BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜ

BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜ

Anadolu’da birçok medeniyetler kurulmuş, bin yıldır da Türkler bu coğrafyada eğemen…

Bunun sonucu olarak, farklı etnik unsur Türkiye’de birlikte yaşıyoruz. Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Ermeni v.s

Hatta dini unsurlarda var, Müslümanlar, Hıristiyanlar, Yahudilerin yanı sıra bir de mezhep farklılıkları söz konusu…

Eğer her birimiz bir tarafa çekersek, yani birlikte yaşama kültürü oluşturamazsak, terör gibi ciddi sorunları yenemeyiz. Onun için terör bölgesindeki vatandaşların devletin yanında yer alması gerekiyor.

Türkiye’de et ve tırnak gibi olan Türkler ve Kürtler Anadolu’da kardeş olmuşlar. Herkes söylüyor ya, kız aldık, kız verdik.

Çoğu kültürümüz ortak, farklılıklarımızı da zenginlik kabul ediyoruz.

Ben biliyorum, nice Kürtler var ki en az benim kadar dindir, en az benim kadar milliyetçi ve bayrağına saygılı.

Biz bunlarla ülkemizi birlikte savunmayacağız da kiminle savunacağız Allah aşkına! Bunlarla  hem  din birliğimiz var hem ülkü birliğimiz.

 

TÜRKLERE VERİLMİŞ HANGİ HAK KÜRTLERE VERİLMEMİŞ

Konu kültürel, sosyal ve siyasi haklar ise, soruyorum, biz Türklerin kullandığı hakların hangisi sizlere verilmedi.

Yol, su, üniversite, köprü, hastane neyiniz eksikse bunlar birlikte çözülür, bizimde eksiğimiz var, sizin de olabilir.

Dini haklar, kültürel haklar, söyleyin kardeşim neyiniz yoksa bunlar tartışılır, konuşulur, Anayasal sınırlar içinde çözülür. Hatta birlikte anayasa değişikliğine gidilir.

Atatürk’ün ifadesi ile Muasır medeniyete giden yolda el ele verip, yolumuza devam ederiz. Ama terör ile bu işler çözülmez, canlar yanar, olan ülkemize olur. Aynı gemideyiz, siz de zararlı çıkarsınız, bizde ve biz bunu kabul edemeyiz.

Kürtler kardeşimiz ise, et ve tırnak gibi olmuş iken neyin mücadelesini veriyorsunuz, anlatın da anlayalım.

Şimdi terör olaylarında kaybedilen canlara acıyoruz, oysa birlik olsak batılı güçlere karşı, hem bölgesel bir güç, hem de uluslar arası güç olabilirdik.

Şunu söylemek istiyorum, dost ve düşman safları artık belli olmalı.Bizde eşimizi, dostumuzu bilelim ki ona göre hareket edelim.

 

EY MÜMİNLER KARDEŞ OLUN

Geçtiğimiz hafta ülke savunmasında Peygamberimizin Yahudilerle işbirliği yapılacağına dair ki açıklamasını yazınca, Maraş’ta ikamet Sünni Kürt ve aynı zamanda Şafii olduğunu bildiğim bir ağabeyim, yazımın sonunu tam bağlayamadığımı ve açıklık getirmemi istedi.

Evet, olay şu, bu ülkede yaşayan herkes vatanı korumak zorunda, Ayrım yok. Diyorlar ya, Kürt Türk kardeştir, ayrım yapan kalleştir. Irkı, mezhebi, dini, milliyeti ne olursa olsun, bu ülke hepimizin ve biz birlikte yaşamayı öğrenmek zorundayız.

Zaten tabanda böyle bir derdimiz yok, batılı emperyalistler bizim farklılıklarımızı yara haline dönüştürüp, bölgenin enerji kaynaklarını sömürmek istiyorlar. Olay bu.

Biz ise emperyalizmin oyununa gelmememiz gerekiyor.

Nasıl mı, ‘Ey müminler kardeş olun’ diyen Rabbimizin emrine uyarak.

Bu ülkeyi, Kürtlerle birlikte savunduk, işte Çanakkale en büyük şahidimiz, öyleyse yine hep birlikte korumak durumundayız. Kürtler bizim kardeşimiz, kardeşlerimizden taş değil, gül bekliyoruz. Doğu da, batı da dayanışma içinde olup, hainlere gereken cevabı birlikte veririz. Nasıl mı? Vatanımızın, bayrağımızın, dinimizin her türlü kutsallarımızı birlikte koruyarak…

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co