Bu yatırım Kahramanmaraş’ta bir ilk!

Bu yatırım Kahramanmaraş’ta bir ilk!

  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü, kente ilkleri kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde destek almaya hak kazandığı ilan edilen ve meyve ayıklama, boylama ve paketleme işlemlerini yaparak katma değer oluşturacak olmasıyla daha önce bu alanda desteklenen tesislerden ayrılan “Şirikçioğlu Meyve Paketleme” yatırımı için imzalanan sözleşme ile ilk adım atıldı.

  TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü’ne 2017 yılının son çeyreğinde sunulan ve destek almaya hak kazanan başvuru sahipleri birer birer yatırıma başlıyor. Son olarak Şirikçioğlu Tarım Hayvancılık Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne ait “Şirikçioğlu Meyve Paketleme” projesini hayata geçirecek imzalar İl Koordinatörlüğü makamında düzenlenen törende atıldı. Göksun’da inşa edilecek tesiste, bölge ekonomisi için oldukça önemli olan elmanın boylanması, tasnif edilmesi ve paketlenmesi gibi işlemlerin gerçekleştirileceği ve böylece katma değer yaratılmış olacağı belirtilerek daha önce meyve ve sebze sektöründe TKDK tarafından desteklenen tesislerin sadece ürün muhafazasını amaçlaması nedeniyle bu yatırımın bir ilk olacağı ifade edildi.

  İl Koordinatörlüğü’nde düzenlenen sözleşme törenine Şirikçioğlu Tarım Hayvancılık Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ni temsilen katılan Hacı Ali Şirikçi,  bölge ekonomisinde ciddi  yeri olan bir ürünün hak ettiği değere ulaşması ve istihdama katkı yapması açısından önemli olduğunu düşündüğümüz bu yatırımı gerçekleştirmek adına atılan bu imzaların hem kendileri hem de Kahramanmaraş için hayırlı olmasını temenni ettikleri belirterek, destek almaya hak kazandıkları için mutlu olduklarını söyledi. 

  Bugüne kadar çeşitli sektörlerde önemli yatırımları desteklediklerini ifade eden İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan ise imza töreninin ardından şu açıklamaları yaptı: “ Daha önce meyve ve sebze sektörüne yönelik soğuk hava depolarının kurulumuna destek vermiştik. Bu sayede üreticilerimizin hasat sonrası kayıplarını önlememiz ve soğuk zinciri sağlayarak ürünün hak ettiği değeri buluncaya kadar muhafaza edilebilmesi mümkün olmuştu. Şimdi bugün sözleşmesini imzaladığımız bu tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte, ürünün ayıklanması, boylanması, tasnif edilmesi ve paketlenmesi gerçekleştirilerek katma değer oluşturulacaktır. Bu açıdan bir ilk olan bu yatırımı oldukça önemsiyor ve bir an evvel hayata geçirilmesini arzu ediyoruz.” dedi.

  Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde inşa edilecek tesisin yatırım bedelinin yaklaşık 4 Milyon Lira olduğu ve en kısa süre içerisinde yatırım sürecinin başlayacağı öğrenildi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co