BİREYDEN DEVLETE ‘AİLE’

BİREYDEN DEVLETE ‘AİLE’

Bireyden Devlete ‘Aile’   Mahmut Nedim Tepebaşı kardeşimizin son eserinin ismi; kitabın görsel yönetmenliğini Alaaddin Orçan, Grafik Tasarımını Halil İbrahim Toklu yaparken, Fa Ajans yapımı olan bu kitap Karakış Matbaasında basılmış.

Üçüyüz on dört sayfalık kitabı,   Eğitimci Yazar İbrahim Gülsu’dan temin ettiğimde, hemen okumaya başladım.  Yazarımız kitabında ailenin toplumsal önemi üzerinde durmuş, evlilik öncesi ve sürecinde eşlerin nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatmış.

Özellikle eşlerin karşılıklı hak ve hukuku, boşanma, hakemlik gibi farklı konulara değinen hemşerimiz kitabında, son olarak devlete düşen görevler üzerinde durmuş.

Kitabın arka kapağında ise şöyle bir değerlendirme yapılmış: “ Güçlü ailelerin güçlü toplumları oluşturması ilkesine göre, taşıdığı sorumluluk ve gördüğü işlev bakımından çok ağır bir yükümlülüğü üstlendiği halde konum itibarıyla işlevsel olarak devletin en alt ve en yetkisiz birimi durumunda olan aile kurumunun, yasalarla korunması ve desteklenmesi gerekir. Bunu başaran devlet yönetimi, dünyanın en büyük icraatını yapmış ve en güçlü sosyal, sivil toplum teşkilatını kormuş olur..

Büyük toplulukları bir sistemle idare eden anlamına gelen devlet kurumu, küçük devlet kurumu denilecek ailede kurulmuş ve aile, devlet idaresinin ilham kaynağı olmuştur” yazıyor.

BOŞANMALAR KORKUTUYOR

Kitabın amacı belli, devlet aileyi koruma altına alsın deniyor. Bakış açısı ise bizim özel ve genel kültürümüz…

Ancak, 2107 boşanma ve evlenme verileri birkaç gün önce açıklandı. Evliliklerde artmış, boşanmalarda, işte korkutan rakamlar.

“Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre geçen yıl 594 bin 493 evlilik, 126 bin 164 boşanma gerçekleşti. Evlenmelerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 1.41, boşanmaların sayısı ise yüzde 4.30 azaldı. Bu veriler, resmi evlilik ve boşanmaları kapsıyor, resmi nikâhsız evlilik ve boşanmaları kapsamıyor.

Buna bağlı olarak hem evlenme hızı, hem de boşanma hızı geriledi. Her bin kişilik nüfusa karşılık evlenme sayısını ifade eden kaba evlenme hızı, 0.21 puan gerileyerek binde 7.71’den binde 7.50’ye indi. Bin kişilik nüfusa karşılık boşanma sayısını ifade eden kaba boşanma hızı ise 0.09 puanlık bir gerileme ile binde 1.69’dan binde 1.59’a indi.

Bu verilerin aile kurumunun güçlendiğine mi, yoksa zayıfladığına mı işaret ettiğini anlayabilmek için evlenme ve boşanma sayılarına karşılaştırmalı olarak değerlendirmek gerekiyor. Bu noktada her 100 evlenmeye karşılık kaç boşanma olduğuna bakmak bize aile kurumunun seyri hakkında bilgi veriyor.

 

BOŞANMALARIN SEBEBİ EKONOMİK Mİ?

Şahsen grafiği dikkatle inceledim. “Ekonomik sorunların arttığı 2013 ve 2014 yıllarında evliliğe oranla boşanma sayısının tekrar hatırı sayılır bir artış kaydettiğini görüyoruz. Boşanmaların evlenmelere oranı 2014’te yüzde 21.83’e, 2015’te yüzde 21.86’ya kadar çıkıyor. 2016’daki nispi düzelmeye rağmen hala her 5 evlenmeye karşılık 1’den fazla boşanma gerçekleşiyor. Ve mevcut oran, hala krizin ilk hasarını yansıtan 2009 yılı düzeyinin de üzerinde. Veriler 2008-9 krizinin aile kurumunda yarattığı hasarın 2001’den çok daha yüksek ve kalıcı olduğunu gösteriyor.

Ancak, her ne kadar ekonomi birinci sırayı alsa da ben şahsen konunun ahlak ve kültürel nedenlere bağlı olduğunu düşünüyorum.

Boşanmak son çare, son tekrar yazayım son. Çünkü iki insan boşanınca sorun bitmiyor. Geride kalan yavruları, toplumun en büyük yarası haline geliyor.

Bu güne kadar hakemliğini yaptığım bir tek ailenin boşanmadan sonra mutlu olduğuna şahitlik yaptık, onda da hanım efendinin psikolojik sorunları vardı, bey efendi yeni evliliğinde mutlu olduğunu bana söyledi. Bu ailede çocuklar da mutlu şu anda çünkü yeni annemiz aklı başında bir hanım, işin Allah rızası boyutu bilinciyle hareket ediyor.

Diyeceğim şu ki, boşanma, devlet binasının taşlarının yerinden oynaması hükmündedir. Bu nedenle boşanma oranlarını mutlaka aşağıya çekmeliyiz. Bu da devlet öncülüğünde yapılacak bir çalışma ile olur.

Tepebaşını bu vesile ile tebrik eder. Kitaplarının devamını bekleriz. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co