BİZİ KENDİLERİNE BENZETTİLER

BİZİ KENDİLERİNE BENZETTİLER

Hafta sonu Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler ile Prof. Dr. Mehmet Çelik(rektör) Kahramanmaraş’ta “ Millileşme ve Yerli” olma konulu bir konferans verdiler. Daha doğrusu bu bağlamda son yüzyılın bir değerlendirmesini yaptılar.

Necip Fazıl Kültür Merkezinde yapılan toplantıya yol arkadaşım İbrahim Gülsu ile birlikte gittik. Aslında salonun küçük geleceğini, yer bulmada zorluk çekeceğimizi düşünerek bir ara kitap fuarına yolumuzu çevirsek de içimiz rahat etmedi, salonu bir görelim, gerçekten kalabalıksa fuara gidelim, yoksa söyleşiyi dinleyelim kararı verdi.

Salonun önce yarısı dolmuştu, sonra üçte ikisi doldu, çoğunluk bayanlardı. Neyse, söze önce Turgay Güler başladı, o şöyle bir giriş yaptı; “ Eskiden insanlar, sağcı, solcu, Kemalist, ateist v.b diye birçok parçalara ayrılmışlardı. Şimdi milli olanlar ya da olmayanlar söz konusu.

Bunun için bu konferansa Kurtuluş Savaşında hem milli hem de yerli düşünceli olan Maraş’tan başladık. Kitap fuarının açılışı da ayrı bir mutluluktu dedi.

Mehmet Çelik hocam ki, kendisini Ülke TV’deki Sıra dışı Programından tanıyorsunuz, açık sözlü, dobra/dobra bir insan. Nitekim programda da, özellikle eğitim alanında yaşananlar hakkında ciddi eleştiriler yaptı.

Sözlerinin sonunda, okuyan bir toplum olmalıyız, yerli ve milli düşünceleri desteklemeliyiz ve mutlaka bilgi toplumu olup, üniversitelerimiz araştırma ve buluşlarında yarış yapmaları gerekir, diyerek de bizlerin de köşe yazılarımızda sürekli tekrar ettiğimiz, tespitleri paylaştı.

Konuşmalarda, Irak, Suriye’de yaşananlar, ABD ve batı ülkeleri ile son dönemde yaşanan krizler değerlendirildi. Kendi uçağımızı, kendi silahımızı, kendi teknolojimizi mutlaka kendimiz üretmemiz gerektiği üzerinde duruldu.

 

MİLLİLEŞME NEDİR?

Millileşme kelimesine denk bir tanımlamayı işin doğrusu bulamadım. Bu nedenle bana göre bir millileşme tanıma yapmak istedim. Yapılan her şeyin kendi milletinin menfaatine olması düşüncesi desem acaba tam tanımlama yapmış olur muyum?

Neyse,  bu kısa tanımlamadan sonra yazımıza devam edelim. Düşüncemizin, duruşumuzun, fikrimizin, eylemlerimizin ‘önce vatan’ bilinç ve şuuru ile yapılması millileşmenin bir gereği olsa gerek.

Hep yazdığım gibi, bu ülkede yaşayan gençlerin bir ülküsü olmalı, siyasi kulvara girmek istemiyorum. Dediğim şu, her Türk çocuğu ülkesine sevdalı olmalı, önce ülkem, vatanım, ülküm demeli.

HADİ ÜLKÜMÜZ BÜYÜK TÜRKİYE OLSUN

Şunu söylemek istiyorum. Bir Japon çocuğu, İranlı veya Alman, İsrail, Ermeni her ne ise hepsinin de ülkesi adına, büyük düşünceleri var ve bu düşüncelere paralel eğitim alıyorlar.

Mehmet Çelik hocam bunun için diyor ki; “ Okullarda çocuklarımıza milli duygular verilmeli!” Yani geleceğimiz olan gençler milli ruh ve heyecan taşımalı ki, ait olduğu topluma karşı vazifeleri tam yapsın.

Kendisi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile bir İsveç veya İngiltere üniversitelerinin karşılaştırmasını yaptı, onlar bizim üniversitelerimize göre, en az üç yüz kat yeni buluşlara imza atıyorlarmış.

İran’dan örnek verdi, bu ülkenin üniversitelerinde bizden çok daha fazla araştırma yapılıp, teknolojiye katkı sağlandığı belirtildi.

 

ÜNİVERSİTELER YÜKSEK LİSE OLMAKTAN ÇIKMALI

Evet, 2004 yılında İranlı hac kafilesinde görüştüğüm bilim adamları da bu söylenenleri doğrular cinsten bize rakamlar vermişlerdi. Örneğin tıp ve atom enerjisi alanlarında bu ülke oldukça ilerlemiş durumda.

İşin özeti şu, ‘Her şey vatan için” sloganını eyleme dönüştürmek gerekiyor. Okullarımız öğretim yuvası değil, eğitim yuvası haline getirilmeli. Son yıllarda atılımlar yapmadık değil, örneğin silah sanayinde bir atılım var. Ancak Mehmet Çelik hocam der ki; “ Uzun menzilli füzelerimiz olmalı”. Bence de, bunun için üniversitelerimize çok görevler düşüyor. Yüksek lise olmaktan çıkmaları gerekiyor.

Bu köşeden yazdıklarımı kaç kişi okur, hak verir bilemem. Ancak, milli olmak gerek. Duruşumuz, görüşümüz, vuruşumuz bile mille olmalı. Gerçekten, “Her şey vatan için diyenler, aslında her şey Allah için diyenlerdir. Çünkü vatan sevgisi imandandır.

Kalın sağlıcakla.





Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co