Bu israf bizi yıkacak!

Bu israf bizi yıkacak!

Yer ve Mekân isim vermek istemiyorum…

Bir ağabeyimiz bizi kahvaltıya çağırdı, sonra evde kahvaltı yapma yerine Açık Büfe kahvaltıya gittik…

Hava güzel, keyifli bir gün…

Kahvaltıya başladık… Hanım ve ben:  çocuklarıma dedim: “Yiyeceğiniz kadar alın, doymazsanız sonra yeniden kalkın alın”  ne olur, ne olmaz diye biz kahvaltı almadık… Çocuklardan kalan artan kısmını yeriz diye…

Bir süre sonra baktım… Çocuklar aldıklarını yiyorlar bende kendime kahvaltı aldım…

Yan masada bir moderne ablamız var…

Açık büfede ne kadar börek çeşidi varsa hepsinden birer tabak almış ki normalde 10 kişi yese bitmez…

Bende şöyle düşündüm: Her halde çok kalabalık bir aile! Oysa sonra 3 yaşında bir çocuk bir kocası birde kendi çıka geldiler… Kocaman masayı işgal ettiler… Merakla bekliyoruz, aldıkları börekten bir veya iki tane yedi…

Gerisi olduğu gibi çöpe gitti ki…

Bu karı ve kocanın masasından kalanla 20 Suriyeli kardeşimiz çok rahat doyardı…

İşletme sahibi ile görüştük:

Açık büfe yemek yemek bir kültür meselesi… Bunu bilen çok ancak böyleleri de maalesef ki geliyor, ne yapalım içimiz parçalanıyor ama yapacak bir şey yok, dedi.

Bende şuraya bir iki ayet ve hadisi şerif asın dediğimde nasıl olur? diye bana sordu… Bal gibi olur nasıl olmaz ki?

İsraf etmek haram!..

Araf Suresi 31. Ayet: Ey Adem oğulları, her mescide gittiğinizde süsünüzü tutunun, yiyin, için; ancak israf etmeyin, çünkü O,(Allah)  israf edenleri sevmez.

Sevgili Peygamberimiz (SAV) efendimiz ailesinde israf yapmamaya özen gösterilirdi.   Çünkü israf gereksiz yere harcamak, saçıp savurmaktır; bu nedenle Allah tarafından yasaklanmıştır. Allah’ın verdiği nimetlerden ihtiyacı kadar faydalanmak gerekir.

Peygamberimize (SAV)  efendimize göre, hangi konu olursa olsun, sınırı aşmak, ölçüsüz hareket etmek israftır. Yüce Allah da “Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz…” buyurarak israfı yasaklamıştır.

Peygamberimiz (SAV) çok sade bir hayat sürdürmüştür. O gençliğinde ve Hz. Hatice (r.anha) ile evlendikten sonra, ticaret yapmış ve varlıklı bir aile hâline gelmiştir. Buna rağmen o hiçbir zaman sade yaşantısını terk etmemiştir. Onun kıyafetleri, sade ve gösterişten uzaktı. Ev eşyaları konusunda da israftan sakınırdı. Onun evine, ihtiyaç olmayacak eşyalar satın alınmaz, ihtiyaç olan eşyalar kullanılırdı. Yiyecekler konusunda da israftan sakınılırdı. Evdeki ekmek artıkları atılmaz, mutlaka değerlendirilirdi. Yemekler israf edilmez, sofrada fazla çeşit bulundurulmazdı. Kızı Fatma (r.anha)’nın düğünü çok sade olmuş, lüks ve israftan kaçınılmıştır.

Sevgili Peygamberimiz bir nehirde ve Denizde bile abdest alsanız suyu israf etmeden kullanır buyurarak :“Evet, akan bir nehrin kenarında bile olsan, normal bir miktarın üzerinde su kullanman israf olur.” buyurur.

Efendimiz Sevgili Peygamberimiz (SAV) :” Kibirsiz ve israf etmeden yiyiniz, içiniz, giyiniz ve sadaka veriniz.”

Sevgili Peygamberimiz (SAV) efendimiz: “Ademoğlu, karnından daha şerli bir kap doldurmamıştır. İnsana belini doğrultacak birkaç lokma yeter. Yemek yediği zaman, midesinin üçte birini yemeğe, üçte birini içmeğe, üçte birini de nefes almaya ayırsın.”

Giyim-Kuşamda İsraf

 

Cimrilik kötü olduğu gibi israf da kötüdür… Kişilerin giyim-kuşamları malî imkânlarıyla kendisine verilen nimetlerin belirtisini üzerinde hissettirmesinin Allah’ın hoşuna gideceğine işaret etmiştir. Ayrıca huzuruna pejmürde kıyafetle gelen varlıklı birini, “Allah, kulunun üzerinde nimetin görülmesinden hoşnutluk duyar.” Buyurarak israf dan kaçınılmasını istemiştir..

Zamanın israfı

İnsan için en değerli mefhumlardan birisi de zamandır. Çünkü her şey zaman içinde var olmakta, gelişmekte ve yine zaman içinde yok olmaktadır… Zaman israf da çok önemlidir… Saat 13.00 gelirim diyor 15.00 de geliyorsanız, karşıdaki kişini bir saatini çalmışınız demektir… Bu da israf dır ve haramdır..

Sözün özü: Yiyin için fakat israf etmeyin, Açık büfe yemeklerde yüzde kalkıp yemek alın ancak bir gram çöpe ekmek atılmasına müsaade etmeyin, buna sebep olmayın… Yiyeceğiniz kadar alın, doymazsanız bin defa kalkın alın yiyin size kimse bir şey demez, ama aldığınız yiyecekleri sofrada bırakırsanız hem ayıplarlar, görgüsüz biri olduğunuzu söylerler hem de haram işlemiş olursunuz…

Yemek yiyelim derken, Cehennem ateşi kazanırsınız!..

Bu israf bizi yakacak- sonunda cehennem görülüyor…

İyi günler…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co