Bölge İllerdeki Gazeteciler Erdemli’de buluştu

Bölge İllerdeki Gazeteciler Erdemli’de buluştu

Erdemli Belediyesi bu yıl ikincisini düzenlediği Yerel Medya günleri (II) etkinliği, Erdemli’ye bağlı Kızkalesi’nde ve Erdemli’de düzenlenen bir dizi etkinlikler çerçevesinde gerçekleştirildi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, toplam 7 ilden yaklaşık 150 kişinin katıldığı büyük organizasyonda Erdemli Belediyesi’nin konukseverliğine ve yerel basının önemine vurgu yaptı.

Kızkalesi Yerel Medya Günleri (II) etkinliği bu yıl da Erdemli Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kızkalesi’nde gerçekleştirildi.

mersin-14

Etkinliğe Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis illerinde yayın hayatını sürdüren yerel radyo, televizyon, gazete, dergi ve internet haber sitesi temsilcileri ile proje kapsamındaki illerin gazeteciler cemiyeti başkanları katıldı.

mersin-15

Etkinlik çerçevesinde Erdemli Belediyesi, Ortadoğu Gazetesi Yazarı Şükrü Alnıaçık ve CNN TÜRK Televizyonu haber sunucusu Burak Törün’ü yerel basın mensuplarıyla buluşturdu. Etkinlik paydaşlarından olan üniversitelerden akademisyenlerin de katıldığı etkinlikte katılım gösterenlerin memnuniyeti gözlemlendi. Bu kapsamda, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Taylan ve Yrd. Doç. Dr. Recep Ünal, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesinden Prof. Dr. Sedat Cereci ve Yrd. Doç. Dr. Tülay Atay Avşar, Çukurova Üniversitesi İletim Fakültesinden Doç Dr. Onur Dursun ile Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesinden Öğretim Üyesi Aynur Sarısakaloğlu projede hem seçici kurul üyesi hem de çalıştay yöneticisi olarak görev alarak, gazetecilerle bir araya geldiler. 3 gün süren programın il gününde yerel basının sorunlarına ilişkin “yeni medya ve nitelik sorunu” başlığında Kilikya otelde bir çalıştay düzenlendi. 3 saat süren çalıştay öncesinde Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Türkiye’de belediyeler arasında ilk defa kendilerince yapılan bu projeye destek veren proje ortaklarına plaketlerini takdim etti.

mersin-1

ERDEMLİ BELEDİYESİNİN KONUKSEVERLİLİĞİ

Programın ikinci günü Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’nun hizmet sunumuyla başladı. Belediye tanıtım filminin izlenmesinden sonra yaptığı konuşmada Başkan Tollu, bu başarılı hizmetlerin sırrını anlattı. Erdemli Belediyesinin kendi emsalleri arasında hizmet üretmede Türkiye’nin en güçlü belediyelerinden birisi olduğuna vurgu yapan Tollu, bu proje kapsamında ağırlamaktan onur duydukları yerel medya mensuplarına tek tek teşekkür etti. Amaçlarının bölgede yerel medya mensuplarının tanışıklıklarını arttırmak, yerel medyanın nitelik sorununa katkıda bulunmak, yerel medyanın önemine işaret etmek ve bunun yanı sıra Erdemli’nin konukseverliğini göstererek dünya incisi Kızkalesi’ni tanıtmak olduğunun altını çizen Tollu, emeği geçen herkese teşekkür etti.

mersin-13

BAŞKAN MÜKERREM TOLLU’DAN ÖRNEK EV SAHİPLİĞİ

Belediye Başkanı Tollu’dan sonra Ortadoğu Gazetesi Yazarı Şükrü Alnıaçık yerel medya mensuplarıyla bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşisinde yerel medyanın sorunlarının Türkiye’nin meseleleri ile harmanlanarak değerlendirilmesi ve bu çerçevede çözüm önerileri getirilmesi gerektiğini kaydeden Alnıaçık, sorun olan her konuda olduğu gibi yerel medya konusunda da ciddi reformlara ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Söyleşinin ardından Başkan Tollu, konuklarına Kültür Merkezinde bulunan Mediteras restoranda öğle yemeği ikram etti. Yemeğin ardından program yine Kültür Merkezinde CNN TÜRK haber sunucusu Burak Törün’ün söyleşisiyle devam etti. Törün yaptığı esprili sunumuyla katılımcılarla iyi bir iletişim kurarak önemli bilgiler aktardı.

Ulusal Medyanın Yerel Medyaya bakış açısı, yerel medyanın sorunları gibi konu başlıkları altında konuşan Törün, medya mensuplarından gelen soruları da cevapladı.

Söyleşilerin ardından medya mensupları, Erdemli Sahil Bandı ve Ayaş Antik Tiyatro’da düzenlenen gezilere katılarak fotoğraf çektirdiler.

mersin-17

BAŞARIYA VERİLEN ÖDÜLLER!

