Bolat; “Germenicia adıyla markalaşma da ilerliyoruz”

Bolat; “Germenicia adıyla markalaşma da ilerliyoruz”

Şehrin en büyük Alışveriş ve Sosyal Yaşam Merkezi olan Piazza AVM’de Kahramanmaraş’tan doğmuş Şehrin Hediyelik Markası, ‘’Germenicia Hediyelik’’ İşletme sahibi Mutlu Bolat, artık ulusal firmalarla yarışmak istediklerini belirterek, yetkililerden yerel firmalara sahip çıkmasını istedi.

Her defasında Kahramanmaraş için ne yapılması gerekiyorsa elini taşın altına koyan Bolat, yerel firmalar ve şehir ekonomisi hakkında açıklamalarda bulundu.

“Hedeflerimize Ulaşıyoruz”

Germenicia firması olarak tarihi ayakta tutmaya çalıştıklarını kaydeden Bolat konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz ilk yola çıktığımızda hedefimiz şehrimizin tarihteki isimlerinden de bir tanesi olan markamız (Germenicia) ismini hem şehrin markası olsun hem antik kentimizin daha çok bilinirliği ve de duyulması noktasında adım adım ilerleyerek hedefimizi kısa vade ve uzun vade zaman sürecine yaydık. Bu süreçte ilk girişimimizi Kahramanmaraş’ın ekonomideki can damarı kapalı çarşıda ikinci girişimimizi ise birçok markanın da içinde barındığı yine şehrin cazibe ve sosyal merkezi olan Piazza Avm içerisinde Kahramanmaraş’ın markası Kahramanmaraş’ı temsil ederek yerimizi aldık.  Amacımız Avm’de yer alarak birçok ulusal markanın da içerisinde bizde varız bizde buradayız diyerek markalaşma ve de kurumsallaşma yolunda ilerliyoruz. Mevcut konseptimizi daha genişleterek zaten var olan el sanatları, sanatsal ürünler, Kahramanmaraş hatıra ürünleri, çini sanatı ürün adige & Çerkeş – alevi& Bektaşi ürün gruplarımızı daha da genişleterek tüm hediyelik ürünler, gümüş takı ürünleri, Kahramanmaraş bakırcılığı, Kahramanmaraş ceviz oyma ürünlerini de katarak daha çok müşteriye ulaşmayı hedefliyoruz.”

“Ulusal Firma Olma Yolunda İlerliyoruz”

Sektörün sürekli değişken olduğunu ve bu değişime ayak uydurmak için bazen zorlandıklarına dikkat çeken Bolat: “Bir taraftan bakıyorsunuz, kalıplaşmış klasik ürünler var, onları takip etmek tutmak ve tedarik etmek zorunda kalıyorsunuz. Diğer taraftan baktığımızda şuan ki günümüze ayak uyduracak çağdaş ürünler yeni trend ürünleri bulundurmak ve her müşteriye cevap vermek zorundasınız. Çünkü her gün bu sektörde özellikle perakende sektöründe yeni bir şey öğreniyorsunuz. Sonu yakalayamıyorsunuz, yakalamakta mümkün değil.  Tedarik noktasına geldiğimizde ise başta her gün artan imalat maliyetleri yanı sıra ithal ürünlerde artan gümrük vergisi ile ister istemez fiyatlara etki ediyor ama biz bunu müşteriye yansıtmadan kendi içimizdeki karlılıktan feragat etmek zorun kalıyoruz. Buda ister istemez bizleri ekonomik açıdan zora sokuyor. Her defasında önce Kahramanmaraş önce Kahramanmaraş diyoruz. Çünkü bu şehir sevdamız gecemiz gündüzümüz. Bu şehri bu ülkede olsun yurt dışında olsun duyuralım. Bir şekilde duyuralım gündemde tutalım her zaman bu nedenle bir takım değerlerimiz var markalarımız var olsun tabi ki olacak neden bunlar arasında antik kentimizin adı (Germenicia)’da olmasın ki bunun için çok zamana ve de çok çalışmaya ihtiyaç var. Birçok sınıfta marka tescili bize ait olan markamız Germenıcıa’nın ayrıca web site domain kullanım hakkı da firmamıza ait olup yanı sıra sosyal medyada Germenicia markamızı hep gündemde tutmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Turizm Canlandırılmalı”

Şehrin turizminin çok yavaş ilerlediğine de değinen Bolat şunları söyledi: “Bu şehirde çoğu zaman birçok şey konuşuluyor, ortak çalıştaylar yapılıyor, maalesef özeleştiride bulunmamız gerekirse sadece konuşulmaktan öteye gidemiyoruz. Her defasında rafa kaldırılıyor iş dünyasının esnafın birçok beklentisi var ama bir şeylerin eksikliği var. Bu şehirde potansiyeli yüksek Türkiye ekonomisindeki yeri tartışılmaz bir şehirde yaşıyoruz ama eksiliği içimizde aramıyoruz kabullenemiyoruz. Heyecan lazım, fitilin bir yerden ateşlenmesi lazım düşüncesindeyiz. Bu bağlamda özellikle büyükşehir belediyemize ve de Dulkadiroğlu belediyemize büyük iş yükü düşmektedir. Beklemeye gerek kalmadan biran önce çalışmalara başlanmalıdır”

‘’600 bin Nüfusu Şehir Merkezine Çekmeliyiz ‘’

Şehrin kuzeyinde 600 bin nüfuslu bir potansiyel varken maalesef ekonomik anlamda biz bunun hiçbir şeyinden yararlanamıyoruz. Afşin-Elbistan-Ekinözü-Nurhak dörtlüsü ekonomik ihtiyaç ve taleplerini bilenen bir gerçekle Malatya-Sivas-Kayseri karşılarken bu yönü şehrimize Kahramanmaraş’a döndürmeliyiz” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co