Bizim Basın !..

Bizim Basın !..

Bizim Basın !..

Soma da ki maden kazasında bizim basın büyük bölümü sınıf geçerken, bir bölümü maalesef sınıfta kaldı..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Televizyon kanalları ve internette yumruk attığı öne sürülen Taner Kuruca : “Başbakan bana vurmadı , beni korumaların arasından çekerek aldı beni korudu ! “ diyor..

Soma Holding yönetim kurulu Başkanı Alp Gürkan’dan ilk defa kameralar karşısına geçti olayın iç yüzünü anlattı… Toplantıda gergin anlar yaşandı, sebebi ise basın birilerinin avukatlığını yapması olarak göze çarptı. bizim gazeteciler avukat, hakim , savcı gibi hareket ettiler..

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve şirketin İnsan Kaynakları Direktörü Celalettin Gökaşan ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Hemen şunu açık ve net söyleyim ki : Bunlar da ya  Peygamber sabrı varmış yada 4 günlük uykusuzluğun yorgunluğun bitkinliğin yorgunluğu diyeceğim..

Kömür’ün alınarak bittiğini yeni sahada kömür havzası açımı ve yaşam odası yapımın devam ettiğini  ifade eden Gürkan “Yenisini hazırlıyorduk” diyerek doğruları söyledi ve sebebi belli olmayan bu olayda yaşam odasının da bir işe yaramayacağını herkesin olduğu yerde öldüğünü söyledi.

Eski kömür sahasındaki Yaşam odalarının bir işe yarayamadığını, içerdeki gaz sebebi ile bir nefesde insanların öldüğünü dile getiren Alp Gürkan maden ocağında yaşam odası olup olmadığıyla ilgili soruya, “Yaşam odası kapatılmıştı, yenisi hazırlanıyordu. Eğer patlama 3 ay sonra olsaydı yaşam odası bitmiş olacak ve kimse ölmeyecekti.” şeklinde cevap vermesini bile saptırdılar..

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, “Vicdanım feci derecede kötü durumda. Bu arkadaşlar senelerdir benim yeraltında çalıştığım arkadaşlar. Bunların ölümlerinin bende ki vucut kimyamı bozulduğu gibi  muazzam büyük bir infial var.

Bu konuşması üzerine bizim gazeteci: Vicdanınız rahat mı ? diye soruyor..

3 günden beri buradayım uyku uyumadım ?

Buraya gelirken, Maden de ölen arkadaşlarımın geride kalan çocukları ve eşleri için bir site kurulması, tüm okul masrafları bizim tarafımızdan karşılanması, bunun için daimi olması için bir vakıf kurulması için talimat verdim..

SGK vereceği hariç bizde gerekeni yapacağız ! diyor ama dinleyen gazeteciyi getir..

Bir gazetecinin “Sizin firmanız yüzünden Türkiye Cumhuriyet Devleti’nde 3 gün yas ilan edildi, Türkiye Cumhuriyeti’nde 10 Kasım’dan 10 Kasım’a bayrak yarıya indiriliyor. 17 Ağustos depreminde 3500 kişinin ölmesine rağmen Türkiye’de bayrak yarıya indirilmedi, sizin ve sizin birlikte olduğunuz insanlar tarafından bu ülkede üç gün yas ilan edildi. Hepimizin mutlaka çoluk çocuğu var eve gittiğiniz zaman kafanızı yastığa rahat koyabiliyor musunuz? vicdanınız rahat mı?” şeklindeki sorusu üzerine Gürkan, şunları söyledi:

Gürkan : “Bakın benim vicdanım feci derecede kötü durumda. Bu arkadaşlar senelerdir benim yeraltında çalıştığım arkadaşlar. Bunların babaları da benim mesai arkadaşım biz bir aileyiz.. ben aile fertlerimi kaybettim..

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, “Ciğerimiz yanıyor. 3 gündür hepimiz uykusuz güçlükle konuşabiliyoruz. Elim bir kaza sonucu canımızı, ciğerimizi, çalışanlarımızı kaybettik. Yaralılarımız var. Başta çalışanlarımızın aileleri olmak üzeri tüm milletimizin başı sağolsun. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.” dedi.

