BİRLİK DAHADA GÜÇLENMELİ

BİRLİK DAHADA GÜÇLENMELİ

İslam İş Birliği Teşkilatı’nın ( İİT ) Türkiye’nin ev sahipliği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlığında İstanbul’da yapıldı.

1969 yılında kurulan teşkilat kurulduğu günden bu güne yapılan zirvelerin en başarılı ve etkili olması Ülkemiz adına sevindirici 56 Ülkenin katılımı ile yapılan 13. İslam Konferansı Birleşmiş Milletler den sonra en fazla üyeye sahip uluslararası bir teşkilat bu kadar kapsamlı bir örgütün oluşturduğu güç dünya da ses getirmeli ancak ne acıdır ki; İran’ın bölgedeki politikaları dile geldiğinde uyum göstermeyişi ve kabul etmemesi birçok konuda hedef olduğunu düşünerek sonuç bildirgesinde yer almamasını istemeleri, haklılığını göstermez.

Suriye politikası rejime açık destek olması, sivillerin ve çocukların öldürülmesinde benim ilgim yok diyebilir mi? Suriye, Bahreyn, Somali Yemen gibi ülkelerdeki tutumları açık ve net değil midir? Bu gibi konular dile geldiğinde katılmaması yaptığı eylemleri yok etmez. Özellikle Suriye’nin içişlerine karışarak, insanlık dramının artmasına sebep olmuştur.

Gerçekler hiçbir zaman yok edilememiştir. İran Suudi Arabistan’ la da anlaşmazlık yaşıyor.

Teşkilat üyelerinin alınacak kararlara, İslam ülkelerinin faydasına olacak her adımda tam destekle güç birliğini dünyaya göstermek zorundadır. “ İslam İşbirliği Teşkilatı” üyelerinin teşkilata üye olan ülkelerle olan hukukunu çok dikkatli sürdürmeli ki güçlü bir oluşumun gücünü dünya hissetmeli teşkilat üyelerinin üye olmayan ülkelerle de iyi ilişkiler içinde olmasını arzu ederiz. Hayati önem taşıyan kararlar alındığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında ifade ettiği gibi  “ mezhepçilik, ırkçılık ve terörle mücadele” konusunda alınacak kararların ve ortak mücadelenin önemi elbette ki; tartışılamaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İslam ülkeleri ile güç birliği oluşturma gayreti hiç kuşkusuz Birleşmiş Milletleri rahatsız etti ülkeleri istediği gibi yönetmeye alışık özellikle beş daimi üyenin uykusu kaçmıştır. Rahatsız olduğu iki kere ikinin dört ettiği gibi açık ve nettir.

Türkiye’yi her fırsatta köşeye sıkıştırmaya çalışan batı içerdeki yandaşlarıyla da boş durmadı, durmayacak haklı terörle mücadelemizi dahi sivil katliamı gibi göstermeye çalışanlar açtıkları kuyuya kendileri düşecektir.

İslam Birliği Teşkilatının üç yıl Başkanlığını yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan çok önemli kararlar alacaktır. Birleşmiş Milletler den daha güçlü bir Teşkilat olma yolunda büyük gelişmeler olacaktır.

Birliğin daha da güçlü olabilmesi için, İslam ülkelerinin gücünün farkında olması çok önemlidir. Erdoğan zirvede ki konuşmasında ; “ Neden halkı Müslüman olan ülkelerde terör yaygınlaşıyor? Bunun arkasında hangi ülkeler var? ” diyerek terörle mücadelenin önemine dikkat çekti.

İslam İşbirliği Teşkilatı BM’nin  korkulu rüyası oldu.

Gelecekte bu teşkilat İİT dünya meselelerini çözüm noktasın da çok büyük bir güç olacaktır.

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co