Programın akşam bölümü Barbarossa Otel bahçesine düzenlenen akşam yemeği ve ardından ödül töreniyle devam etti. Ödü törenine Erdemli protokolünün yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Milliyetçi Hareket Partisi Erdemli İlçe Başkanı Bekir Özsu, Kızkalesi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, Kilikya Otel Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kale,  Belediye Meclis Üyeleri Şaban Dölek, Şevki Şevk ve Ali Yön, Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları Halil Metik, İsmet Erdoğan ve Halim Gürsoy ile muhtarlar da katılım gösterdi.

mersin-16

Gecede konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, yerel medya mensuplarını bir araya getirerek onların sorunlarına çözüm arayışında bulunan ve bu anlamda kendi memleketini ve dolayısıyla Kızkalesi’nin tanıtımına katkı sunan Erdemli Belediyesine ve Başkan Mükerrem Tollu’ya teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi.

mersin-22

Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi ve Erdemli Belediyesi olarak bölgede çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, katılım gösteren tüm akademisyenlere, cemiyet başkanlarına, gazetecilere ve projede emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinliğe vermiş olduğu katkıların anısına Başkan Kocamaz’a teşekkür plaketi takdim etti. Ödül töreninde diğer proje paydaşları da plaketlerini Kocamaz ve Tollu’nun elinden aldılar.

mersin-23

Yılın enlerinin seçildiği yarışmada ödül alanlara ödülleri takdim edildi. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl 34 olan başvuru sayısının bu yıl 69’a çıktığı ve önümüzdeki yıl en az 3 katı bir katılım büyümesinin hedeflendiği vurgulandı. Seçici Kurul Üyelerinin üniversitelerin iletişim fakültelerinde görev yapan akademisyenlerinin oluşturduğu ve bu yıl toplamda 27 kategoride ödüllerinin dağıtıldığı gecede ödül alanların isimler şunlar olarak açıklandı: Yılın yerel gazete muhabiri Mersin İmece gazetesinden Meltem Ahatoğlu, Yerel Gazete Söyleşisi dalında Hatay İskenderun Asi Haber gazetesinden Sabriye Güler, Yerel Gazete Mizanpajı dalında Mersin Haber Postası gazetesinden Ender Can Kayıhan, Yerel Gazete Spor Köşesi dalında Adana Günaydın gazetesinden Hüseyin Sundur, Yerel Gazete Haber Fotoğrafı dalında Osmaniye Kınık Gazetesinden İbrahim Emül, Yerel Gazete Haberi dalında Hatay İskenderun Ses gazetesinden Akın Bodur ve Yeni Mersin gazetesinden Seyrani Soluğan, Yerel Gazete Spor Muhabiri dalında Mersin Akdeniz gazetesinden Mehmet Selvi, Yerel Dergi Kapak Tasarımı dalında Mersin Mezitlim dergisinden Şahin Yıldırım, Yerel Dergi Haber Fotoğrafı dalında, Yeni Adana dergisinden Ömer Üney, Yerel Dergi Söyleşisi dalında Hatay Güney Rüzgarı Dergisinden Mehmet Ali Solak, Yerel Dergi Muhabiri dalında Fashion Vip Adana dergisinden Zafer Şahin, Yerel Dergi Ekonomi Köşesi dalında Adana Medya Vizyon dergisinden Jale Karaşahinoğlu, Yerel Dergi Araştırma İnceleme köşesi dalında Adana Home Consept  dergisinden Nazire Hiçyakmazer, Yerel medya karikatürü dalında Günaydın Adana gazetesinden Kudret Sönmez, İnternet Haber Sitesi dalında

mersin-19

Kahramanmaraş haberi internet sitesinden İsmail Koyuncu, (adına Kimlik Gazetesi sahibi Mehmet Fiskeci) İnternet Sitesi tasarımı dalında Kahramanmaraş Medya Gazetesi haber sitesinden Halil Hınaz, Kahramanmaraş Yorum Gazetesi sahibi Kerem Akçakale, Televizyon Spor Programı dalında İçel TV Ön Libero Programı (Hasan Doğan, Muharrem Çağatay, Mehmet Altınbakır), Televizyon Kültür Sanat Programı dalında Mersin Kanal 2000 TV Nedensiz Programı (Riyadhan Kartal), Televizyon Haber Programı dalında Kanal 33 Gündemin Nabzı (Fatih Alkar), Televizyon Haber Programı dalında Mersin Sun TV’den Aziz Avcı, Televizyon Erkek Haber Sunucusu dalında Kahramanmaraş Aksu TV’den Murat Eğridağ, (adına Aksu TV Genel Müdür Yardımcısı Erol Öner), Televizyon Haber Görüntüsü dalında Adana Koza TV’den Murat Yonat, Yerel Radyo Programı dalında Mersin Radyo Ülkü Yerel Gündem Programı (Serkan Tultak, Zerrin Uyar) ödüllerini aldılar.mersin-18

SENEYE TEKRAR GÖRÜŞMEK, BULUŞMAK ÜMİDİYLE

Etkinlikte ayrıca Mersin Kanal 33 TV’den Duygu Canova Jüri Özel Ödülüne, Osmaniye’den Gazeteci Yazar Murat Bardak Emek Ödülüne ve CNN TÜRK Haber Sunucusu Burak Törün de Onur Ödülüne layık görüldü.

Etkinlik sonrasında tüm katılımcılar organizasyondan ve etkinliklerden ve konukseverliklerinden Erdemli Belediye Başkanına ve proje yönetici belediye Basın Yayın Müdürü Adem Arslan’a teşekkür ettiler. Yapılan açıklamalarda önümüzdeki yıl üçüncüsü düzenlenecek olan etkinliğe katılımın çok daha fazla olacağının tahmin edildiği belirtildi.

Kahramanmaraş’tan Kimlik Gazetesi sahibi Mehmet Fiskeci, Aksu Tv. Genel Müdür Yardımcısı Erol Öner, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Sayın, Medya Gazetesi sahibi Halil Hınaz, Yorum Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Kerem Akçakale, Yine Medya Yazı İşleri Müdürü Deniz Doğan,
Manşet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mahmut Beyaz, Haberma site sahibi Mustafa Alyaz, Pazarcık Gazetesi sahibi Şahin Efe, Yinehaber Gazetesi muhabiri Niyazi Kara, haber344 internet sitesi sahibi Gökhan Dökücü, İstiklal Gazetesinden Barboros Burak Vanlı ve Radyo Fresh spikeri Ejder Dilber katıldı.

mersin-24

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co