76 yaşında bir jeoloji mühendisi olduğu bilgisini veren Gürkan, şöyle devam etti: “49 senedir bu mesleğimin içinde jeolog olarak başlayıp maden işletmeciliğiyle devam ettim. 1984’ten itibaren Soma bölgesindeki küçük bir kömür maden işletmesini alarak hayatıma maden işletmeciliğiyle devam etme kararı aldım. 84’ten yılından bugüne kadar geçen yaklaşık 30 sene zarfında 150-200 kişinin çalıştığı küçük bir işletmeden 6.000 kişi civarında çalışan büyük bir işletmeler grubuna dönüştük. Madencilik hayatım boyunca öncelikle önem verdiğim tek şey elde etmiş olduğum gelirlerin tümünü işletme yapmış olduğum madenlerin geliştirilmesinde, çalışan arkadaşlarımın hayat standartlarının yükselmesinde ve bu işletmelerde her türlü kazanın, her türlü benzer olayların en askeriye indirilecek düzeyde ileri teknolojinin uygulanması için harcadım.”

Nasıl olduğunu da anlamamıştım. Trafo patlaması deniliyordu. Başka şeyler deniliyordu. 40 senelik hatta 49 senelik bütün hayatını maden işletmelerinde geçirmiş bir fiil yerin altında çalışan arkadaşlarımla beraber çalışmış, onların çoğunu oğlum gibi, kardeşim gibi görmüş bir insan olarak böyle bir trafonun patlayabilmesinin imkansızlığını düşünüyordum.

Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru da, “Öncelikle hepimizin başı sağolsun. Madende elim bir kaza yaşadık. 25 yıldır burada çalışıyorum. Maden mühendisiyim. Bu kaybettiğimiz insanların çoğunu şahsen tanırım. Ve çok büyük bir acı içindeyim. Bu işletme 1990 yıllarında Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından kurulan bir işletmeydi. TKİ kamu bu işletmeyi uzun yıllar çalıştırdı. Burayı tam mekanize olacak şekilde düşündüler. Dünyadaki en modern sistem olarak dizayn ettiler. Bunun için Çin’den ekipler getirildi. Daha sonra burada özelleştirme kapsamında ihale yapıldı. Bu ihaleyi 2006 yılında Park Enerji kazandı. Duayenlerden biridir. O arkadaşlar iki sene çalıştılar. Ticari olarak Alp Bey’le anlaşarak TKİ rızasıyla bir geri aldık burayı” dedi.

Kazanın sebebiyle ilgili kararı bilirkişilerin vereceğini kaydeden Doğru, “Biz sonuçta cenazeleri aldıktan sonra bilirkişiler gelecekler ve en doğru onlar söyleyecekler. Bu kaza bizim 140 kotunda dördüncü bant anayolda meydana geldi. Burada tespit edilmesi mümkün olmayan bir kızışma oldu. Havamızda aşırı bir hız var burada. Buradan meydana gelen kızışmanın ani bir şekilde göçmesi sonucunda. Korlar çabuk bir şekilde yangını şiddetlendirdi. Trafoyla alakası yok. Şu anda o noktaya ulaşıldı. Meydana gelen kazanın trafo ile bir ilgisi yok” dedi.

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Eynez İşletmesi Müdürü Akın Çelik, “Hiçbir ihmalimiz yok. Hepimiz canla başla çalıştık. Ben de 20 yıldır böyle bir olay görmedim. Biz bir tane insanın tırnağına zarar gelmesine izin vermeyecek bir firmayız.” dedi.

