BOŞ KONUŞMAK

BOŞ KONUŞMAK

 

Çok konuşmak, hele hele gereksiz konuşmak yüce dinimiz tarafından yasaklanmıştır.  Tıpkı bunun gibi, anlamsız, içi boş yazı, şiir, dizi, film, romanlarda aynı kategori içine girer diye düşünüyorum.  Bu gün boş konuşma(malayani) konuşmak üzerinde duracağım. Çoğumuz bu hatayı yapıyoruz, bundan dolayı da günaha giriyoruz.

Bu konuda önce sizinle Hz. Davut ile Hz. Lokman arasında geçen kısa bir hikâyeye paylaşıp, ardından hadis ve ayetlerle konunun ne kadar önemli olduğunu anlatacağım. Hazret-i Lokman Allah’ın veli kullarından, güzel konuşan, hikmet sahibi Salih bir kişiydi.  Kur’an’da ondan övgüyle bahsedilmektedir. Davut (as) güzel sesli idi. Hitabeti de öyle etkili…

Kendisi şöyle buyurmuştur; “Dört yerde dört şeyi korumak, iki şeyi unutmamak, iki şeyi de unutmak gerekir. Korunacak şeyler: Namazda gönül, halk içinde dil, yemekte boğaz, el evinde göz. Unutulmayacak şeyler, Allah’ın büyüklüğü ve ölümdür. Unutulması gerekenler de, birine ettiğin iyilik ve sana yapılan kötülüktür.

Hz. Lokman bir gün Davud Aleyhisselâm’a uğradığında, onun demirden halkalar yapıp birbirine geçirdiğini görmüş. Bunun ne olduğunu merak edip sormak istemişse de, konuşmak yerine susup sabretmiş. Biraz sonra Davud Aleyhisselâm demir zırhını tamamlayıp üstüne giyince işin aslı anlaşılmış. Hz. Davud ona dönerek:

– Bu elbise savaşta darbelere engeldir, demiş.

Bu olaydan hemen sonra, orada bulunanlar, kendisine bir özlü söz de siz söyleseniz deyince; Hz. Lokman(as), susmaktan ders çıkarmadınsa, konuşmaktan ders alamazsın buyurmuş. 

 

KONUŞMA, AĞZINA TAŞ KOY

Efendimiz(sav); “ Dil yırtıcı bir hayvan gibidir, serbest bırakılırsa sahibini parçalar. Sükût eden, hataya düşmekten, yalandan, dedikodudan, söz taşımaktan, kendini övmekten, boş konuşmaktan ve daha birçok dil afetlerinden kurtulur.

Çok konuşanın dili sürçer, kalbi kararır. Kalbi kararan da, hata üstüne hata yapar ve kalp kırar da farkında bile olmaz. Diline sahip olan, dinini korur.

Çok konuşan hata eder. Eshab-ı kiram hep hayır konuştukları halde, yanlış konuşmak için değil, belki boş bir söz söyleriz diye sükut ederlerdi. Hz. Ebu Bekir, ağzına taş koyar, (Başa gelen bütün felaketler bundan gelir) buyururdu.

En zararlı şey

Allah’ü Teâlâ boş konuşanları sevmez. Boş konuşmak böyle olunca, zararlı konuşmanın felaketini düşünmelidir!

 

BÜYÜKLER’DE AYNI KONUDA ISRARLI

Atalarımız, söz gümüşse, sukut altın der. Az yemek, az uyumak, az konuşmak insanın kalitesini artırır. Hayır İhsan Vakfı Başkanı Ömer Paksu hocamın uzun yıllar derslerine katıldım. O, Bediüzzüman’dan nakille; “ Bu devirde bir insan dilini tutar, namazını da kılarsa, inşallah! Cennete gider” buyurmuşlar.

Durup dururken, bunları niye yazdım?

Hafta sonu Çarşıya inmiştim ki, başım yerde bu hadisleri düşünüyordum; “ Yerin altı, yerin üstünden hayırlı olacak, günler geldi mi acaba? Diye düşündüm.

İnsanların çok değiştiğini, güvenilir insan sayısının giderek azaldığını müşahede ettim.

Hani derler ya “Dilin kemeği yok”

Ya da ağzı olan konuşuyor.

Yapmayın be kardeşim, iftira ve gıybet en büyük günahlardandır.

Namuslu bir insana veya kadına bir iftirada bulunsanız, yıllardır yaptığınız güzel ameller silinip gider.

Konuyu Kuran’dan iki ayetle tamamlayalım; “Ey Rasûlüm! Kullarına söyle ki, sözün en güzelini konuşsunlar (ki kimsenin kalbi kırılmasın. Çünkü şeytan aralarını bozar. Gerçekten şeytan insanın apaçık düşmanıdır.”

Allahu Teâlâ mü’minlerin sıfatlardan birini şöyle beyan etmiştir: “Onlar ki, boş (sözden) ve faydasız işten yüz çevirirler.” İnanın bu sözleri yazdıktan sonra, yazımın neresinde bir boş söz yazdım diye aranıp, durmaya başladım.

Ne diyelim Rabbim, dilini tutanlardan eylesin.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co