Bu televizyonlar çıldırtıyor..

Bu televizyonlar çıldırtıyor..

Gazeteciyim, gazete okumak, kitap ,dergi okumak, interneti ve televizyon haberlerini takip etmek zorundayım.. kısaca günlük kendimi yenilemek zorundayım..

Bir gazeteci : Televizyondan, İnternet haberlerinden, Radyo Haberlerinden, Dergi ve Kitap okumadığı zaman neyin , nasıl olduğunu öğrenemez göremez, neticede bizde günlük öğrenerek sizlere bir şeyler yazıyoruz.. okumazsak neyi öğreneceğiz..?

Bu bağlamda sabah haberleri için televizyonu açtım: “Anne katili  evlat” Annesini bıçaklayarak öldürdü.. bir diğer haber peşinden: “Vicdansız Anne ölüme terk etti” 6 aylık bebeğinin apartman önüne bırakarak kaçtı.. bir başka haber : Nuri ne yaptın- 4 çocuğunu öldürdü, annesini öldürdü, kendi de en küçük oğlu ile 11 kattan atlayarak intihar etti 6 ceset habere bak be …! Habere bak be !.. ne moral kaldı ne neşe !..

Sabah sabah ne haber ?

Bizde ne moral kaldı, ne huzur kaldı, ne de neşe kaldı.. her şey birden bire karardı, moralim sıfır oldu..sabah sabah cinnet geçirmeye doğru yol alıyoruz : baktım ki televizyonu bizi çıldırtacak.. hemen kapadı verdim..

Kadın 4 yaşındaki çocuğunu evde bırakarak market’e gitmiş çocuk sobah ile oynayarak evde yangın çıkarmış, yanarak can vermiş: bu haberden bir ders alına bilir, toplum yararına olan bir haber.. Anne ve babaları çocukları evde yalınız bırakmayın mesajı veriyor..

Cinnet geçirerek 11 kattan aşağı çocuğunu atarak öldüren : babanın haberinde yararlanacak ne var.. topluma faydalı olan tarafı neresi ? artık bu haberlere devlet bir dur demeli, bu tür haberlere sansür getirilmelidir.. Bu haberi izleyen bir başka baba oda çocuğunu aşağı atar, oda cinnet geçirir , çünkü televizyonlar bunun alt yapısını oluşturuyor..

Biz gazeteciler konuşuruz: Türkiye de en az gazete satılan il Kahramanmaraş, Dünya da ise  Gazete, Dergi, Kitap okuma oranı nüfusumuza göre 70 sıradayız deriz ve eleştirmeye devam ederiz: Gazete okumayız, Kitap okumayız, Dergi okumayız, televizyon izlemeyiz, der de ahkam keseriz.. kesmesine de ya bu televizyon yayınlarına ne demeli..?

Ama kendimizi hiç eleştirmeyiz..Allah aşkına böyle haber olur mu ? Sabah sabah televizyonu açıyoruz geceden olan gelişmeleri öğrenelim diye felaket haberleri ile dolu..

Şu anda moralim sıfır..

İnternet yasası gibi : televizyon yasası da gözden geçirilmeli ve belli başlı olaylar ki , topluma yararı olmayan cinnet geçiren vatandaş haberleri yayınlanmamalı..

18 yaşındaki bir genç Annesinden para istemiş vermeyince öldürmüş, bu haber mi ? yoksa Türkiye deki diğer gençlere : Annenizden para isteyin vermezse öldürün mesajımı ? var !.. topluma faydası olmayan bir haber üstelikte toplumu kötü yönde yönlendiren bir haber..

Kadın doğum yapmış 6 ay bakmış , sonra ne sebeple bilinmez, bebeğini bir apartman kapısına bırakmış, önceden camii kapısına bırakılırdı , bugünlerde apartman kapısına bırakmışlar , bilinmez babası orada mı ? oturuyor ! sonra donmak üzere iken bulunarak polise teslim edilmiş.. bu haberin toplum yararına hangi tarafı var..?

Özgürlük demek, sapıklık demek değildir. Her özgürlüğün bittiği bir sınır olmak zorunda, benim evim benim özgürlük saham dışarısı değil , o halde bazı can sıkan haberlerin sansür edilmesi gerekir..

Haberlerle toplum geriliyor, belli bir yaşın üzerinde olan insanlar ise : Sıkıntı ve sitrese gelemiyor böyle olunca da hiç haber izlemiyor.. gazete almıyor, dergi almıyor, hiç haber izlemiyor.. bunun sebebi ise biz gazetecileriz..

Bize göre : Devletten önce yayın kuruluşları nasıl haber yaptıklarını bir gözden geçirmeli ve yaptıkları haberin ne kadar sevimli olduğuna bakmalıdır ?

Sabah sabah televizyonda 5 tane felaket haberi peş peşe verilince sinirlendim, moralim sıfır oldu ve televizyonu kapattım, belki duymamız gereken, bizim yararımıza olan haberlerde vardı , ama onlara bakamadım.. sonunu bekleyemedim.. biraz daha baksam cinnet geçireceğim..

Önce yayın kuruluşları bir kendine bakmalı sonra ise : Devlet bazı toplum yararına olmayan huzur bozan haberlerin yayınlanmasını yasaklamalı..

Bunun adı özgürlük olamaz, sapıklık olur, sapık haberi yayınlayan sapıkların haberi ile zamanını harcayan basın yayın kuruluşları da sapık kuruluş olur..

Çok isteyen varsa bir sapık kanal kursunlar orada yayınlasınlar.. bizden uzak dursun haberleri de bizde normal haberlerimizi izleyelim..

Güzel haberlerin yayınlandığı günlerde buluşmak dileği ile

İyi günler..
05 Mart 2014

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co