Madende daha önce çıkan bir yangının kapatıldığı iddiasına ilişkin soru üzerine Çelik, “Madencilikte yangın dünyanın her yerinde karşılaşılacak olaylardır. Bu teknik bir olaydır. Bir yangın nasıl söndürülür, nasıl kapatılır hepsini bilen insanlarız. Kurtarmanın son aşamasında buradaydım. Kömür madenciliğinde bir yangın çok basit bir şekilde söndürülebilir, büyükse ilave önlemlerle komple kapatırsınız, içine suyu külle karıştırıp enjekte ediyoruz. Komple dolduruyoruz, 1 gram boşluk kalmayıncaya kadar. Burası neresi olursa olsun hiç fark etmez. Yangın varsa en doğru yöntem külle doldurmaktır. Biz bu ocakta tam mekanize dediğimiz 20 milyon liralık malzemeyi biz üç defa gömdük.” cevabını verdi.

Çelik, “Metan gazı ile ilgisi yok. Çünkü orası ocağın temiz hava girişi. Temiz havanın içinde metan gazı olmaz.” dedi.

Çelik, kazanın nasıl olduğu şeklindeki soruyu ise, “Biz de bilmiyoruz, sizin kadar biz de merak ediyoruz. Biz de araştırıyoruz. Şimdiye kadar böyle bir şeye rastlamadık. Biz de bu sorunun cevabını arıyoruz. Fakat biz insanların hayatını kurtarmak için 3 gündür uyumuyoruz. Ben de 3 gündür yer altındayım.” şeklinde cevapladı.

Çelik, şunları ifade etti: “Ocak içinde sensorlar var, sensorlardan gelen değerler var. Ocakta her yeri gezen mühendislerim ve nezaretçilerim var. Böyle bir şey hissedilmedi. Ben çalıştığım iş yerindeki mühendislerim buna izin verebilir mi? Önceliğimiz insanları çıkarmak.”

Çelik, “Esas problem bu olayın 3-5 dakika içinde gerçekleşmesi. Olay gerçekleşiyor ve yüksek yoğunluklu gazın çalışan üretim noktasını doldurması 3-5 dakikada gerçekleşti.”

Çelik, ardından madende yapılan çalışmaları maden haritası üzerine anlattı.

Çelik, başka bir soruya da, “Yoğun dumanın işçilerin yollarını kapatması ile ilgili bir sıkıntı oldu. Görüş mesafesi düştü. Ben çalışan arkadaşların içindeydim.” cevabını verdi.

“Kazanın hala neden gerçekleştiğini bilmiyoruz. O bölgeye daha ulaşamadık. Ondan sonra oturup düşüneceğiz.” diyen Çelik, “İhmal var mı?” sorusunu şöyle cevapladı: “Hiçbir ihmalimiz yok. Hepimiz canla başla çalıştık. Ben de 20 yıldır böyle bir olay görmedim. Biz bir tane insanın tırnağına zarar gelmesine izin vermeyecek bir firmayız.”

“780 kişilik personel listesini paylaşır mısınız?” sorusunu da Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru cevapladı. Doğru, “Bu olayın başında bakanımız var. Onlar ancak bakan beyin izni ile…” dedi.

İnsan Kaynakları Müdürü Celalettin Gökaşan ise, küçük yaşta işçi çalıştırıldığı iddialarına ilişkin, “Kemal Yıldız diye bir işçimizin olmadığını tespit ettim. ‘Yıldız’ soyadlı kişileri taradım. ‘Cemal Yıldız’ ismi çıktı. Doğum tarihi 27 Mart 1995, 19 yaşında.” şeklinde konuştu.

Daha sonra başka bir soruyu cevaplayan Akın Çelik, “Yangın anayolda, temiz havada çıktı. Temiz havadan gelen gaz çalışma yerini dolduruyor. Biz ters çevirerek temiz havayı insanların çıkacağı yollara verdik. Bunu yaparak 100’ün üzerine adamı ben çıkardım kendi başıma. Bu doğru bir karardır.” dedi.

Çelik, ardından maden haritası üzerine yangın sonrası yaptıkları işlemi ve hava giriş ve çıkışlarını ve yangının nasıl çıktığını anlattı.

Akın, yaşam odalarına ilişkin bir soru üzerine de, “Ana merkezde 500 kişilik yaşam odası vardı. İki bölgeye taşıdık.” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co