geliyor”

 

Tebessüm Eğitim, Kültür, Çevre ve Dayanışma Derneği’nin Kahramanmaraş’ı Avrupa’ya tanıtmak için “Orda bir köy var uzakta” projesi ile ilimize Bulgaristan ve Litvanya’dan öğrenciler geliyor.

Cornets Cafe’de basın mensuplarıyla bir araya gelerek 13 Nisan’da Bulgaristan ve Litvanya’dan öğrenciler geleceğini Kahramanmaraş’ı Avrupa’ya tanıtacaklarını söyleyen Tebessüm Kültür, Çevre ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevdet Alperen, “Tebessüm Eğitim Kültür Çevre ve Dayanışma Derneği’nin 2016 yılı Avrupa projesinde Bulgaristan ve Litvanya’dan iki grup öğrenci ilimize gelecekler. Projemizin adı: “Orda bir köy var uzakta” şeklinde planlandı. Bunun anlamı Avrupa birliği topluluğu içerisinde yaşayan insanları, Avrupa birliğine girmek için yıllardan belli uğraşan Türkiye’nin yapısını görmeleri için yapılmış bir projedir. Türkiye’nin bugünkü durumu nedir? Köylerdeki hayat nasıldır? Biz bu yapıyı Avrupa’dan gelen gençlere tanıtacağız” dedi.

Cevdet Alperen

“Orda bir köy var uzakta” projesinin planlamasını anlatan Cevdet Alperen, “Planlamamıza göre 9 tane köyümüz var. 9 köyümüzü bu gelen gençlerle gezeceğiz. Her köyde bir gün köylülerin yaşantılarını, yediklerini, içtiklerini, geçim şartlarını göstereceğiz. Projemiz 15 Nisan Kırım Mahallesine ile başlayacak ve 27 Nisan günü geziler son bulacaktır. Bulgaristan ve Litvanya’dan gelen gençleri burada bir gün kırsal yapısını gezdirerek, turistik yerleri varsa oraları, Köy halkının evlerini gezerek nasıl bir yaşantılarını olduğunu inceleyecekler. Türkiye’nin en önemli şehirlerinden olan Kahramanmaraş’ın köylerinin kültürel yapısını, Turistik yerlerini gezdireceğiz ve Avrupa Birliğine Türkiye’nin girmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co